Czy Piotrków na pewno jest Trybunalski?

Strefa FM Środa, 19 lutego 202049
Czy Piotrków jest Trybunalski? - takie pytanie zadaje radny Jan Dziemdziora w interpelacji złożonej do Rady Miasta. Radny ma wątpliwości czy nazwa naszego miasta jest odpowiednio usankcjonowana prawnie.
fot. archiwum epiotrkow.pl fot. archiwum epiotrkow.pl

- Swego czasu wypowiadał się na ten temat Michał Rżanek, który twierdził, że wszystko jest po kolei i nie ma o co kopii kruszyć – mówi radny. - Jednak w artykule przywoływanym przeze mnie jest stwierdzenie: „Urząd Miasta zobowiązał się poszukać odpowiedzi w archiwach uchwał”, ale póki co nic nie wiadomo, pytałem, nikt nie wie, czy uchwała, która mówi o tym, że miasto powinno się nazywać „Piotrków Trybunalski”, jest konieczna. Niektórzy twierdzą bowiem, że ten drugi człon nazwy używany jest jedynie zwyczajowo.


W podsumowaniu interpelacji radny prosi o podanie numeru odpowiedniej uchwały, a jeśli takiej nie ma, to ma nadzieję, że zostanie podjęta w przyszłości. Do momentu udzielenia odpowiedzi na interpelację Urząd Miasta odmawia komentarzy w tej sprawie.

 

Według historyków kolejne władze miasta po II wojnie światowej nigdy nie nazwały Piotrkowa Trybunalskim na mocy lokalnej uchwały. Czy to się zmieni po interpelacji radnego? Przekonamy się wkrótce.


Zainteresował temat?

4

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

burok z piotrkowa burok z piotrkowaranga19.02.2020 14:07

Obecnie jest Piotrków Pisowski.

239


Wacław Ościenny ~Wacław Ościenny (Gość)19.02.2020 21:18

Łatwiej będzie usunąć człon "Trybunalski", aniżeli podjąć stosowną uchwałę. Z tego się zrobi sprawa polityczna i zgody nie będzie.

44


gość ~gość (Gość)19.02.2020 16:15

To jest PiSków Trybunalski z miłościwie nam panującym. Miasto najbardziej odcięte od świata zaraz po Wuhan.

1010


gość ~gość (Gość)19.02.2020 20:10

W świadomości innych mieszkańców tego kraju jesteśmy po prostu Piotrkowem....Przydomka Trybunalski używają wyłącznie Piotrkowianie.....Stargard na przykład usunął z oficjalnej nazwy miasta przydomek Szczeciński...

54


Bolek ~Bolek (Gość)19.02.2020 19:59

Nic nie wskazuje na Trybunalski jakiś jeden mały fakcik, natomiast powinien być Piotrków Maryjny, to by było zgodne z stanem umysłu wyznawców lub Piotrków Antoniowy, lub Smoleński zgodnie ze stanem umysłu wyborców

58


gość ~gość (Gość)19.02.2020 19:27

A może Piotrków Kościelny

54


Wściekły ~Wściekły (Gość)19.02.2020 18:09

Panie Janie proszę zająć się rzeczywistymi problemami, a nie wymyślać banialuki. Piotrków jest Trybunalski od 1945 roku, taka nazwa widnieje we wszystkich dokumentach, we wszystkich umowach, świadectwach szkolnych itd. To oczywista oczywistość. Wiele rzeczy jest przyjętych za obowiązujące, nawet jeśli nie są usankcjonowane prawnie - przykładowo II RP nie zdetronizowała cara z urzędu króla Polski, ponieważ ostatniego cara zamordowano, a kolejny przecież nie rządził. A roszczenia kolejnych osób do carskiego tronu brano już między bajki, bo w Rosji rządzili już komuniści. I temat przycichł.
Proszę zająć się rzeczywistymi problemami Piotrkowian -zartrutym powietrzem, przeciążonymi tirami, korkami spowodowanymi budową ulicy Wojska Polskiego i A1, sprawą budowy obwodnicy Piotrkowa, remontem ul. Roosevelta, rozbudową hali Relax, ruinami należącymi do miasta i antykami którymi jeżdżą mieszkańcy zwanymi jednak emzetkami. To są rzeczywiste problemy mieszkańców i nimi należy się zająć. To ich rozwiązanie poprawi poziom naszego życia i przywróci nam godność. Nazwa to sprawa drugorzędna, Piotrków każdy z nas ma w sercu. Skoro bierze Pan pieniądze mieszkańców za bycie radmym wymagamy rozwiązania realnych, nie wymyślonych problemów.

191


j. ~j. (Gość)19.02.2020 18:52

Temat może i zastępczy, ale... przed wojną był po prostu Piotrków. Po co nam to dodatkowe słowo "Trybunalski", bo był tu Trybunał Koronny? Różne rzeczy się działy w różnych miastach (w Toruniu urodził się Kopernik, w Kaliszu był Szlak Bursztynowy, w Krakowie była kiedyś stolica itp.), ale to nie powód, żeby z tego powodu dodawać coś do nazwy miasta. Gdyby to słowo odrzucić, mielibyśmy krótsze adresy, nazwy instytucji, pieczątki, szyldy itp. itd. Oczywiście, jeśli by się dało to zrobić, to tylko w ten sposób, żeby nie trzeba było wymieniać różnych dokumentów, pieczątek, tablic z nazwami instytucji itp., ale nie byłoby potrzeby stosowania tego słowa na nowych dokumentach. Jest jeszcze inne miasto o podobnej nazwie - Piotrków Kujawski, ale nasz byłby po prostu Piotrków, a ich Piotrków Kujawski, podobnie, jak jest Lidzbark i Lidzbark Warmiński. Zresztą Piotrków Trybunalski to chyba wymyślili komuniści, bo zostało to wprowadzone w PRL-u, a teraz jest moda na różne dekomunizacje. Nie wiem tylko, czy np. Rada Miasta może zmienić nazwę tego miasta, czy może jest to w kompetencji jakiegoś np. ministra, ale jeśli by się dało to przeprowadzić, to ja jestem za! Chciałbym mieszkać po prostu w Piotrkowie, a nie w Piotrkowie Trybunalskim!

69


gość ~gość (Gość)19.02.2020 18:45

Wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części został ogłoszony rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części, które ukazało się w Dzienniku Ustaw z 13 lutego 2013 roku (poz. 200). Zapewniam, że w tym wykazie znajduje się miejscowość o nazwie Piotrków Trybunalski. Istnieje jeszcze urzedowy rejestr, który nosi nazwę: Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych. W tym rejestrze również znajduje się miejscowość o nazwie Piotrków Trybunalski.

101


Gościu ~Gościu (Gość)19.02.2020 12:02

Może po 1945 roku Piotrków miał w członie Radziecki.

57


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat