Advertisement

Bieg, zabawa, spotkania i pokazy. Rozpoczyna się Trybunalskie Forum Trzeźwościowe

Piątek, 29 września 20233
1 października rozpocznie się XXII Trybunalskie Forum Trzeźwościowe. W tym roku odbywać się będzie ono pod hasłem "Lęk - największy wróg czy niedoceniany przyjaciel".

 

Organizatorem Forum jest piotrkowskie Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej Pałacyk. 

Gdyby zatrzymać się na chwilę w rozbieganym i rozpędzonym świecie i pozwolić sobie na chwilę refleksji dotyczącą właśnie lęku, ze smutkiem zauważylibyśmy, że jest on obecny niemalże wszędzie i w wielu postaciach - zaczynając od „tradycyjnych" lęków, do których się przyznajemy, np. przed (pierwszym lepszym) egzaminem, lęku przed stratą pracy, przed bólem i chorobą, czy przed utratą bliskiej osoby, idąc przez lęki równie „popularne" lecz nie przez wszystkich uświadamiane, jak lęk przed Bogiem i sądem ostatecznym, przed piekłem i byciem „przeklętym", kończąc na fobiach, które dotykają kilku/kilkunastu procent ludzi, np. arachnofobii, agorafobii, aquafobii. Jest obecny niemalże wszędzie - w domach, szkołach , na uczelni, we wszelkich instytucjach oraz Kościele. Smutny to obraz, gdyż lęk jest największym wrogiem człowieka. Potrafi zniewolić, zawładnąć umysłem i ciałem, mocno chwycić w objęcia i długo z nich nie wypuszczać. Zniekształca obraz świata, siły odbiera, wątpliwości mnoży i blokuje dostęp do naszej twórczej mocy - przekonuje Mirosław Świech, prezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej Pałacyk. 

Tegoroczne forum rozpocznie się sportowo, od III Biegu Trzeźwości "Szczęśliwa 7". Imprezę zaplanowano w niedzielę 1 października w godzinach od 10:00 do 14:00. Wyznaczony dystans można pokonać rowerem, biegiem lub z kijkami Nordic Walking.
Zapisy już trwają, a szczegóły można znaleźć na załączonym plakacie. 

To wydarzenie z jednej strony ma wesprzeć zbiórkę publiczną na rzecz Patryka Wysmyka, z drugiej zaś promować odpowiedzialne, zdrowe i trzeźwe życie. Poprzez profilaktykę i edukację chcemy zachęcać uczestników do budowania swoich relacji na trwałych wartościach - podkreśla Mirosław Świech. 

 

Uroczystą inaugurację XXII Trybunalskiego Forum Trzeźwościowego zaplanowano w poniedziałek, 2 października o godz. 18:00 w Mediatece 800-lecia. Będzie ono połączone z spotkaniem autorskim z Marcinem Matychem - lekarzem i psychoterapeutą Dr Nerwicą, autorem poradnika "Jak żyć z lękiem". 

Psychoterapeuta i lekarz Marcin Matych od lat pracuje z chorymi na nerwicę. Pomaga im w terapii indywidualnej, ale także w mediach społecznościowych jako Doktor Nerwica. Jego profil z charakterystycznymi autorskimi ilustracjami cieszy się coraz większą popularnością, W tej książce Dr Nerwica zaprasza do „gry w trochę lepsze życie”. To wymyślona przez niego i sprawdzona razem z pacjentami metoda, która pomaga żyć pomimo lęku. Prostym i obrazowym językiem Matych pokazuje, jak oswajać nerwicę, jak o siebie dbać, żeby lęk nie zdominował codzienności, pomaga też zrozumieć mechanizmy, które lękami rządzą - przybliża prezes Pałacyka.

W ramach forum w mediatece zaplanowano także projekcję filmu "Bo się boi". Obędzie się ona w czwartek 12 października o godz. 17:00, a bezpłatne wejściówki dostępne są w bibliotece. 

 

Film opowiada historie Beau, który się boi. Bo życie go przytłacza. Bo świat jest niebezpieczny. Bo każdy ciągle czegoś od niego chce. Bo mamie będzie przykro, jak nie przyjedzie w odwiedziny, a on by wolał siedzieć w wannie. Niewyobrażalny splot zdarzeń zmusza go jednak do konfrontacji z własnymi lękami. Po drugiej stronie jego strachów czeka prawdziwe życie i niezwykła, widowiskowa, pełna przygód podróż.

 

Forum zakończy się 21 października. Wówczas w sali OSP Kosów zaplanowano zabawę abstynencką z okazji zakończenia XXII Trybunalskiego Forum Trzeźwościowego. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Grażyna ~Grażyna (Gość)30.09.2023 12:49

Nawaliłam sie jak szpadel. Czy mimo wszystko moge pżyjść ?

41


Ep ~Ep (Gość)29.09.2023 13:00

Widocznie to organizuje jakiś powiązany z organizacja Pis ?zenada

15


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat