Niebieski dla chłopca, a różowy dla dziewczynki? Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy się kierowali tradycyjnymi „chłopackimi” i „dziewczyńskimi” paletami barw. Z drugiej strony pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, ma inne zainteresowania, skupia się na zajęciach artystycznych lub kocha matematyczne łamigłówki. Opracowując pomysł na pokój dla chłopca, postawmy na zindywidualizowanie pomieszczenia. Dzięki temu stworzymy maluchowi jego własną, prywatną, oswojoną przestrzeń.
Fot: Pokój chłopaka powinien zmieniać się wraz z jego wiekiem.: Granat pierwsza klasa, Szlachetna platyna
Pokój dla chłopca: dla małego, dla dużego
Pamiętajmy, że pokoje dla chłopców powinny rosnąć wraz z nimi. Co to oznacza? Świetnie, jeśli aranżacja pomieszczenia zmienia się wraz z dzieckiem, wynika z jego wieku i aktualnego hobby. Brzdąc do około 3 czy 4 roku życia będzie dobrze czuł się w otoczeniu pasteli (jak Wyborny Lukier czy Bezbłędny Błękit z Dulux EasyCare), jednak starszak może je uznać za zbyt infantylne („mamo, jestem już duży!”). Wtedy możemy pójść w kierunku mocniejszych barw, jak nasycone odcienie niebieskiego (może Królewski Niebieski?) czy zieleni (proponujemy Zieleń Pod Ochroną).
Fot. Zieleń pobudzi malucha do eksperymentów
Co mówi kolor w pokoju chłopca?
Wybierając farby do pokoju dla chłopca, możemy kierować się również znaczeniem i ładunkiem emocjonalnym, jakie niesie w sobie dana barwa. Jeśli czujemy, że naszemu dziecku przyda się zastrzyk energii, pomalujmy ściany na żółć lub pomarańcz. Zielony z kolei zachęci małego ucznia do odrabiania lekcji (wycisza, pomaga się skupić, poza tym działa kojąco na wzrok).
Ponadto dobrze jest dobrać kolory do lokalizacji pokoju. Jeśli do pomieszczenia przez większą część dnia docierają promienie słoneczne, możemy sięgnąć po chłodniejszą barwę oraz decydować się na matowe wykończenie. Jeżeli zaś pokój wymaga doświetlenia, postawmy na ciepłe tonacje, inaczej wnętrze może wydawać się mało przytulne, oraz odbijające światło, lekko połyskliwe wykończenie powłoki.
Fot. Warto sięgnąć po kilka barw, bawić się zestawieniami, połączyć Zieleń Pod Ochroną z Niebiańską energią
Pokój dla chłopca w dobrym stylu
Oczywiście, pomysł na pokój dla chłopca może wiązać się również z konkretną stylistyką. Zdecydowanie dobrym kierunkiem jest dopasowanie aranżacji sypialni dziecka do wystroju całego domu. Przykład? Chociażby styl skandynawski. Jest prosty, nieco surowy, podpowiada, aby w kolorystyce ścian sięgać po przełamane biele, lekkie szarości, ulotne błękity.
Z drugiej strony miejmy na uwadze, że w przypadku pokoju dla chłopca powinniśmy dążyć do wyważenia – to mimo wszystko sypialnia malucha, a nie showroom znanego projektanta, urządźmy ją tak, aby dziecko czuło się w niej komfortowo.
Fot: Kolorystykę dostosujmy do stylu, jaki chcemy uzyskać. Pamiętajmy, że skandynawski to nie tylko biel, ale także Nietuzinkowe Ecru, Niebiańska energia, Perfekcyjna pistacja, Mistrzowskie płótno
Jaka farba w pokojach dla chłopców?
Niespożyte pokłady energii, niekonwencjonalne pomysły, najbardziej zaskakujące aktywności. Ściany pokoju malucha muszą stawić czoło wielu „zagrożeniom”. Zdecydujmy się zatem na produkt odporny na intensywne codzienne eksploatowanie – farbę „dziecioodporną”. Szukamy preparatu odpornego na mycie (plamy w pokojach dla chłopców to codzienność) i szorowanie, dzięki czemu z łatwością zmyjemy ślady soku marchewkowego, kredek czy dłoni. Jednocześnie postawmy na taki produkt, który nie ograniczy nas jeśli chodzi o wybór kolorów. W palecie hydrofobowej, trwałej farby Dulux EasyCare znajdziemy 48 barw, które pokocha każdy chłopak.
Fot: Liczy się nie tylko kolor, ale i odporność powłoki na plamy
Przemalowanie ścian to najprostszy i najtańszy sposób na zmianę wystroju pokoju dla chłopca. Aby uniknąć nudy we wnętrzu, warto zaplanować mały remont raz na parę lat. Dzięki temu dostosujemy wystrój do wieku i rozwoju dziecka.
Autor: Dulux