Ceny ciepła: Prezydent apeluje do posłów. Posłowie... też apelują

Wtorek, 10 stycznia 202368
Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował do parlamentarzystów z naszego okręgu apel w sprawie rosnących kosztów życia piotrkowian i funkcjonowania samorządów, w tym szczególnie wysokich kosztów wpływających na produkcję ciepła. Co ciekawe, swoje stanowiska w sprawie cen ciepła w mieście wraz z apelami o ich obniżenie, przedstawili też... niektórzy posłowie.
fot.: P. Kwiatkowski fot.: P. Kwiatkowski

W poniedziałek (09.01.2023) prezydent Krzysztof Chojniak napisał apel do 10 parlamentarzystów z okręgu piotrkowskiego o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu dodatkowe wsparcie mieszkańców oraz samorządów w sytuacji rosnących cen paliw, energii, materiałów itd. List został wysłany zarówno do posłów z partii rządzącej (PiS), czyli: Małgorzaty Janowskiej, Grzegorza Lorka, Antoniego Macierewicza, Anny Milczanowskiej, Roberta Telusa, Grzegorza Wojciechowskiego oraz posłów opozycji Cezarego Grabarczyka (PO), Dariusza Klimczaka (PSL), Anity Sowińskiej (Lewica), a także senatora Wiesława Dobkowskiego (PiS).

 

W treści pisma prezydent zwraca uwagę m.in. na gwałtowny wzrost cen ciepła (z 84,66 zł na 232,45 zł netto/GJ), spowodowany wysokimi cenami gazu, trzykrotnym wzrostem cen węgla, ponad dwuipółkrotnym wzrostem cen energii elektrycznej. Dodaje też, że wymienione elementy stanowią prawie 88% wszystkich kosztów i to one odpowiadają za taki poziom cen. Zwraca przy tym uwagę na to, że na wskazane ceny zarówno samorząd, jak i spółka Elektrociepłownia Piotrków nie mają żadnego wpływu.

 

Krzysztof Chojniak przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. rząd podniósł z 5 do 23% stawkę VAT na ciepło. Sugeruje, że ponowne obniżenie vatu do 5% byłoby bardzo istotnym ruchem. Nadmienia, że zamrożenie cen energii cieplnej do końca kwietnia 2023 roku sprawia, że stawka dla Piotrkowa została ustalona na 130,68 zł netto/GJ. Dodaje też, że ważne, aby i od 1 maja 2023 rekompensaty na wytwarzanie ciepła zostały utrzymane.

Apeluję o podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu dodatkowe wsparcie mieszkańców, aby w tych ciężkich czasach wspomóc obywateli i obniżyć koszty życia - czytamy w piśmie prezydenta Krzysztofa Chojniaka.

Pełna treść pisma prezydenta Krzysztofa Chojniaka

 

 

Tego samego dnia, gdy prezydent zaapelował do parlamentarzystów, do niego samego zwrócił się poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Grabarczyk. Polityk dopytuje m.in. o to czy prezydent wiedział o tym z jaką skalą podwyżek piotrkowianie będą mieli do czynienia i czy je akceptował. Sugeruje też, że dotarła do nie go opinia, że podwyżki cen mogą być przeznaczone na dodatkowe wynagrodzenie dla prezesa Elektrociepłowni Piotrków. 

 

Pełna treść pisma Cezarego Grabarczyka:

pobierz plik Cezary Grabarczyk.pdf

 

Z kolei Anita Sowińska, posłanka Lewicy, zwróciła się bezpośrednio do prezesa Elektrociepłowni, wskazując na to, że wskutek podwyżek część mieszkańców Piotrkowa, aby opłacić rachunki, będzie musiała zrezygnować z innych wydatków, np. na jedzenie, leki, ubranie, czy edukację dzieci. Pyta też m.in. o to jakie jest prognozowane zużycie węgla i gazu w mieście na 2023 rok, czy o strukturę sprzedaży energii cieplnej do klientów z uwzględnieniem procentowego udziału sprzedaży do najważniejszych klientów lub grup odbiorców, tj. Urząd Miasta, spółek miejskich, spółdzielni mieszkaniowych, czy przedsiębiorstw.

 

Pełna treść pisma Anity Sowińskiej:

pobierz plik Anita Sowińska.pdf

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

6


Komentarze (68)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)11.01.2023 09:26

Ciepło i podgrzew wody w zasobach TBS wzrósł od 01.01. 2023 r./przynajmniej u mnie/ o 85%. W 2022 r. były trzy podwyżki czynszu, spowodowane wzrostem różnych składowych tejże opłaty. Opłaty za e.elektryczną, gaz, wodę, TV to kolejne duże pozycje w miesięcznych wydatkach. Tak więc opłaty te wraz z czynszem stanowią 2/3 uposażenia, 1/3 pozostaje na artykuły spoż. przemysłowe chemię, lekarstwa, komunikację, telefon i korzystanie z koniecznych czasem usług, typu naprawa,fryzjer. Z moich wyliczeń wystarczy mi jedynie, oczywiście przy minimalizowaniu wydatków jedynie na art. spożywcze. Tak doprowadziło nas nieudolne zarządzanie na szczeblu krajowym i lokalnym ludzi, którzy zgłaszają się do wyborów, ludzi żądnych sławy, pieniędzy wpływów,a w rzeczywistści są matołami co widać po aktualnych efektach. Doprowadzili Polaków i kraj do skrajnej nędzy.

161


Emeryt(gość) ~Emeryt(gość) (Gość)11.01.2023 12:54

Jeśli wykonano idiotyczną inwestycję to odpowiedzialność ponosi inwestor Prezes i Rada Nadzorcza za przekręt
w nazwie "Elektrociepłownia" a faktycznie ciepłownia odpowiada inwestor .W konsekwencji brak dofinansowania
i pozostaje odpowiedzialność karna za szkodę wielkich rozmiarów dla społeczeństwa Piotrkowa Trybunalskiego.
Czy radni złożą wniosek do Prokuratury?

103


wojciech ~wojciech (Gość)11.01.2023 12:17

Koleś się obudził jak się dym zrobił. Do tej pory poklepywał go po pleckach. Wszyscy nadajecie się tylko do wywiezienia na taczkach poza Piotrków !

110


Soma ~Soma (Gość)11.01.2023 11:43

Piotrków Trybunalski to miasto starych komuchów, którzy doją kasę z podatników aż miło. Dawne SLD-owcy i Unia Pracy.

93


ZXZXZX ~ZXZXZX (Gość)11.01.2023 07:59

Tyle lat nieudolności .......... poczynając od "rury" z Bełchatowa poprzez Mediatekę itd. itd do ciepłowni na gaz.
A śmieci jak zalegały tak nadal zalegają ............ rozumiem, że stawki za ciepło w Chemie wyższe niż w P.T. Magistrat kosztuje.

141


szok!$! ~szok!$! (Gość)11.01.2023 07:55

Ponawiam pytanie Panie prezesie Krawczyński, kto będzie spłacał kredyt zaciągnięty na ta inwestycje. Na antenie stwierdził Pan ze są to koszty tylko amortyzacji. Rozumiem kredytu spłacać nie trzeba - CUDOWNIE!!!
Panie Prezydencie jak niski poziom kompetencji musi być w śród kadry która nie umiała uzyskać dofinansowania, pozyskania środków zewnętrznych. To nie pierwszy przypadek w Naszym mieście jeśli się nie mylę?!
I ostatnie jak obniżenie emisji CO2 przekłada się na obniżenie kosztów ciepła wytwarzanego przez elektrociepłownie?

181


Oj ~Oj (Gość)11.01.2023 05:51

Cytat z XVI wieku- ksiądz wini pana, pan księdza, a nam biednym zewsząd nędza. Coś się zmieni? "Wielcy" się kłócą a reszta cierpi.

150


go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)11.01.2023 04:47

Wystarczy znaleźć robotę jak ja gdzie 3/4dnia przebywam w niej i grzejniki zakręcone cały dzień

33


Rambo ~Rambo (Gość)10.01.2023 14:14

Mgr inż. Krzysztof Chojniak rządzi Piotrkowem od 2006r. i nie odpowiada za stan miasta. To nie on wybudował ciepłownie bez dofinansowania z zewnątrz i to nie on ustala ceny w pozostałych miastach w kraju. To nie mgr inż. Krzysztof Chojniak ustala ceny w Łodzi i Warszawie 1GJ 60zł w Bełchatowie 23zł 1GJ i w Piotrkowie 143.50zł 1GJ.

374


bert ~bert (Gość)10.01.2023 22:42

Chojniak hipokryta.

100


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat