Advertisement

Cmentarne kamienie czekają na tablice

ePiotrkow Poniedziałek, 10 marca 201423549
Złodzieje okradli piotrkowski cmentarz wojenny na początku sierpnia ubiegłego roku. Wykonane z brązu pamiątkowe tablice nie zostały odnalezione. W połowie września piotrkowska policja umorzyła dochodzenie i wpisała zdarzenie do rejestru przestępstw. Piotrkowianie odwiedzający cmentarz domagają się chociaż tablic zastępczych.
fot. J. Kaczmarekfot. J. Kaczmarek

- Często przechodzę przez ten cmentarz, skracając sobie drogę do cmentarza głównego. Od kilku miesięcy nurtuje mnie, co było na tych skradzionych tablicach. Wydaje mi się, że nie może to pozostać w obecnym stanie. Jak ukradli, to trudno, ale informacyjnie powinny się tam pojawić nowe tablice – przekonuje pan Henryk – Pytałem o to w urzędzie miasta, ale zostałem potraktowany w nieco obcesowy sposób i odprawiony z kwitkiem – dodaje piotrkowianin.

Piotrkowski magistrat, który opiekuje się cmentarzem, o kradzieży poinformował Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi 9 sierpnia 2013 roku. - ŁUW odpowiedział, że w przypadku nieodnalezienia się tablic należy złożyć wniosek o środki finansowe z budżetu wojewody na wykonanie nowych tablic. Już wiadomo, że ma to nastąpić jeszcze w tym roku. - Tablice wykonamy z ciemnego granitu. Według naszych szacunków koszty wyniosą około czterech tysięcy złotych - informuje Jarosław Bąkowicz z Biura Rzecznik Prezydenta Miasta.

W bieżącym roku na utrzymanie Cmentarza Wojennego w Piotrkowie miasto otrzyma dotację w wysokości 28 tysięcy złotych. Miejskie służby przeznaczą tę kwotę na prace pielęgnacyjno-porządkowe i remont wojennych nagrobków.


Zainteresował temat?

4

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga12.03.2014 09:41

Byłem w wakacje na cmentarzu ofiar II wojny światowej w niemieckim Golm, tuż za granicą, w pobliżu Świnoujścia. Na znajdujących się tam tablicach pamiątkowych była informacja, że z uwagi na kilkakrotne kradzieże tablic metalowych zastąpiono je tablicami z tworzywa sztucznego.
http://www.balticportal.pl/pl/category/swinemuende/aktuelles/pl-druj-cmentarz-na-wzg-rzu-golm.htm?page=51
http://miziaforum.wordpress.com/2013/12/04/polacy-w-niemczech-okradaja-cmentarze-i-koscioly/
Może by i u nas zrobić coś takiego?

10


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)11.03.2014 18:22

Bo widzicie, to jest tak: NFZ na pieniądze bezproblemowo przelicza ludzkie zdrowie i życie, decydując kogo jeszcze opłaca się leczyć, a kogo już nie. To i nie powinien budzić aż tak wielkiego zdziwienia fakt, że zwykli menele-złomiarze przeliczają na pieniądze (albo flaszki) naszą tradycję, czy pamięć o bohaterach i ludzkich krzywdach. Kasa rządzi! Byle sobie zrobić (choćby chwilowo) dobrze, a innych wydymać, o!

"Piotrkowianin" napisał(a):
Oj tam, oj tam, wybory dopiero za 8 miesięcy, więc do tego czasu ciemny lud zapomni.


Bo demokracja to sztuka iluzji...

Cytuję:
W połowie września piotrkowska policja umorzyła dochodzenie


Dla policji liczą się obecnie statystyki, a nie spełnianie oczekiwań mieszkańców. A statystyki poprawią sobie łapiąc jakiegoś gówniarza ze skrętem, nie muszą w tym celu szukać jakichś wandali-złomiarzy...

10


Prawda ~Prawda (Gość)11.03.2014 14:07

"tutaj" napisał(a):
Ludzie, o czym Wy mówicie. Gnidy wyniesiono na trony. W dupie mają jakąkolwiek tradycję (patriotyzm to słowo z antycznego słownika). Nawet dobre obyczaje.


A wie Pan, że coś w tym jest? Pisałem do radnych w sprawie skradzionej tablicy o strajku szkolnym wiszącej na gmachu szkół Gabor w Al. 3-ego Maja. Kamienica została wyróżniona w konkursie na elewację, czym chwali się przymocowaną tabliczką informacyjną w miejscu...gdzie wisiała skradziona tablica. I gdzie jest Pan Dziemdziora, gdzie reszta? Jakoś interpelacji w tej sprawie nie dopatrzyłem się spośród tych 200?

30


Piotrkowianin Piotrkowianinranga11.03.2014 07:41

"expiotrkowianin" napisał(a):
Chojniakowi, Błaszczyńskiemu i Czajce powinno być wstyd. Skoro nie potrafią zamówić anty-wandalowych tablic na cmentarz oraz do muzeum i na Plac Zamkowy (wszędzie tam stare skradziono), nie są nawet godni czyścić kamieni, które pokazano na zdjęciach. JESTEŚCIE ŻAŁOŚNI!

Oj tam, oj tam, wybory dopiero za 8 miesięcy, więc do tego czasu ciemny lud zapomni.

30


tutaj tutajranga11.03.2014 01:46

Ludzie, o czym Wy mówicie. Gnidy wyniesiono na trony. W dupie mają jakąkolwiek tradycję (patriotyzm to słowo z antycznego słownika). Nawet dobre obyczaje. Popytajcie, jak gnidy potraktowały śmierć i pożegnanie Nauczycieli SP8, Dobrej, niegdyś, Szkoły. Czy Szkoła pożegnała Pana Trzaskę, Panią Żurek, Panią Jędrzejkiewicz... I Innych, którzy odeszli za wadzy jaśnie pana W. , złodzieja, zresztą. Jeno hucpa była przy mszach świętych, bo pan W. sztandar Szkole zafundował... Z Macierewiczem się był zdjął. Mój Ty, Panie... Piszę o tym wszystkim na swojej, zamkniętej od dawna stronie. Kto ciekaw, ten znajdzie.
Nadzieja, że wreszcie znajdzie się ktoś, kto gnidę potraktuje tak, jak gnidę należy traktować.

30


j. ~j. (Gość)10.03.2014 22:17

To na nic! Stopień demoralizacji w narodzie jest tak wielki, że trzeba by chyba przy takim nagrobku postawić takiego terminatora z dwoma wielkimi karabinami(bo jeden może się zaciąć...) i z napisem: "Do tego, kto będzie kradł tablicę, strzelam bez ostrzeżenia!", A może i tak by się znaleźli desperaci, którzy by pomyśleli sobie: "A może tym razem obie spluwy mu się zatną i mnie nie zabije, a co sobie ukradnę, to moje, będzie chociaż za co się urżnąć!"...

30


wiadomo ~wiadomo (Gość)10.03.2014 18:36

Wiadomo. Miasto na pierdoły ma kaskę. A na umacnianie i nauczanie tradycji, jak w tym wypadku jest forsy brak. I tyle.

40


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)10.03.2014 17:52

Chojniakowi, Błaszczyńskiemu i Czajce powinno być wstyd. Skoro nie potrafią zamówić anty-wandalowych tablic na cmentarz oraz do muzeum i na Plac Zamkowy (wszędzie tam stare skradziono), nie są nawet godni czyścić kamieni, które pokazano na zdjęciach. JESTEŚCIE ŻAŁOŚNI!

50


PT ~PT (Gość)10.03.2014 16:36

Już chyba najwyższy czas powiesić nowe tablice - 7miesięcy to sporo czasu.

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat