artykuł sponsorowany

ABC daniny solidarnościowej

Poniedziałek, 14 lutego 2022
Zwana trzecim progiem podatkowym, podatkiem od bogactwa czy podatkiem klas wyższych – wszystkie te określenia potoczne odnoszą się do tak zwanej daniny solidarnościowej. Czym jest tak naprawdę wprowadzona od stycznia 2019 nowość? Czym charakteryzuje się danina solidarnościowa? Jakiej wysokości i kto powinien się spodziewać obowiązku jej zapłaty?
ABC daniny solidarnościowej

Podstawy prawne daniny solidarnościowej

 

Podstawy regulacji dotyczących daniny solidarnościowej ustawodawca wplótł w dwa duże akty prawne:

  • po pierwsze jest to Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.), zwana dalej "Ustawą o PIT",
  • po drugie jest to Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1787 z późn. zm.), zwana dalej "Ustawa o Funduszu Solidarnościowym".

Z tym, że pierwsza z nich – ustawa o PIT reguluje wysokość, oraz zasady rozliczania daniny, druga wskazuje natomiast jej cele, oraz sposoby wydatkowania środków zebranych w ten sposób.

 

Wysokość i obliczenia

 

Zgodnie z art. 30h ustawy o PIT danina solidarnościowa została określona jako zobowiązanie osób fizycznych, w wysokości 4% (słownie: czterech procent) obliczonych od podstawy obliczenia tej daniny. Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi natomiast nadwyżka ponad 1 000 000 zł (słownie milion złotych) od sumy dochodów podlegających opodatkowaniu w regułach przepisów art. w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f ustawy o PIT, gdzie:

 

  • art 27 ust. 1 stanowi o zasadach opodatkowania na zasadach skali podatkowej;
  • art. 27 ust. 9 traktuje o dochodach z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • art. 27 ust. 9a mówi o podatnikach, którzy uzyskują dochody - wyłącznie z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • art. 30b określa zasady opodatkowania na zasadach podatkowych 19%;
  • art. 30 c to zasady opodatkowania podatkiem liniowym;
  • art. 30f mówi o podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej.

 

Tak obliczoną sumę należy jeszcze pomniejszyć o składki kwoty składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a, oraz kwoty, o których mowa w art. 30f ust. 5, gdzie:

 

Cele i wydatkowanie

 

Zgodnie z treścią ustawy o Funduszu Solidarnościowym zebrane z daniny solidarnościowej fundusze mają na celu wsparcie zgodnie z zasadami:

 

Wyciąg z przepisów:

 

1. Fundusz Solidarnościowy, zwany dalej "Funduszem", ma na celu wsparcie:

1) społeczne, zawodowe, zdrowotne oraz finansowe osób niepełnosprawnych;

2) finansowe emerytów i rencistów, o którym mowa w przepisach odrębnych.

2. Fundusz może wspierać działania w zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami lub jej poprawy, osobom ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062).

3. Fundusz jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Więcej na https://www.e-pity.pl/


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat