Co z instalacjami OZE dla mieszkańców Piotrkowa?

Czwartek, 27 lipca 202322
Blisko trzysta instalacji Odnawialnych Źródeł Energii miało być wykonanych w domach piotrkowian, dzięki pozyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej. Pojawiły się jednak problemy.
Fot. Freepik Fot. Freepik

Sprawę na antenie radia Strefa FM zgłosiła jedna ze słuchaczek, która jest również beneficjentką programu. 

Odnoszę wrażenie, że zrobiono wszystko, żeby to się nie udało. Aneksy do umów z mieszkańcami zakwalifikowanymi do programu były podpisywane w marcu. Przez trzy miesiące nie działo się nic. Chyba dopiero w czerwcu był ogłoszony przetarg. Nie wiem, dlaczego tak długo urzędnicy zwlekali - zastanawiała się pani Ania. Jej zdaniem taka zwłoka przełożyła się na wysoką cenę w przetargu. - Kiedy otwarto oferty, to okazało się, że wystartowała jedna firma, a kwota znacznie przekracza to, co zostało zaplanowane na realizację inwestycji. Czy przez trzy miesiące nie można było przygotować przetargu, który byłby dopracowany? Wiem, że np. w gminie Sulejów takie instalacje są już robione - mówiła pani Ania. 

Urząd Miasta rzeczywiście ogłosił przetarg na budowę instalacji OZE w czerwcu. Postępowanie dotyczyło wykonania dokumentacji projektowej, dostawy, montażu oraz uruchomienia 219 szt. instalacji fotowoltaicznych, 10 szt. kolektorów słonecznych, 44 pomp ciepła oraz 4 kotłów na biomasę.

 

Urzędnicy potwierdzają, że na etapie trwania postępowania firmy wykazywały bardzo duże zainteresowanie wykonaniem tego zadania. Mimo tego do magistratu wpłynęła tylko jedna oferta. Opiewała ona na kwotę blisko 2,5 mln zł większą niż koszt określony w umowie dofinansowania.

Zdecydowaliśmy się unieważnić przetarg, ponieważ brakującą kwotę musieliby pokryć uczestnicy projektu. Każdy beneficjent musiałby dopłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - zaznacza Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie i potwierdza, że cała ta sytuacja wydłuża termin oczekiwania na montaż OZE. - Czekaliśmy w blokach startowych blisko 2 lata, ponieważ Urząd Marszałkowski podpisał umowę dofinansowania dopiero pod koniec marca 2023 roku. Jak już otrzymaliśmy umowę, to okazało się, że mamy tylko 3 miesiące na realizację przedsięwzięcia. Był to termin nierealny do wykonania, ponieważ sam przetarg „unijny” musi „wisieć” 35 dni. Dlatego wystąpiliśmy o aneks wydłużający termin realizacji zadania. Aneks został podpisany pod koniec maja i dopiero wówczas mogliśmy ogłaszać przetarg

 - wyjaśnia Jarosław Bąkowicz. 

Oferty w drugim przetargu firmy mogą składać do 25 sierpnia. Czas na wykonanie zadania określony został na koniec listopada br.

 

Jarosław Bąkowicz podkreśla, że Urząd Miasta tworzy listę rezerwową osób zainteresowanych montażem fotowoltaiki.

Osoby zainteresowane umieszczeniem na takiej liście muszą zgłosić swój akces pisemnie, podając: imię i nazwisko właściciela/-i nieruchomości, adres nieruchomości, numer działki i lokalizację paneli (dach, grunt). Pismo należy złożyć w Urzędzie Miasta przy ul. Szkolnej 28 lub wysłać elektronicznie na adres e-mail: e-urzad@piotrkow.pl lub przez EPUAP. O kolejności na liście rezerwowej będzie decydować kolejność rejestracji pisma - dodaje kierownik  Bąkowicz. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gość ~goœć_gość (Gość)27.07.2023 21:56

A co się dzieje w sprawie farmy PV na terenie oczyszczalni ?? Czy ta inwestycja już powstała ?

40


jak ~jak (Gość)27.07.2023 14:42

pozostaje pytanie na jakich warunkach fotowoltaika zostanie odebrana przez energetyków ,jeżeli na starych to fajnie ,jak na nowych to szkoda czasu i kasy ,zarobi tylko firma montująca i pg

51


Placący całość ~Placący całość (Gość)27.07.2023 23:49

A ja nie mogę pojąć, dlaczego podatników się traktuje inaczej w Piotrkowie, a inaczej w gminie dalej. Jeden ma fotowoltaikę za 15%, a drugi za 100%. Taka kara za to, że mieszka w Rakowie, czy Michałowie.

01


Bo kocham Piotrków ~Bo kocham Piotrków (Gość)28.07.2023 22:46

Prezydent nie chciał tego dofinansowania dla mieszkańców. Gdyby chciał to by wnioskował w pierwszym takim konkursie już w 2008 roku czyli 15 lat temu!!! Tam gdzie mądry i pracowity gospodarz to ludzie mają instalacje za 2-3 tyś i nie płacą za prąd tyle co Piotrkowianie.

00


Lotar ~Lotar (Gość)27.07.2023 20:16

Żenada. Robić z Piotrkowianin ludzi nie myślących. Przegra wybory przez OZE. Parę tysięcy głosów w plecy.

22


Krzyś ~Krzyś (Gość)27.07.2023 21:43

W gminie Kluki trwało 2 lata ale za 4 tysie wkładu własnego mamy instalacje!

11


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)27.07.2023 13:20

W Gminie Sulejów po 4 latach od złożenia wniosku mam zamontowaną fotowoltaikę. Były przeprowadzone przynajmniej dwa przetargi. Takie sytuacje występują i nikt nie powinien się dziwić.

21


Garfield ~Garfield (Gość)27.07.2023 13:38

Ale dlaczego mieszkańcy mieli by dopłacać jak zgodnie z aneksami są zobligowani do poniesienia kosztów w wysokości 15 % inwestycji? Ta informacja JB jest niezgodna z rzeczywistością

20


samochwalstwo ~samochwalstwo (Gość)27.07.2023 12:35

Jak zwykle dużo pustego gadania, nawet nie można to podciągnąć pod marzenia władzy, hipokryzja zieje z każdego kąta.

51


Wery ~Wery (Gość)27.07.2023 12:18

Urząd Miasta pod kierownictwem Krzysztofa Chojniaka nie potrafi przeprowadzić najprostszej sprawy. Panie prezydencie, naprawdę to jedt ten moment kiedy publiczne powinien Pan przeprosić i powiedzieć, że już więcej nie będzie Pan kandydować i cofał tego miasta.

41


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat