Czy da się wyżyć z rolnictwa?

Kraj Czwartek, 02 sierpnia 201852
Rolnicy mają piękne domy, po kilka samochodów, otrzymują unijne dotacje i płacą niskie składki - mówią jedni. Według samych rolników prawda wygląda inaczej. Jak?
fot. pixabay fot. pixabay

Często powtarzana opinia o dostatnim życiu polskiego rolnika oparta jest na pewnych stereotypach. Dom z ogródkiem, garaż z kilkoma samochodami, dotacje z Unii Europejskiej i niskie składki KRUS. Tak to wygląda w oczach tych, którzy wiedzę o pracy na roli czerpią z telewizji i filmów. Czy rzeczywistość naprawdę jest tak różowa? - Na pewno nie jest. Rolnicy mają podstawy do narzekań - mówił w radiowym Maglu Michał Małecki, członek Zarządu Powiatu Piotrkowskiego z ramienia PSL. - Niskie ceny skupu produktów rolnych, brak pomocy ze strony państwa, a do tego susza jak w tym roku - to wszystko sprawia, że praca rolnika często staje się nieopłacalna. Szansę na przetrwania mają jedynie duże gospodarstwa, co najmniej 20 hektarowe. Mniejsze nie dają rady, zwykle rolnicy podejmują dodatkową prace w mieście, by związać koniec z końcem.
M. Małecki jako przykład podaje ceny skupu malin. - Jeszcze trzy lata temu za kilogram tych owoców w skupie płacono 7,70 zł. Rok temu 4,40 zł, a w tym już tylko 1,70. Zbiór malin często staje się nieopłacalny.


Na sytuację w rolnictwie od lat narzeka... rolnik Andrzej Prochoń, kiedyś przewodniczący Samoobrony, dziś Związku Rolników, Przedsiębiorców i Konsumentów. - Właściciele małych gospodarstw nie mają szans. Ci, którzy mają wielkie gospodarstwa - tak, ale to wielkie wyzwanie, nie każdego na to stać. Uważam, że rząd powinien rolnikom pomóc, np. skupując owoce których ceny w skupach są bardzo niskie i ich zbiór jest nieopłacalny.
Pan przewodniczący powiedział też w Maglu, że "nowy minister rolnictwa jest człowiekiem dogodnym", ale niestety nie wyjaśnił, co ma na myśli. Dodał też: - Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej, bo nie chcemy już jej jałmużny. Chcemy powrotu do sytuacji sprzed wejścia do Unii.


Trudno powiedzieć, czy słowa przewodniczącego Prochonia w pełni pokrywają się z rzeczywistością, ale faktem jest, że zarobki rolników charakteryzują się pewną nieregularnością. Do tego klęski - nieurodzaju i urodzaju - które dotykają upraw, zmniejszając plony i choroby powodujące straty w zwierzętach. Nie bez znaczenia pozostaje też sytuacja na rynkach światowych. Z drugiej strony, czy gdyby naprawdę było tak źle, to tak wielu miałoby tak dobrze?

 


Zainteresował temat?

2

7


Zobacz również

Komentarze (52)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wsiowa co wyemigrowała do miasta ~wsiowa co wyemigrowała do miasta (Gość)02.08.2018 09:20

Wieś czeka, ziemia czeka, puste domy i budynki do remontu czekają, sprzęt do kupienia czeka, aby na tej ziemi pracować, chyba, że wystarczy wam sierp i kosa i wasze palce, ale PRZEDE WSZYSTKIM CZEKAJĄ DOPŁATY UNIJNE, co ROBICIE JESZCZE w TYM MIEŚCIE. Człowiek to taka istota, że zawsze idzie w tym kierunku gdzie lepiej, myślący człowiek, bo bezmyślny to tylko zazdrości i głupoty w internecie wypisuje. Ja rolników podziwiam, tego ich zaparcia, że trwają na ziemi ojców, nie zazdroszczę tej harówy prawie 24 godziny na dobę,bo tam się wychowałam i wiem, ze swojego doświadczenia, że dziecko musiało od małego zarobić na swój kawałek chleba, nie było wakacji ferii, była praca ponad siły i tak dużo się nie zmieniło. Zawsze można się samemu przekonać o tym i zmienić swoje życie.

159


gość ~gość (Gość)02.08.2018 17:36

Jak się zaczynają nowalijki to każdy woli kupić Polskie produkty A nie importu z uni i wystawiając np sałatę za 1.50 z Hiszpani woli Polską za 2.50 czy żodkiwkę za 2.00 pomijając już pomidory wachające się w granicach 20,zł.za kg i jedynym takim smaku po co wam tzw Unia rolna kontrolując sklepy pod kątem pochodzenia towaru w Piotrkowie i okolicach są nieuczciwi dostawcy hurtownie przepakowywujący importy na Polskie czyli z taniego zrobił drogie pracowici to Wy jesteście ale do interesów to jeszcze liczydła w ręku

40


gość ~gość (Gość)02.08.2018 09:19

Cwaniaki a jężdą ciągnikami 0,5miliona i biedny bo pogoda zła cwaniaki dotacje i inne
Zniżki jeszcze źle

2020


chłop ~chłop (Gość)02.08.2018 16:03

teraz żeby wyżyć z rolnictwa trzeba mieć,ale 3 hektarową chlewnie

43


gość ~gość (Gość)02.08.2018 15:12

Rolnik z warszawy.....panowie panie ogarniemy się polecam kupować z zagranicy i nie będzie corocznej śpiewnik typu susza czy deszcz bo nie spłacimy kredytu i upadną

53


fdgdfgdfg ~fdgdfgdfg (Gość)02.08.2018 14:25

Czy możemy przyjąć, że nie będziemy sięgać sobie wzajemnie do kieszeni, tylko tyle, ile każdy z nas zarobi, to będzie dla niego? Każdy niech pracuje na swój rachunek. Jeśli coś jest nieopłacalne, to czemu inni mają się do tego dokładać.

82


Nie da się! ~Nie da się! (Gość)02.08.2018 11:40

Wszyscy rolnicy już dawno wymarli.

111


gość ~gość (Gość)02.08.2018 11:35

Ci co nie pracują na roli to nawet nie wiedzą jak jest ciężko. Ja z mężem mam 5ha i produkujemy rzodkiewki. Ktoś napisał że sami dajemy się wyrobić marketom nie prawda. Prawda jest taka albo oddajesz za grosze albo zciagaja import. Na wiosnę jak zaczynają się nowalijki to polski producent musi walczyć z importem. Jak ma straty to ani unia ani rząd nam nie pomoże.

133


mig ~mig (Gość)02.08.2018 11:25

Rozmawiałem ostatnio z jednym znajomym, który po wielu latach handlowania na giełdach różnymi rzeczami wrócił do rolnictwa bo wcześniej ziemię wydzierżawiał około 20 ha. Stwierdził, że dziś tułając się po giełdach by nie przeżył, a tak mówi, że teraz jest zadowolony i z rodziną przyzwoicie żyje bez poniewierki po rynkach.

71


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)02.08.2018 11:21

Panowie rolnicy, rozwiązanie Waszych problemów jest bardzo proste: musicie zmienić obywatelstwo z polskiego na ukraińskie, kupić poletko na Ukrainie (za grosze) i będziecie mieli tyle dopłat od polskiego rządu ile dusza zapragnie.

112


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat