Trwają Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, które rozpoczęły się 25 listopada, a zakończą się 10 grudnia. W ramach tej akcji obchodzony jest również Dzień Białej Wstążki, czyli międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Od lat orędowniczką akcji w naszym kraju jest Elżbieta Radziszewska, wicemarszałek Sejmu RP. – Nie stosuję przemocy fizycznej, ani psychicznej. Gdy taką widzę reaguję. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla bicia, dla psychicznego nękania czy dla ekonomicznego ubezwłasnowolnienia – mówiła dziś, w poniedziałek 8 grudnia, Elżbieta Radziszewska, przypinając mężczyznom białe wstążki, symbol męskiego sprzeciwu wobec dyskryminacji i przemocy wobec kobiet. Wicemarszałek Sejmu RP odwiedziła w ramach akcji społecznej m.in. piotrkowską komendę policji, urząd miasta, komendę Straży Miejskiej oraz redakcję radia Strefa FM.
– Biała wstążka to bardzo piękny symbol, który jest swoistą deklaracją, że mężczyzna noszący ją nie stosuje przemocy, nie używa pięści wobec kobiety, a widząc przemoc reaguje i daje wsparcie ofiarom takiego czynu – informowała wicemarszałek sejmu. – Ta akcja cieszy się coraz większą popularnością, jak wykazują statystki stajemy się coraz wrażliwsi na krzywdę innych. (…) Mamy coraz więcej odwagi, coraz częściej na anonimowy telefon policyjny przychodzą informacje, że coś złego się dzieje czy to za ścianą czy w tym samym podwórku. Reagujemy na płacz i krzyk dziecka, media też o tym informują. (...) Niestety statystki też mówią o tym, że tą słabszą stroną w związku jest kobieta, że to ona głównie jest ofiarą przemocy (90% przypadków). Co rusz słyszymy o przypadkach pobicia dziecka na śmierć, o kobietach ofiarach ze strony męża, partnera, brata czy ojca, który wyszedł z więzienia i w ramach retorsji śmiertelnie je pobił. Śmierć w wyniku domowej przemocy to 33% wszystkich zabójstw w Polsce. Widać jaka to jest ogromna skala. Warto więc edukować, uświadamiać, mówić głośno, że przemoc domowa jest zła. Nawet, gdy dzieci nie są bite, ale bite są ich matki, to takie dzieci i tak mają syndrom przemocy i niejednokrotnie w dorosłym życiu same stosują przemoc.
W Piotrkowie nie ma co prawda ośrodka pomocy i wsparcia dla ofiar przemocy, niemniej nie znaczy to, że nie mamy reagować, gdy jesteśmy świadkami agresji słownej czy fizycznej. – Jeśli widzimy przemoc, to po pierwsze zadzwońmy policję, zgłośmy nawet anonimowo, że w tym miejscu słychać awanturę, płacz czy krzyk dziecka, kobiety, osoby starszej – apelowała dziś w radiu Elżbieta Radziszewska. – Jeśli osoba, która doświadcza przemocy jest nam znana warto ją wesprzeć, powiedzieć jej, jestem po twojej stronie, jeśli będziesz potrzebowała pomocy w sądzie podczas sprawy przeciwko sprawcy wystąpię w roli świadka. Jeśli natomiast znamy sprawcę przemocy zwróćmy mu uwagę. Owszem dom jest prywatny, ale przestrzeń publiczna. Takie zwrócenie uwagi może uratować komuś życie, bo sprawca się przestraszy. Warto też rozmawiać o przemocy domowej. Być może, ktoś kogo znamy, z kręgu tzw. białego kołnierzyka, który nie pije i zachowuje się kulturalnie, w rzeczywistości jest wyrafinowanym sprawcom przemocy psychicznej (…) i być może w kimś takim obudzi się sumienie. Nie śmiejmy się z głupich seksistowskich żartów, często nacechowanych taką przemocą, typu „jak się żony nie bije to jej wątroba gnije”. Są one nie tylko obrzydliwe, ale nie przystają do relacji międzyludzkich w XXI wieku.
Kampania Białej Wstążki to obecnie największa na świecie kampania społeczna, prowadzona w ponad 55 krajach, której celem jest walka z przemocą wobec kobiet. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie, kiedy to 100 tys. mężczyzn w ciągu sześciu tygodni założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet. Z kolei dzień 6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 roku, kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Sprawca oświadczył, że zrobił to, bowiem jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych i zajmować miejsca na uczelniach mężczyznom.
Agawa
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a