Atrakcje turystyczne Piotrkowa Trybunalskiego

Środa, 22 lipca 202029
Piotrków Trybunalski nie każdemu kojarzy się z miejscem atrakcyjnym turystycznie. Jest to duży błąd, ponieważ w Piotrkowie znajdziemy mnóstwo śladów historii i możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. W jaki sposób warto zwiedzać Piotrków Trybunalski i co ciekawego w nim znajdziemy?
Atrakcje turystyczne Piotrkowa Trybunalskiego

Śladami historii


Pierwszą ciekawostką jest fakt, że spacerując po Piotrkowie Trybunalskim, nie sposób nie porównywać go do Lublina. Historia obu miast jest bowiem zaskakująco podobna. Zaczynając zwiedzanie Piotrkowa, warto udać się do Informacji Turystycznej. Otrzymamy tam plan miasta oraz ulotki, które podpowiedzą nam, gdzie warto się udać, chcąc poznać miasto.

 

W Piotrkowie znajdziemy królewską rezydencję, która została zbudowana przez króla Zygmunta Starego już w XVI wieku. W tejże rezydencji odbywały się zjazdy i obrady sejmowe. To właśnie w tej wieży odbywały się obrady, podczas których król kupował sobie przychylność duchowieństwa, możnowładców i szlachty. Obecnie w wieży znajdziemy muzeum. Odwiedzając je, możemy poznać historię miasta, obejrzeć stare zdjęcia oraz dowiedzieć się, jak wyglądało życie na piotrkowskiej wsi. Pozostając przy wiedzy historycznej, warto wspomnieć, że to właśnie w Piotrkowie Władysław Jagiełło wydał przywilej dla możnowładców, rycerzy i duchowieństwa, a Kazimierz Warneńczyk został wybrany królem. Nie sposób również nie wspomnieć o statutach piotrkowskich, które w 1496 roku wprowadziły do Polski pańszczyznę.

 

Pozostałe atrakcje turystyczne

 

Niedaleko zamku, czyli królewskiej rezydencji, znajdziemy dawną synagogę. To dobry moment na chwilę zadumy, związanej ze wspomnieniem pierwszego, powstałego na okupowanych ziemiach polskich, żydowskiego getta. W budynku obok znajdowała się szkoła dla żydowskich dzieci. Do niedawna można tu było znaleźć bibliotekę. Obecnie została ona przeniesiona do nowoczesnej Mediateki, a to, co pojawi się w synagodze, na razie pozostaje tajemnicą. Choć władze miasta obiecują, że będzie istniała możliwość wchodzenia do środka budynku.

 

Idąc dalej, możemy znaleźć Muzeum Marcepanu. Wchodząc do niego, będziemy mogli posłuchać historii o tym, jak kiedyś aptekarze wytwarzali marcepan i dlaczego tylko najbogatsi mogli sobie na niego pozwolić. Wejście do muzeum to koszt 10 zł. Podczas wizyty można stworzyć własną kulkę marcepanu, i zobaczyć, ile wysiłku trzeba włożyć w samodzielne przygotowanie słodyczy.

 

Emocje sportowe w Piotrkowie

 

Odwiedzając Piotrków, można również udać się na stadion, na którym odbywają się lokalne rozgrywki. Swoje mecze rozgrywa na nim Polonia Piotrków. Chcąc zapewnić sobie jeszcze więcej emocji, można pójść krok dalej i zainteresować się obstawianiem zakładów bukmacherskich. Możemy to robić wygodnie przez internet, korzystając np. z usług PZBuk. Wybierając internetowego bukmachera, zawsze sprawdzajmy, czy znajduje się on na liście legalnych bukmacherów, bowiem korzystanie z usług firm działających nielegalnie, może skutkować problemami z prawem i utratą środków.


Zainteresował temat?

1

11


Zobacz również

Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Szymon S ~Szymon S (Gość)22.07.2020 17:12

Hahahahahhahahahahahhahahahahha

91


Pan bez Marce ~Pan bez Marce (Gość)22.07.2020 15:45

No fakt, muzeum marcepanów to najważniejsze muzeum w mieście. Przy nim rezydencja Zygmunta Starego i Bony to mały pikuś.

113


Snoop drągi drong ~Snoop drągi drong (Gość)22.07.2020 10:25

Ten tekst powinien zostać oznaczony jako reklamowy i sprawia wrażenie jakby był napisany przez osobę która nigdy nie była w Piotrkowie i napisała go na podstawie jakiś internetowych ciekawostek czy ulotek.

300


janty ~janty (Gość)22.07.2020 14:45

Nową atrakcją miasta są zarośnięte chwastami i śmierdzące " bulwary nad strawą"

171


bert ~bert (Gość)22.07.2020 14:08

Piotrków słynie w całej Polsce z dachów krytych papą i smołą, nawet kamienice w Rynku Trybunalskim są pokryte tą ohydną papą, przykład ? - kamienica U Bony ,kamienica pani Okulińskiej pod nr 10 następna obok nr 11 na ulicy Rwańskiej elewacja pomalowana ,papa pozostała i wiele, wiele innych, przecież dach to piąta elewacja czy właściciele ,władze miasta ,konserwator zabytków o tym nie wiedzą ?

121


xn. ~xn. (Gość)22.07.2020 12:27

Mieszkam na szlaku "turystycznym" tzn. nieformalnym. Kilka miesięcy temu przemieszczali się tędy Ukraińcy zamieszkujący tutaj wynajmowane mieszkania. Dzisiaj szlak zanikł. Bo ich nie ma a sklepy okoliczne narzekają. Dajmy sobie spokój z turystyką wielką .Piotrków to nie wielka atrakcja. Namówicie np. Brada Pitta ,żeby się tu osiedlił. I byłoby po sprawie. Ale to ...prylis motylis...../specjalnie tak napisałem/....

111


gość ~gość (Gość)22.07.2020 11:26

Największa atrakcja turystyczna Piotrkowa, to korzystanie przez internet z usług PZBuk....

171


gość ~gość (Gość)22.07.2020 12:00

Masakra ten artykuł!

181


gość ~gość (Gość)22.07.2020 10:06

Warto też wspomnieć o kompleksie pałacowym na tzw Bykach. To była kiedyś rezydencja królowej Bony Sforzy. Wiem że obecnie budynki są na coś zagospodarowane, ale to bardzo urokliwe miejsce na niedzielny spacer.

82


Ja nie wiem ~Ja nie wiem (Gość)22.07.2020 09:52

Serio atrakcją Piotrkowa są mecze Polonii ? Jaki turysta odwiedza dane miasto z takim założeniem ? A lokowanie reklamy zakładów bukmacherskich to już przesada, co to ma wspólnego z atrakcjami turystycznymi ?!

231


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat