ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dlaczego leasing przyćmił kredyt bankowy?

Poniedziałek, 19 września 2016
Współczesny przedsiębiorca, który chce zakupić maszynę, komputer, czy samochód na potrzeby firmy, po prostu bierze leasing. Era kredytów, kiedy chodzi o nabycie środka trwałego, dawno przeminęła. Nic w tym dziwnego, kiedy spojrzy się na zalety leasingu i porówna jego możliwości z tymi, jakie oferują kredyty bankowe.
Dlaczego leasing przyćmił kredyt bankowy?

Czym wyróżnia się leasing?

Leasing jest umową między leasingodawcą i leasingobiorcą. Skupia się wokół określonego przedmiotu, za który płacimy raty leasingowe. Już w chwili podpisania umowy czeka na leasingobiorcę trudna decyzja, a mianowicie zdecydowanie między leasingiem operacyjnym a finansowym. Najczęściej wybierany jest leasing operacyjny, gdyż przede wszystkim nowym przedsiębiorca nie musi borykać się z obowiązkiem amortyzacji, a cała rata uznawane jest za koszt uzyskania przychodu. W przeciwieństwie do leasingu finansowego, przy którym przedsiębiorca odpowiada za amortyzację, a przedmiot leasingu jest częścią składników majątkowych owej działalności gospodarczej. Jeśli chodzi o bardziej praktyczne podejście to w leasingu finansowym przedmiot leasingu staje się własnością przedsiębiorcy, a w operacyjnym ma on możliwość odkupienia go. W gruncie rzeczy leasing finansowy jest bardziej zbliżony do kredytu. Jaka jest dokładnie między nimi różnica?

Kredyt czy leasing – co korzystniejsze?

Przedsiębiorcy sięgają po leasing częściej nie tylko, dlatego że łatwiej go otrzymać niż kredyt. W gruncie rzeczy powodów jest znacznie więcej.Leasing dla nowej firmy staje się jedyną możliwością walki z konkurencją lub po prostu ruszenia z dopiero powstałą działalnością. Kredyt bankowy nie daje takich możliwości, gdyż wymaga od przedsiębiorców znacznego kapitału własnego, czy po prostu zdolności kredytowej. Przez większość właścicieli firm leasing operacyjny nazywany jest „tarczą podatkową”, gdyż biorąc przykładowo samochód w leasing, otrzymuje się zmniejszenie wielkości podatku. Jednak trzeba pamiętać, że wtedy samochód nie jest naszą własnością i po upływie czasu umowy — trzeba go zwrócić. Jeśli dla kogoś stanowi to problem, powinien zdecydować się na leasing finansowy albo kredyt. Najważniejsze jest to, że biorąc środek trwały w leasing, nie traci się płynności finansowej, a nawet ją polepsza. W przypadku kredytu pogorszeniu ulega zdolność kredytowa, a rentowność jest zagrożona. Jako że samochód jest najczęstszym przedmiotem leasingu, warto brać pod uwagę także kredyt lub leasing samochodów używanych. W tym przypadku druga opcja także wypada korzystniej.

Inne zalety leasingu, których nie posiada kredyt bankowy

Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek formy finansowania obcego warto zwrócić uwagę także na pozostałe korzyści, które daje leasing.
Zaliczamy do nich:

• mniejszą ilość potrzebnych dokumentów i formalności,
• uproszczone procedury,
• większą elastyczność, możliwość otrzymania rabatu,
• produkty dodatkowe takie jak ubezpieczenie,
• lepszy przepływ pieniędzy w przedsiębiorstwie,
• szybką decyzję,
• minimalny wkład.

Nabyta wiedza pozwala podjąć świadomą decyzję, która przyniesie nowy potencjał naszemu przedsiębiorstwu. Warto jednak przed podpisaniem umowy zarówno leasingowej, jak i kredytowej, zapoznać się dokładnie z ofertą różnych banków, aby wybór był optymalny i bezpieczny dla nas oraz naszej firmy.


Zainteresował temat?

6

4


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat