Advertisement

Co się zmieniło od 1 czerwca 1992 roku

Strefa FM Czwartek, 01 czerwca 202310
Trzy lata po zmianie ustroju, dwanaście przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i siedem przed utratą przez Piotrków statusu miasta wojewódzkiego – pierwszego czerwca 1992 roku wystartowała ogólnomiejska rozgłośnia radiowa. Nazywała się Radio Piotrków.
Fot. Strefa FM Fot. Strefa FM

Ogólnomiejska, bo wcześniej działały w Piotrkowie Trybunalskim pirackie rozgłośnie osiedlowe: Radio Ber Rappier, Young Flowers i 178. Radio nadaje na częstotliwości 70,1 Mhz (jeszcze nie Fm), a tworzą je młodzi i trochę starsi zapaleńcy, których skrzyknął pomysłodawca i założyciel stacji Tomasz Stachaczyk. Rzeczywistość jest wtedy zupełnie inna.


Piotrków według oficjalnych danych zamieszkuje 82 tysiące 500 osób. Niewykluczone, że najwięcej w historii. Prezydentem miasta od dwóch lat jest przedstawiciel prawicy Michał Rżanek, który wkrótce stanie się regularnym gościem piotrkowskiej stacji, gdzie we wtorki wieczorem będzie na żywo odpowiadał na telefoniczne pytania mieszkańców.

W miejskiej radzie liczącej ponad 40 osób (!) większość stanowią radni solidarnościowi. To ich decyzjom piotrkowianie zawdzięczają zmiany  nazw ulic: jako patroni powracają lub pojawiają m.in. Roman Dmowski, Ignacy Krasicki, Ignacy Paderewski, Józef Pawlikowski, jest też ulica  Polskiej Organizacji Wojskowej.

 

W lipcu swój największy sportowy sukces odnosi zapaśnik GKS Piotrcovia Piotr Stępień, który na IO w Barcelonie zdobywa srebrny medal.

Pierwszy sezon pracy z piłkarkami Piotrcovii trener Jerzy Noszczak kończy z brązowym medalem, ale najlepsze dopiero nadejdzie. Już niedługo.

Kibiców piłkarskich emocjonują piotrkowskie derby pomiędzy trzecioligowcami:  w meczu Concordii z Piotrcovią lepsza jest ta druga, wygrywając 3:1.

W kraju Sejm uznaje wprowadzony 13 grudnia 1981 stan wojenny za nielegalny.

Minister edukacji narodowej podpisuje rozporządzenie w sprawie nauczania religii w szkołach.

Upada rząd Jana Olszewskiego, powstaje rząd Hanny Suchockiej – to pierwsza Polka na takim stanowisku.

 

W październiku Sejm uchwala tzw. małą konstytucję, a 20 listopada na ekrany kin wchodzi film, który jako pierwszy, a może i jedyny z tego okresu zasługuje na miano kultowego. To „Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Jedną ze scen nakręcono w Piotrkowie przy ul. Wojska Polskiego, przed nieistniejącym dziś aresztem.
 

Tak było w ważnym dla nas roku 1992. Z radiowego punktu widzenia najważniejszy jest 1 czerwca, kiedy o godzinie 18.00 padają słowa wypowiedziane przez Marka Grynkiewicza: „Tu Radio Piotrków na częstotliwości 70,1 Mhz". Potem wiele się zmieniło (także częstotliwości i sama nazwa stacji – dziś to Strefa Fm Piotrków), ale radio ciągle gra.
A gra, bo są z nim Słuchacze. I za to im dziękujemy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

śmieszek ~śmieszek (Gość)01.06.2023 10:56

Co się zmieniło od 1 czerwca 1992 roku? Liczba ludności Piotrkowa jakże Trybunalskiego stan na 1990- ok. 87 tysięcy. Dzisiaj? Na dobrą sprawę ....nie wie nikt...

40


Mam wybór ~Mam wybór (Gość)01.06.2023 22:48

Nie słucham. Kojarzy mi się z amatorszczyzną i chłamem.

31


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)01.06.2023 19:15

Zmieniło się na leprze

03


fan ~fan (Gość)01.06.2023 17:23

Bez Was byłoby trudno, głucho i nudno.

31


psycholog ~psycholog (Gość)01.06.2023 15:07

A Siber od kiedy był nadawany? To była najlepsza audycja tego radia.

12


banowany_ne_epiotrko ~banowany_ne_epiotrko (Gość)01.06.2023 10:55

Co się zmieniło? Zgodnie ze znanym tekstem Bogdana Olewicza: "Hej prorocy moi z gniewnych lat, obrastacie w tłuszcz. Już was w swoje szpony dopadł szmal, zdrada płynie z ust". Nihil novi sub sole.

60


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat