DNA decyduje o zdrowiu w niewielkim stopniu

PAPŚwiat Czwartek, 02 stycznia 20205
Poza wyjątkami, dziedziczone mutacje w genach tylko w kilku procentach decydują o ryzyku różnorodnych chorób. Najważniejszy w tym względzie jest styl życia i środowisko - wynika z szeroko zakrojonej analizy badań przeprowadzonych w ostatnich 20 latach.
fot. pixabay fot. pixabay

W większości przypadków rozwinięcie się danej choroby zależy od genów w mniej, niż 5 procentach - twierdzą naukowcy z University of Alberta.

 

Przeprowadzili oni największą jak dotąd metaanalizę badań na ten temat. Uwzględnili zebrane w ciągu dwóch dekad dane na temat związków między różnymi chorobami a częstymi mutacjami w genach (tzw. polimorfizmem pojedynczego nukleotydu, ang. single nucleotide polymorphisms - SNPs).

 

- Ujmując rzecz prościej: DNA nie określa przeznaczenia człowieka, a SNPs są bezużyteczne dla przewidywania chorób" - mówi prof. David Wishart, autor pracy opublikowanej w piśmie "PLOS ONE. - Rozwinięcie się znaczącej większości chorób, w tym wielu nowotworów, cukrzycy, choroby Alzheimera, zależy od genów w najlepszym razie w 5-10 procentach.

 

Analiza wskazuje jednocześnie na ważne wyjątki, takie jak choroba Crohna, celiakia czy zwyrodnienie plamki żółtej, na których rozwój geny w pływają w 40-50 proc.

 

-Poza nielicznymi wyjątkami, coraz bardziej jasne staje się, że ryzyko pojawienia się większości chorób zależy od metabolizmu, środowiska, stylu życia i dostępu do różnego rodzaju substancji odżywczych oraz działania chemikaliów, bakterii i wirusów - wyjaśnia prof. Wishart.

 

Badacze zwracają uwagę, że wyniki te stoją w sprzeczności z biznesowymi modelami wielu firm sugerujących, że testy genetyczne mogą skutecznie przewidzieć zagrożenie różnymi problemami zdrowotnymi. Jego zdaniem inne pomiary dostarczają dużo lepszych danych, pozwalających określić ryzyko chorób.

 

- Najważniejszy wniosek z tego badania jest taki, że jeśli chce się uzyskać miarodajne wyniki odnośnie zdrowia i skłonności do różnych chorób oraz tego, co można z nim zrobić, lepiej jest zmierzyć metabolizm, mikrobiom czy białka, a nie geny. Praca ta podkreśla także potrzebę zrozumienia wpływu naszego środowiska i bezpieczeństwa czy jakości jedzenia, powietrza i wody - dodaje specjalista.

 

 

 

 

(PAP)

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mko ~mko (Gość)04.01.2020 13:16

Kto pisze te artykuły (bądź tłumaczy) - bzdura merytoryczna i językowa tragedia.

20


zgodność do przestrzepów ~zgodność do przestrzepów (Gość)02.01.2020 18:45

Badania genetyczne to były i są potrzebne "specjalistą" do całkiem innych spraw.

00


snoop drągi drong ~snoop drągi drong (Gość)02.01.2020 13:33

https://pl.wikipedia.org/wiki/PLOS_ONE No renomowane pismo jak cholera ;) W ogóle specjalista nie jestem, ale ten artykuł to bełkot według mnie i wstyd, że takie coś opublikowało pap i chciałbym prosić o bezpośredni link na stronie pap do tego "artykułu".

21


~gość ~~gość (Gość)02.01.2020 12:35

Decyduje to co wkładasz w otwór gebowy, i w inne otwory ciała ;) . Jak i co wlewasz w siebie. Głupota jest bardzo zarazliwa,. 70 proc to żywienie, reszta to, szczepienia, życie w środowisku praca, mieszkanie, itp... Jak dziadki geny spieprzyly gorzala i żarciem byle czego i praca w odlewnii metali to kolejne pokolenia będą coraz słabsze.. A jeszcze jest coraz mniej ruchu, nowe technologie, chemia agd, chemia w żywności i produkcji rolniczej, toksyczne leki i suplementy... Nic nie dzieje się bez przyczyny ~ usuwanie przyczyn. Nie skutków przyczyn-ja to robi współczesna medycyna. Zdrowia wszystkim w2020r.

31


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)02.01.2020 08:20

I co mają teraz powiedzieć ludzie, którzy na wszelki wypadek, z powodu tzw. obciążeń genetycznych, usunęli sobie część bardzo ważnych organów, lub części ciała. Jednak zdrowy rozsądek jest cały czas w cenie, mimo że strach robi swoje.

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat