Czy Piotrków powinien pozyskiwać więcej pieniędzy z UE?

Strefa FM Poniedziałek, 06 sierpnia 201830
W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej samorządy mogą się ubiegać o wielomilionowe dotacje na projekty z wielu dziedzin. Jedne składają więcej wniosków, inne mniej, a niektóre nie robią tego wcale, bo nie mają pieniędzy na wkład własny. Joanna Skrzydlewska, członek Zarządu Województwa Łódzkiego dziwiła się na antenie Strefy FM, że Piotrków nie znajduje się w tej klasyfikacji w czołówce i nie walczy o pieniądze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego tak chętnie jak inne miasta. Jak jest naprawdę?
Fot.: A. Kowalska.Fot.: A. Kowalska.

Następny budżet Unii Europejskiej nie będzie już tak korzystny dla naszego kraju, co oznacza, że wysokość dotacji będzie znacznie mniejsza, dlatego przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego regularnie apelują, aby składać wnioski w ramach ogłaszanych konkursów.

 

 - Żałuję, że Piotrków tak mało i rzadko składa wnioski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, wolałabym mieć ich więcej, bo im więcej wniosków wpłynie, tym większa szansa pozyskania dotacji, tymczasem w kontekście Piotrkowa to pole jest bardzo przerzedzone, ale to już jest polityka władz lokalnych i one wiedzą najlepiej, dlaczego tak czynią. W obecnej perspektywie finansowej Piotrków na pewno nie znajduje się w czołówce, jednym z liderów jest Tomaszów Mazowiecki i często to powtarzam, bo niektórzy uważają, że we wszystkim uczestniczy polityka, a w moim przekonaniu w dystrybucji środków unijnych na prawdę tak nie jest. Jestem pełna podziwu dla prezydenta Tomaszowa i jego służb za ich determinację i za to, że praktycznie w każdym konkursie miasto lub podległe jednostki aplikują o te środki, a mieszkańcy chyba dostrzegają efekty. Również Ujazd i Skierniewice są jednymi z wiodących miast w tej kwestii. Piotrków pozyskał środki na kolejny etap rewitalizacji Podzamcza i jeden projekt stricte informatyczny, ale to trochę mało, trochę mało - powiedziała na antenie Strefy FM Joanna Skrzydlewska, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Jolantę Kopeć, która jest kierownikiem Biura Partnerstwa i Funduszy Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.

 

 - Po pierwsze Piotrków nie pozyskał pieniędzy na dwa projekty, jak mówi pani marszałek, a na siedem w tej perspektywie finansowej, ale być może i ta liczba nie byłaby jakoś szczególnie imponująca, gdyby nie fakt, że dla nas nadrzędną kwestią jest w ogóle pozyskiwanie pieniędzy zewnętrznych i być może słuchacze Radia Strefa FM nie wiedzą, że Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego nie jest jedynym źródłem pozyskiwania pieniędzy zewnętrznych dla miasta, oprócz tego mamy programy krajowe takie jak Program Infrastruktura i Środowisko, z którego pozyskaliśmy pieniądze na Rondo Sulejowskie. Myślę, że z punktu widzenia statystycznego mieszkańca Piotrkowa nie ma kompletnie żadnego znaczenia, skąd pozyskujemy pieniądze, najważniejsze jest to, żeby miasto się rozwijało i żeby inwestycji było jak najwięcej. Poza środkami europejskimi sięgamy po pieniądze i z ministerstw i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i w ogóle staramy się przeprogramować nasze myślenie o środkach zewnętrznych, bo po 2020 roku tych pieniędzy z Unii dla Polski będzie dużo mniej i jeśli środki zostaną przeznaczone na politykę migracyjną to tych pieniędzy Piotrków prawdopodobnie "nie ugryzie". Dla mnie ocenianie dorobku Piotrkowa w perspektywie jednego lub dwóch lat jest nieporozumieniem, ponieważ my pozyskujemy pieniądze od 1 maja 2004 roku, ale nie rzucamy się na każdy konkurs, który jest, tylko bierzemy udział w tych, które rozwiązują nasze problemy. Jeżeli jakieś samorządy przez 10 czy 14 lat nie pozyskiwały środków finansowych to one mają teraz moce przerobowe, finansowe, ludzkie i projektowe, żeby skumulować to w tym roku. My pozyskujemy te pieniądze od początku i był taki czas, kiedy to my byliśmy liderem krajowych rankingów. Gratuluję z całego serca Tomaszowowi, cieszę się, że sąsiednie miasto się rozwija, ale my przyjęliśmy inną strategię i pozyskujemy pieniądze od 1 maja 2004 roku - ripostuje Jolanta Kopeć.

 

W obecnej perspektywie finansowej Piotrków otrzymał w ramach RPO pieniądze na siedem projektów:
- e-Geodezja w Piotrkowie Trybunalskim – cyfrowe geodezyjne rejestry
publiczne jako skuteczne narzędzie zwiększające zakres oraz jakość usług
publicznych, świadczonych drogą elektroniczną,
- „Międzynarodowe Targi Turystyki Kulinarnej w Piotrkowie Trybunalskim w
ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej”,
- Rozbudowa Ronda Sulejowskiego z przebudową przyległych ulic,
- Poprawa warunków i jakości kształcenia SP 10 oraz SP 17
w Piotrkowie Trybunalskim,
- Wspólnie możemy więcej /dot. GIM1, GIM2, GIM6/,
- Rewitalizacja terenów Podzamcza - Młode Stare Miasto w Piotrkowie
Trybunalskim - projekt realizowany w partnerstwie z Województwem
Łódzkim,
- Razem możemy więcej.

 

Łączna wartość tych projektów to 40 milionów 695 tysięcy złotych, z czego 31 milionów 927 tysięcy złotych to wartość dofinansowania.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

4


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)07.08.2018 12:56

Tylko ciemniacy wzywają na unię bo nie pamiętają jak było wcześniej to zasługa PiSu

04


gość ~gość (Gość)07.08.2018 09:28

Gdzie ta pani z PO była do tej pory. Właśnie przybyło wsparcie totalnej opozycji.

52


gość ~gość (Gość)06.08.2018 14:23

Nie

34


gość ~gość (Gość)07.08.2018 05:36

Biuro Funduszy najczęściej można spotkać na Rynku w ogródku niż w biurze na Farnej.

82


gość ~gość (Gość)07.08.2018 06:37

A czy Pani Joanna Skrzydlewska nie jest członkiem PO?

92


okok ~okok (Gość)06.08.2018 22:38

kryptokampania przeciw Chojniakowi

34


~Franek ~~Franek (Gość)06.08.2018 21:58

co bzdury opowiada pani Skrzydlewska której nagle przypomniało się funduszach europejskich w okresie już schyłkowym biorąc pod uwagę ostatnie lata Piotrków był wzorem do naśladowania a np. Łódż spała dopiero w ostatnich latach oprzytomniała i zaczęła szaleć z inwestycjami drogowym blokując prawie całkowicie komunikacje miejską tak samo jest z Tomaszowem który przez 10 lat nic nie robił w mieście a teraz próbuje nadrobić stracony bezpowrotnie czas

55


gość ~gość (Gość)06.08.2018 21:00

Picu picu mój dziedzińcu kiedy wkoncu będzie poprawiony chodnik od iska do Wojska Polskiego jak naprawia Kostromska a tego nie zaprosimy telewizję

54


gmo ~gmo (Gość)06.08.2018 17:22

Unia E-złodziejska istnieje tylko po to by wypić krew z małych a napchać tyłki wielkim i bogatym. Kogo z małych stać na wyspecjalizowanych urzędasów do przygotowania i przepchnięcia wniosków o dotację? Ilu małych przedsiębiorców urosło dzięki tym złodziejom? Jak słyszę "unijne pieniądze " to dostaje wścieklizny. Przecież to są nasze pieniądze, które codziennie zostawiamy (podatek VAT) w sklepach dokonując zakupów. Z tego podatku utrzymujemy tą całą bandę próżniaków , która uważa się za elitę, a jest zwykłą żulią przeświadczoną , że zasługuje na to by żyć na koszt ciężko pracujących ludzi.

712


gość ~gość (Gość)06.08.2018 17:10

Niestety Referat Funduszy Unijnych nie jest rozliczany za efekty pracy. Czas na zmiany. Rutyna i wygoda to nie są pożądane cechy w takim referacie.

74


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat