artykuł sponsorowany

Czym są badania TDT?

Czwartek, 27 kwietnia 2023
Podstawową rolą TDT – czyli Transportowego Dozoru Technicznego – jest dbanie o bezpieczeństwo pracy urządzeń technicznych. TDT spełnia swoją funkcję, korzystając z uprawnień nadanych mu ustawą z dnia 21 grudnia 2000 roku. Do narzędzi wykorzystywanych przez TDT zaliczyć możemy badania techniczne, przeprowadzane na każdym etapie prac związanych z maszynami technicznymi. Jakie typy badań TDT możemy rozróżnić? Kiedy się je przeprowadza? I które urządzenia im podlegają?
Czym są badania TDT?

Transportowy Dozór Techniczny, który rozpoczął swoją pracę w 2001 roku, pełni ważną funkcję w kontekście kontroli bezpieczeństwa urządzeń technicznych, wykorzystywanych w szeroko pojętej branży transportowej. Zadaniem TDT oraz celem jego badań jest wykrywanie nieprawidłowości, które mogłyby skutkować zagrożeniem utraty zdrowia lub życia ludzi, zniszczeniami infrastruktury czy zanieczyszczeniem środowiska.

 

Jakie typy badań TDT rozróżniamy?

 

Zgodnie z ustawą Transportowy Dozór Techniczny posiada kompetencje do przeprowadzania badań technicznych urządzeń na następujących etapach:

  • projektowania urządzeń,
  • wytwarzania/produkcji urządzeń oraz materiałów i części, z których się składają,
  • serwisowania, napraw oraz ulepszeń i modernizacji,
  • obrotu maszynami,
  • oraz eksploatacji urządzeń.

W związku z tym badania TDT możemy podzielić na 3 główne typy: odbiorcze, okresowe oraz doraźne.

 

Badania odbiorcze wykonywane są podczas odbioru nowego urządzenia. Przeprowadza się je już po instalacji maszyny, ale jeszcze przed dopuszczeniem jej do pracy. Zadaniem TDT jest kontrola sprawności urządzenia, poprawności jego montażu, a nawet obecności instrukcji i znaków ostrzegawczych we wskazanych do tego miejscach. W celu potwierdzenia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa korzystania z urządzenia już na etapie badań odbiorczych, wykonuje się również tzw. próbę pracy, czyli testowe uruchomienie maszyny i sprawdzenie jej przystosowania do warunków, w których została zainstalowana.

 

Badania okresowe, jak sama ich nazwa wskazuje, przeprowadza się regularnie w ustalonych odstępach czasowych. Badaniom okresowym podlegają urządzenia objęte pełnym dozorem TDT, a ich celem jest wykrycie potencjalnych zagrożeń i nieprawidłowości w pracy maszyn. Badania okresowe są dobrym sposobem na sprawdzenie, czy urządzenia nie potrzebują napraw i modernizacji, czy poprzednio zalecone naprawy zostały przeprowadzone, a nawet czy instrukcje i znaki ostrzegawcze pozostają widoczne i czytelne. W zależności od stanu technicznego oraz typu urządzeń możliwe jest skracanie okresów między poszczególnymi badaniami. Każdorazowa zmiana terminu kontroli musi być zatwierdzona przez TDT.

 

Badania doraźne służą natomiast kontrolom specjalnym i przeprowadzane są na wniosek administratora urządzeń. Najczęściej do badań doraźnych maszyn technicznych dochodzi w momencie, gdy planowane jest intensywniejsze niż zazwyczaj eksploatowanie urządzeń, zmiana ich miejsca pracy czy też zachodzi potrzeba kontroli ich bezpieczeństwa po przebytych awariach czy wypadkach.

 

Które urządzenia podlegają badaniom TDT?

 

W kontekście badań Transportowego Dozoru Technicznego mówimy o urządzeniach technicznych, znajdujących swoje zastosowanie w różnych gałęziach transportu. Badaniom tym podlegać więc będą maszyny wykorzystywane w transporcie kolejowym, drogowym oraz morskim.

 

Warto pamiętać, że TDT to jednostka specjalistyczna, dlatego w centrum jego zainteresowania znajdą się urządzenia o szczególnym wykorzystaniu, sposobie użytkowania bądź konstrukcji. A w szczególności takie, których niesprawność, wady techniczne czy nieprawidłowy sposób użytkowania mogą spowodować awarie i doprowadzić do takich wypadków jak:

  • utrata zdrowia lub życia osób pracujących lub korzystających z urządzeń, a także pasażerów pojazdów kolejowych i morskich oraz innych uczestników ruchu,
  • wyciek szkodliwych substancji, który może spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a także niebezpieczeństwo zaistnienia katastrofy ekologicznej,
  • zmiany ciśnienia cieczy i gazów skutkujące wybuchem.

Zagrożeń związanych z wadami urządzeń, nieprawidłowym ich montażem czy też słabą jakością zastosowanych w nich materiałów i części, jest znacznie więcej. Taki stan rzeczy potwierdza, że rola TDT i kontroli maszyn technicznych jest bardzo istotna.

 

Niemniej ważna jest rzetelna edukacja w zakresie bezpieczeństwa w transporcie oraz korzystanie ze sprawdzonych producentów i dystrybutorów urządzeń technicznych oraz części zamiennych. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na MMR Group MediaTransfer, który specjalizuje się w dostarczaniu jakościowych i bezpiecznych rozwiązań dla branży transferu mediów , a także spełnia misję edukacji swoich partnerów w zakresie bezpieczeństwa oraz badań TDT.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat