Co się zmieniło od 1 czerwca 1992 roku

Strefa FM Czwartek, 01 czerwca 202310
Trzy lata po zmianie ustroju, dwanaście przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i siedem przed utratą przez Piotrków statusu miasta wojewódzkiego – pierwszego czerwca 1992 roku wystartowała ogólnomiejska rozgłośnia radiowa. Nazywała się Radio Piotrków.
Fot. Strefa FM Fot. Strefa FM

Ogólnomiejska, bo wcześniej działały w Piotrkowie Trybunalskim pirackie rozgłośnie osiedlowe: Radio Ber Rappier, Young Flowers i 178. Radio nadaje na częstotliwości 70,1 Mhz (jeszcze nie Fm), a tworzą je młodzi i trochę starsi zapaleńcy, których skrzyknął pomysłodawca i założyciel stacji Tomasz Stachaczyk. Rzeczywistość jest wtedy zupełnie inna.


Piotrków według oficjalnych danych zamieszkuje 82 tysiące 500 osób. Niewykluczone, że najwięcej w historii. Prezydentem miasta od dwóch lat jest przedstawiciel prawicy Michał Rżanek, który wkrótce stanie się regularnym gościem piotrkowskiej stacji, gdzie we wtorki wieczorem będzie na żywo odpowiadał na telefoniczne pytania mieszkańców.

W miejskiej radzie liczącej ponad 40 osób (!) większość stanowią radni solidarnościowi. To ich decyzjom piotrkowianie zawdzięczają zmiany  nazw ulic: jako patroni powracają lub pojawiają m.in. Roman Dmowski, Ignacy Krasicki, Ignacy Paderewski, Józef Pawlikowski, jest też ulica  Polskiej Organizacji Wojskowej.

 

W lipcu swój największy sportowy sukces odnosi zapaśnik GKS Piotrcovia Piotr Stępień, który na IO w Barcelonie zdobywa srebrny medal.

Pierwszy sezon pracy z piłkarkami Piotrcovii trener Jerzy Noszczak kończy z brązowym medalem, ale najlepsze dopiero nadejdzie. Już niedługo.

Kibiców piłkarskich emocjonują piotrkowskie derby pomiędzy trzecioligowcami:  w meczu Concordii z Piotrcovią lepsza jest ta druga, wygrywając 3:1.

W kraju Sejm uznaje wprowadzony 13 grudnia 1981 stan wojenny za nielegalny.

Minister edukacji narodowej podpisuje rozporządzenie w sprawie nauczania religii w szkołach.

Upada rząd Jana Olszewskiego, powstaje rząd Hanny Suchockiej – to pierwsza Polka na takim stanowisku.

 

W październiku Sejm uchwala tzw. małą konstytucję, a 20 listopada na ekrany kin wchodzi film, który jako pierwszy, a może i jedyny z tego okresu zasługuje na miano kultowego. To „Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Jedną ze scen nakręcono w Piotrkowie przy ul. Wojska Polskiego, przed nieistniejącym dziś aresztem.
 

Tak było w ważnym dla nas roku 1992. Z radiowego punktu widzenia najważniejszy jest 1 czerwca, kiedy o godzinie 18.00 padają słowa wypowiedziane przez Marka Grynkiewicza: „Tu Radio Piotrków na częstotliwości 70,1 Mhz". Potem wiele się zmieniło (także częstotliwości i sama nazwa stacji – dziś to Strefa Fm Piotrków), ale radio ciągle gra.
A gra, bo są z nim Słuchacze. I za to im dziękujemy.


Zainteresował temat?

3

5


Zobacz również

reklama

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

śmieszek ~śmieszek (Gość)01.06.2023 10:56

Co się zmieniło od 1 czerwca 1992 roku? Liczba ludności Piotrkowa jakże Trybunalskiego stan na 1990- ok. 87 tysięcy. Dzisiaj? Na dobrą sprawę ....nie wie nikt...

40


Mam wybór ~Mam wybór (Gość)01.06.2023 22:48

Nie słucham. Kojarzy mi się z amatorszczyzną i chłamem.

31


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)01.06.2023 19:15

Zmieniło się na leprze

03


fan ~fan (Gość)01.06.2023 17:23

Bez Was byłoby trudno, głucho i nudno.

31


psycholog ~psycholog (Gość)01.06.2023 15:07

A Siber od kiedy był nadawany? To była najlepsza audycja tego radia.

12


banowany_ne_epiotrko ~banowany_ne_epiotrko (Gość)01.06.2023 10:55

Co się zmieniło? Zgodnie ze znanym tekstem Bogdana Olewicza: "Hej prorocy moi z gniewnych lat, obrastacie w tłuszcz. Już was w swoje szpony dopadł szmal, zdrada płynie z ust". Nihil novi sub sole.

60


reklama
reklama

Społeczność

Użytkowniku Adblocka!

To dzięki reklamom jesteśmy w stanie dostarczać Ci wiadomości z Piotrkowa i okolic oraz rozwijać nasz portal. Nasze reklamy nie są inwazyjne, nie stosujemy wyskakujących okien i nie zasłaniamy nimi treści, prezentujemy maksymalnie 4 reklamy na stronę.

Prosimy, wyłącz adblocka, dodając serwis ePiotrkow.pl do wyjątków wtyczki AdBlock, a następnie odśwież stronę.

Dodaj stronę do wyjątków

Zobacz jak wyłączyć blokowanie

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat