artykuł sponsorowany

Co źle wpływa na wycieraczki samochodowe? Kiedy należy je wymienić?

Środa, 29 grudnia 2021
Wycieraczki – tak jak wiele innych elementów wyposażenia samochodu – po pewnym czasie użytkowania ulegają zużyciu i wymagają wymiany na nowe. Będąc kierowcą, warto wiedzieć, co źle wpływa na stan naszych wycieraczek, jak temu zaradzić i w jaki sposób rozpoznać, że nadszedł czas na zakup nowych piór.
Co źle wpływa na wycieraczki samochodowe? Kiedy należy je wymienić?

Dzięki sprawnym wycieraczkom samochodowym możemy nie tylko cieszyć oko czystymi, lśniącymi szybami, ale przede wszystkim bezproblemowo widzieć to, co dzieje się na drodze i mieć większe poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy. Dlatego tak ważne jest by wiedzieć, co może przyspieszyć zużycie wycieraczek i jak temu zapobiec!

 

WYCIERACZKI SAMOCHODOWE – CO ŹLE NA NIE WPŁYWA?

 

Jako elementy pozostające na zewnątrz pojazdu – wycieraczki samochodowe narażone są na działanie przeróżnych czynników negatywnie wpływających na ich kondycję i późniejszą pracę. Wśród nich najistotniejsze zdają się być:

 

CODZIENNE WARUNKI POGODOWE

 

Jeśli mieszkamy w miejscu, w którym bardzo często pada, nasze wycieraczki będą bardziej podatne na wyeksploatowanie. Wiąże się to po prostu z częstszym ich użyciem. Codzienna praca piór w warunkach umiarkowanych (a więc przy niezbyt częstych opadach deszczu czy śniegu) nie może równać się tej wykonywanej w warunkach ekstremalnych (na przykład podczas długich ulew czy śnieżycy).

 

Na warunki pogodowe niestety wpływu nie mamy, możemy jednak nieco oszczędzić nasze wycieraczki – na przykład regularnie je czyszcząc lub przechowując auto w zadaszonym miejscu.

 

OKRES JESIENNO-ZIMOWY

 

Nie da się ukryć, że okres jesienno-zimowy w Polsce jest dla wycieraczek samochodowych okresem najcięższym. Wzmożona praca przy intensywnych opadach, unoszących się zanieczyszczeniach (w postaci piasku czy opadających liści) i silnym wietrze może skutkować szybkim zużyciem piór. Jeśli dodamy do tego przymarzanie gum do szyby oraz oblodzenie powierzchni szkła, możemy spodziewać się szybszej wymiany wycieraczek.

 

W sezonie jesieni i zimy powinniśmy więc bardziej o nie zadbać. Przede wszystkim, nie należy zbytnio ich forsować i próbować zdrapać za ich pomocą lodu z szyby. W tym celu używajmy specjalnych skrobaczek. Nie powinniśmy również na siłę starać się odczepiać przymarzniętych piór od szyby. W ten sposób możemy je wygiąć lub wyłamać. Posłużmy się profesjonalnym odmrażaczem, a nie spotka nas niemiła niespodzianka. Warto również – gdy noce są mroźne – odseparowywać pióra wycieraczek od powierzchni szyby auta. Dzięki temu rano będą od razu gotowe do działania!

 

BRAK REGULARNEGO CZYSZCZENIA

 

Wielu kierowców nie zauważa potrzeby czyszczenia wycieraczek samochodowych. Kupują i montują kolejne pióra w myśl zasady, że „jakoś to będzie, a wycieraczki i tak ulegają przecież zużyciu i niszczeniu”. Oczywiście – ulegają. Jednak dzięki regularnemu czyszczeniu zarówno ich jak i szyby, wytrzymają znacznie dłużej, a nam pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zanieczyszczenia, które zbierają się nie tylko na szybie samochodowej, ale również na gumie bezpośrednio do niej przylegającej (takie jak piasek, błoto, drobiny patyków czy liści), na pierwszy rzut oka nie wydają się być niebezpieczne. Nic bardziej mylnego! Ich obecność podczas pracy wycieraczek może skończyć się zarówno skruszeniem czy zdeformowaniem gumy przy piórze, jak i zarysowaniem szyby. Wyczyszczenie wycieraczek szmatką nasączoną płynem lub wodą zajmie nam maksymalnie minutę, a z pewnością oszczędzi nerwów, czasu i pieniędzy poświęconych na zakup nowego kompletu.

 

NIEPOPRAWNE KORZYSTANIE Z WYCIERACZEK

 

Czy można niepoprawnie korzystać z wycieraczek samochodowych? Zdecydowanie tak! Chodzi przede wszystkim o to, w jakich warunkach je włączamy. Niektórzy kierowcy nie zdają sobie sprawy, że używanie wycieraczek bez wyraźnej potrzeby, może skończyć się ich przedwczesnym zużyciem.

 

Prawdziwą zmorą okazuje się być włączanie wycieraczek na suchej szybie, gdy nie pada ani deszcz, ani śnieg, a my chcielibyśmy po prostu oczyścić szybę z zabrudzeń (na przykład z piasku). Takie praktyki przyczyniają się do ścierania się gumy przy piórze, na którą oddziałuje zwiększona siła tarcia. Jeśli chcemy pozbyć się zanieczyszczeń z szyby, powinniśmy zrobić to za pomocą gąbki czy szczotki.

 

Źródło: https://www.oximo.pl/

 

 

KIEDY NALEŻY WYMIENIĆ WYCIERACZKI W SAMOCHODZIE?

 

Dobrym nawykiem wśród kierowców jest wymienianie wycieraczek na nowe regularnie przed i po okresie jesienno-zimowym. Wówczas możemy mieć pewność, że nasze pióra będą dalej dobrze działały i będą gotowe do wzmożonej pracy w wymagających warunkach pogodowych.

 

Istnieją jednak również różnego rodzaju sygnały mówiące nam, że czas wymienić wycieraczki w aucie. Są to sygnały, które możemy usłyszeć lub zobaczyć. Najczęściej pióra niezdatne do dalszego działania zaczynają wydawać niepokojące dźwięki – piszczą, chrobotają, zdają się uderzać w szybę. Ponadto – w niedokładny sposób ściągają z niej wodę, przeskakując, tworząc zamglenia czy rozmazane „placki”. Jeśli zauważymy któryś z powyższych symptomów podczas pracy naszych wycieraczek, powinniśmy bliżej im się przyjrzeć i jeśli ich wyczyszczenie nie pomoże – rozejrzeć się za nowymi.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

2


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat