Czy da się wyżyć z rolnictwa?

Kraj Czwartek, 02 sierpnia 201852
Rolnicy mają piękne domy, po kilka samochodów, otrzymują unijne dotacje i płacą niskie składki - mówią jedni. Według samych rolników prawda wygląda inaczej. Jak?
fot. pixabay fot. pixabay

Często powtarzana opinia o dostatnim życiu polskiego rolnika oparta jest na pewnych stereotypach. Dom z ogródkiem, garaż z kilkoma samochodami, dotacje z Unii Europejskiej i niskie składki KRUS. Tak to wygląda w oczach tych, którzy wiedzę o pracy na roli czerpią z telewizji i filmów. Czy rzeczywistość naprawdę jest tak różowa? - Na pewno nie jest. Rolnicy mają podstawy do narzekań - mówił w radiowym Maglu Michał Małecki, członek Zarządu Powiatu Piotrkowskiego z ramienia PSL. - Niskie ceny skupu produktów rolnych, brak pomocy ze strony państwa, a do tego susza jak w tym roku - to wszystko sprawia, że praca rolnika często staje się nieopłacalna. Szansę na przetrwania mają jedynie duże gospodarstwa, co najmniej 20 hektarowe. Mniejsze nie dają rady, zwykle rolnicy podejmują dodatkową prace w mieście, by związać koniec z końcem.
M. Małecki jako przykład podaje ceny skupu malin. - Jeszcze trzy lata temu za kilogram tych owoców w skupie płacono 7,70 zł. Rok temu 4,40 zł, a w tym już tylko 1,70. Zbiór malin często staje się nieopłacalny.


Na sytuację w rolnictwie od lat narzeka... rolnik Andrzej Prochoń, kiedyś przewodniczący Samoobrony, dziś Związku Rolników, Przedsiębiorców i Konsumentów. - Właściciele małych gospodarstw nie mają szans. Ci, którzy mają wielkie gospodarstwa - tak, ale to wielkie wyzwanie, nie każdego na to stać. Uważam, że rząd powinien rolnikom pomóc, np. skupując owoce których ceny w skupach są bardzo niskie i ich zbiór jest nieopłacalny.
Pan przewodniczący powiedział też w Maglu, że "nowy minister rolnictwa jest człowiekiem dogodnym", ale niestety nie wyjaśnił, co ma na myśli. Dodał też: - Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej, bo nie chcemy już jej jałmużny. Chcemy powrotu do sytuacji sprzed wejścia do Unii.


Trudno powiedzieć, czy słowa przewodniczącego Prochonia w pełni pokrywają się z rzeczywistością, ale faktem jest, że zarobki rolników charakteryzują się pewną nieregularnością. Do tego klęski - nieurodzaju i urodzaju - które dotykają upraw, zmniejszając plony i choroby powodujące straty w zwierzętach. Nie bez znaczenia pozostaje też sytuacja na rynkach światowych. Z drugiej strony, czy gdyby naprawdę było tak źle, to tak wielu miałoby tak dobrze?

 


Zainteresował temat?

2

7


Zobacz również

Komentarze (52)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

hrabia ~hrabia (Gość)02.08.2018 09:07

rolnik zawsze narzeka jak klijent w agencji towarzyskiej
Rolnik zawsze narzeka jak klijent w agenci towarzyskiej ! najpierw ze za sucho potem za mokro a na koncu zadrogo ! i zawsze malo tylko skad te domy samochody i Bogactwo i przepych !

89


Witek ~Witek (Gość)02.08.2018 06:59

Solidarność i okrągły stół doprowadziły do patologii na każdym kroku zrujnowali przemysł i rolnictwo. W PRL- z 7 ha dało się utrzymać rodzinę wykształcić dzieci a dziś co ani z rolnictwa a ni z pracy najemnej nie da się w tym kraju żyć. Komuś przeszkadzają 3 -4 auta na podwórku ale czyja to wina jak nie rządzących auta są stare i niezbędne by ze wsi dojechać do pracy 30 km i więcej w jedną stronę bo inaczej ani pracy i pieniędzy na życie. Tylko nieliczni rolnicy mają się dobrze bo mieli układy i wsparcie za PZPR to i dziś najwięcej ujadają ,że im źle a reszta bidę klepie do tego nas UE doprowadziła i rządy okrągłego stołu

1211


gość ~gość (Gość)02.08.2018 07:43

Polska z Unii Europejskiej

310


gość ~gość (Gość)02.08.2018 07:25

Jakoś żyją

54


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat