ACTA 2 przyjęta przez PE

Świat Piątek, 14 września 20182
Parlament Europejski podczas kolejnej sesji w Strasburgu przyjął zmienione stanowisko negocjacyjne w sprawie przepisów dotyczących praw autorskich, chroniące małe firmy i wolność słowa. Za głosowało 438 posłów, 226 było przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu.
fot. A. Wolskifot. A. Wolski

Zwolennicy dyrektywy argumentują, że pomoże ona dostosować przepisy do zmian jakie zaszły na rynku cyfrowym oraz dzięki niej prawa autorskie twórców będą lepiej chronione, a giganci internetowi będą się musieli dzielić zyskami z dziennikarzami i artystami. Z kolei przeciwnicy ACTA 2 twierdzą, że efektem wprowadzenia będzie cenzura internetu i ograniczenie wolności w sieci.

 

- Wiele zmian wprowadzonych przez Parlament do pierwotnego wniosku Komisji Europejskiej ma na celu zagwarantowanie, że artyści, zwłaszcza muzycy, wykonawcy i autorzy scenariuszy, a także wydawcy wiadomości i dziennikarze, otrzymają wynagrodzenie za swoją pracę, gdy inni korzystają z niej za pośrednictwem takich platform jak YouTube lub Facebook, oraz agregatorów wiadomości, takich jak Google News – czytamy w informacji prasowej \

 

- Dziś wielki dzień dla kultury, dla prasy, dla twórczości, a także dla demokracji. Przegłosowaliśmy dokument, który potwierdził co było naszym celem.  (…) Pamiętamy o niezależnej prasie, chcemy jej pomagać. (…) Mieliśmy z podawaniem informacji nieprawdziwych, większość z nich pochodziła z USA, a nie z Europy. (…) Jest to wielki dzień dla suwerenności, kultury i demokracji – podkreślała podczas konferencji prasowej francuska posłanka Virginie Roziere z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

 

W tekście przyjętym przez Parlament wzmocniono również pozycję autorów i wykonawców, umożliwiając im żądanie dodatkowego wynagrodzenia, od strony wykorzystującej ich prawa, jeśli początkowo uzgodnione wynagrodzenie stało się „nieproporcjonalnie” niskie w stosunku do generowanych wpływów. Dodano również, że korzyści powinny obejmować „przychody pośrednie”. Umożliwiłoby to również autorom i wykonawcom cofnięcie lub wypowiedzenie wyłączności licencji na eksploatację ich utworów, jeżeli uznaje się, że strona posiadająca prawa do eksploatacji nie respektuje ich praw – dodaje Biuro Prasowe PE.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)14.09.2018 16:16

Y trzeba się przenieść na rosyjskie internety lub hinskie

01


gość ~gość (Gość)14.09.2018 12:23

Po i wolność słowa
Śmiechu warte tak jak ich obietnice puste i nie realne

21


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat