Advertisement

Będą pieniądze na OZE dla mieszkańców Piotrkowa 

ePiotrkow Środa, 15 marca 202377
Po wielu perypetiach i trzech latach formalności mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego w końcu się doczekali. Urząd Miasta pozyskał pieniądze na budowę instalacji Odnawialnych Źródeł Energii u piotrkowian. O przyznaniu dotacji poinformowali w środowe przedpołudnie politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Ładuję galerię...

Temat pozyskania pieniędzy na OZE dla mieszkańców pojawił się na przełomie 2020 i 2021 roku. Wówczas urzędnicy zbierali deklaracje od osób zainteresowanych udziałem w programie i instalacją takich odnawialnych źródeł energii. Od tego czasu ciągnęły się procedury związane ze złożeniem wniosku i przyznaniem dotacji.

 

Po trzech latach oczekiwania pieniądze w końcu trafią do Piotrkowa. Poinformowali o tym w środę politycy Prawa i Sprawiedliwości. Konferencja odbyła się przed budynkiem piotrkowskiej mediateki, a udział wzięli w niej poseł Antonii Macierewicz, miejscy radni PiS oraz Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. To właśnie on podpisał umowę o przyznaniu dotacji ze środków unijnych. 

Kwota dofinansowania wyniesie łącznie 5 milionów 597 tysięcy złotych. Te pieniądze będą przeznaczone na instalacje dla indywidualnych odbiorców. Będą to pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, czy nowoczesne kotły spełniające normy ekologiczne. Te inwestycje mają także inną zaletę "EKO". Są nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Przełożą się na lepszą jakość powietrza, ale w efekcie mieszkańcy naszego miasta uzyskają także bardziej nowoczesne formy ogrzewania swoich domów - podkreślał Zbigniew Ziemba. 

Jak wskazywał wicemarszałek Ziemba, projekt zakłada budowę 235 instalacji indywidualnych. Z kolei z apelem do obecnych na miejscu radnych PiS zwrócił się poseł Antonii Macierewicz. 

Mamy wielką nadzieję, że radni podejmą odpowiednie decyzje, dotyczące dystrybucji tych pieniędzy i możliwości wykorzystania tego dofinansowania. Chodzi o to, aby były one dostępne dla tych mieszkańców, którym jest to najbardziej potrzebne. Radni będą mieli tutaj olbrzymie znaczenie i liczymy na to, że zrobią to w sposób skuteczny i sprawiedliwy. Chodzi o to, aby to nie było dzielone między jakichś znajomych - mówił Antoni Macierewicz. 

Słowami marszałka seniora mocno zaskoczony jest Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu. Wskazuje on, że nie ma mowy o żadnej uznaniowości, a decyzję o aplikowaniu podejmowali sami mieszkańcy.

Mieszkańcy składali deklaracje, że chcą przystąpić do takiego projektu. Urząd z tymi osobami podpisał umowę, a ich liczba została uwzględniona we wniosku o dofinansowanie. Składając wniosek, robiliśmy to już na konkretną liczbę instalacji. Mieszkańcy decydowali o tym, czy chcą wziąć udział w tym projekcie i czy nie chcą z niego wystąpić. Takie sytuacje też niestety się zdarzały, m.in. ze względu na długi czas oczekiwana na przyznanie dofinansowania - podkreśla Jarosław Bąkowicz i wskazuje, że umowa o dofinansowanie dotarła do urzędu we wtorkowe popołudnie. 

Po podpisaniu umowy przez wiceprezydenta miasta, urzędnicy będą mogli rozpisać przetarg na wykonanie tych instalacji u poszczególnych mieszkańców. Czasu nie ma dużo, bo inwestycje mają być zrealizowane do końca tego roku.


Jarosława Bąkowicza zapytaliśmy także o to, dlaczego procedura pozyskania tych środków dla mieszkańców trwała tak długo. 

  Te starania niestety trwały kilka lat. Wnioski od mieszkańców zaczęliśmy zbierać już w 2020 roku. Urząd Marszałkowski zapowiadał uruchomienie pieniędzy unijnych na OZE. Niestety ogłoszenie tego konkursu było mocno odwlekane w czasie, przez co termin się wydłużył - przybliża Jarosław Bąkowicz i dodaje, że gdy tylko konkursu został ogłoszony, miasto złożyło stosowne dokumenty. - Przeszliśmy wszelkie oceny, ale niestety trafiliśmy na listę rezerwową. Odwołaliśmy się od tej decyzji, dzięki czemu w tej liście rankingowej przesunęliśmy się nieco w górę. Nie gwarantowało to jednak wówczas dofinansowania. Dopiero pod koniec stycznia tego roku dostaliśmy informację, że pieniądze otrzymamy - dodał kierownik Bąkowicz. 

Unijne dofinansowanie wyniesie 85 procent kosztów instalacji, pozostałe 15 procent będzie to wkład własny, który zapewnią mieszkańcy, u których pojawią się nowe instalacje. 

 

 


Zainteresował temat?

6

7


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (77)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Xx ~Xx (Gość)21.03.2023 21:31

Uwaga 15% plus różnica ceny fotowoltaiki miedzy wycena w 2020 a 2023!

10


oFca ~oFca (Gość)19.03.2023 21:27

Zajmijcie się w tym mieście "kopciuchami". Wieczorami nie da się oddychać - taki smród i dym z kominów.

30


moieszkaniec ~moieszkaniec (Gość)18.03.2023 20:34

gdzie można się zgłosić?- paneli już nie założę (bo założyłem) ale pompę lub bank energii z chęcią przyjmę..., ale nie to tylko dla wybranych przecież i najlepiej tych bezdomnych z 10-ciorgiem dzieci, bo normalnie pracującym się nie należy- za duży dochód

30


goœć_. ~goœć_. (Gość)17.03.2023 15:03

Hipokryci najpierw blokowali a teraz świętych mikołajów udają

62


pytam ~pytam (Gość)16.03.2023 08:26

Kary płacone do Unii z powodu ich rządów idą już w miliardy, a oni jakiś ochłap rzucają ? Setek miliardów zł z KPO z Unii nie ma z powodu ich rządów, a tu sukces bo jakieś 5 milionów ?

86


gajowy ~gajowy (Gość)17.03.2023 10:29

Pięciu wspaniałych z pis. Program Cela+ da radę.

85


Antidotum ~Antidotum (Gość)16.03.2023 20:14

Powiem wam jedna bo nie wiecie . Tak miasto zwlekało z tym programem, że wiele osób się wycofało mając na karku datę wymiany pieców 01.01.2023r. Tak miasto kręciło na zmęczenie przeciwnika i osiągnęli swój cel sporo ludzi zrezygnowało . Ci co wiedzieli zostali . Wkład tylko 15 % reszta dofinansowanie . Najważniejszym celem ujawnienie listy beneficjentów . Będziemy o to pytać na sesji. Ktoś wiedział po co [przeciągano .Rozumiem ,że wiecie o co już chodzi.

86


as ~as (Gość)17.03.2023 15:01

Ten typ tak nienawidzi prezydenta ,że robi wszystko aby zaszkodzić .Ma się wrażenie że dotacje tylko dla wybranych .

23


Gepetto ~Gepetto (Gość)17.03.2023 12:49

A słuńce byndzię?

41


kasa ~kasa (Gość)17.03.2023 09:38

nowe domy budowane w systemie energooszczędnym z podłogówką /niskotemperaturowe/ogrzewanie to i owszem może coś z pomy ciepła być ,starsze domy już nie ,lepiej zwykłe grzałki zamontować ,efekt ten sam a drogiego badziewia kupować nie trzeba , ktoś kto zmusza ludzi do tego powinien sam za to zapłacić

60


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat