artykuł sponsorowany

Czy można rozłożyć OC na raty?

Środa, 20 kwietnia 2022
Ceny ubezpieczenia samochodu OC są nieco niższe w porównaniu z kwotami obowiązującymi w 2021 roku. Mimo to dla wielu kierowców opłacenie składki jednorazowo wiąże się ze znacznym obciążeniem domowych finansów. To główny powód, dla którego właściciele pojazdów zastanawiają się nad możliwością rozłożenia płatności na raty. Sprawdź, czy istnieje taka opcja.
Czy można rozłożyć OC na raty?

Za brak ważnego OC grozi kara finansowa nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego kierowcy szukają sposobów, które pozwolą uniknąć konieczności uregulowania składki w pełnej kwocie. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają tego świadomość, proponując pewne udogodnienia w tym zakresie.

 

OC na raty – to możliwe

 

Ubezpieczyciele dość niechętnie umożliwiają kierowcom płatność za polisę w ratach z prostego powodu. Wystarczy, że ubezpieczający ureguluje zaledwie część pełnej kwoty (np. 50%), a jego pojazd będzie objęty pełnym zakresem ochrony – przez okres 12 miesięcy. Mogłoby to prowadzić do pewnych nadużyć, związanych z uchylaniem się od zapłaty kolejnej części składki.

Mimo wszystko towarzystwa ubezpieczeniowe biorą na siebie to ryzyko, proponując OC na raty. Z takiej opcji korzysta wielu właścicieli pojazdów – szczególnie ci, którym zależy na podzielonych płatnościach, np. z powodu niestabilnej sytuacji materialnej.

 

Na ile rat można rozłożyć płatność za ubezpieczenie auta?

 

Kwestie związane z płatnością za OC w ratach są całkowicie indywidualne – ustalane przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Standardem jest jednak płatność w dwóch ratach (półrocznych). Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe idą o krok dalej, proponując płatności kwartalne (w trzech ratach), a nawet miesięczne. Ta ostatnia opcja nie jest jednak często spotykana – dotyczy zaledwie kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Przykładowo:

  • w Aviva – płatność rozłożysz na 2 raty,

  • Benefia pozwala na rozłożenie płatności na 2 lub 4 raty,

  • w Ergo Hestii płatność można rozłożyć na 2, 4 lub nawet 12 rat,

  • Wiener proponuje wyłącznie płatność w 2 ratach,

  • w Link4 płatność rozłożysz na 2 lub 4 raty,

  • mtu24 oferuje OC na raty: 2, 4 lub 12,

  • Warta rozkłada płatność OC na 2 lub 4 raty.

Pamiętaj! Im więcej rat, tym wyższa całkowita kwota do spłaty. Musisz więc dokładnie oszacować, która opcja płatności będzie dla ciebie korzystniejsza. Warto przy tym podkreślić, że różnica w całkowitych kosztach może wynieść nawet 188%!

 

Poszukaj najtańszego OC

 

To, że ubezpieczyciele dają możliwość rozłożenia płatności za OC na raty, wcale nie oznacza, że nie musisz porównywać dostępnych ofert. Jeśli wykupisz najtańsze ubezpieczenie samochodu, półroczna, kwartalna czy miesięczna rata będzie jeszcze niższa.

W dotarciu do oferty dopasowanej do twojej sytuacji materialnej pomoże ci najlepszy kalkulator OC. Jest to narzędzie, za pomocą którego szybko poznasz wysokość proponowanych ci składek. Potem pozostanie ci tylko wybór najtańszego OC i dopełnienie formalności.

Pamiętaj! Obowiązkowe ubezpieczenie jest regulowane przepisami, dlatego wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony ani sumy gwarancyjne. Nie przepłacaj, lecz wybierz najtańsze OC.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat