1. System rusztowań powinien zostać dobrany do charakteru realizowanych prac
Tylko rozwiązanie zgodne ze specyfiką wykonywanych robót oraz ich uwarunkowaniami, pozwoli spełnić oczekiwania i potrzeby konkretnej inwestycji. Dlatego właśnie rusztowanie powinno zostać tak dobrane, by jak najlepiej odpowiadało wymaganiom danej budowy lub remontu.
Większość systemów rusztowań dostępnych obecnie na rynku wykazuje stosunkowo uniwersalny charakter i zastosowanie, jednak koniecznie powinieneś zwrócić tutaj uwagę na pewne detale. I tak:
- W przypadku prac typowo malarskich bądź realizowanych w zakresie tynkowania sprawdzą się przede wszystkim rusztowania fasadowe.
- Jeśli potrzebujesz natomiast tymczasowej konstrukcji nośnej, znakomitym rozwiązaniem okażą się z pewnością aluminiowe rusztowania elewacyjne.
- Rusztowania warszawskie to rozwiązanie dedykowane zarówno pracom wykonywanym na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, najczęściej wykorzystywane przy niedużych pracach remontowo-budowlanych do wysokości 8m, w tym murarskich, tynkarskich, malarskich, montażowych, spawalniczych czy szklarskich.
- Przy pracach instalatorskich, klimatyzacyjnych, wykończeniowych lub antykorozyjnych sprawdzą się znakomicie rusztowania jezdne. Można nimi swobodnie manewrować, ustawić w konkretnym miejscu i zabezpieczyć przed przesunięciem za pomocą hamulca.
- Z kolei rusztowania klinowe to rusztowania przestrzenne, doskonale nadające się do prac budowlanych, malarskich oraz innych zadań realizowanych na dużych wysokościach. Rusztowania te znakomicie sprawdzają się w miejscach, w których występują różnice poziomów, np. na schodach, wykopach, czy skarpach.
2. Wybierając rusztowania, zwróć uwagę na ich możliwości w zakresie obciążeń
Obciążenie to niezwykle istotny parametr determinujący wybór konkretnego systemu rusztowań. Do typowych prac w zakresie malowania, tynkowania, czy też ocieplania elewacji zazwyczaj wystarczające są rusztowania standardowe, w większości przypadków dopuszczające obciążenie podestu do 200 kg na metr kwadratowy. Jednak takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające, np. w sytuacji, gdy przewidujesz realizację prac murarskich wraz z możliwością składowania materiałów na podeście rusztowań. W takim przypadku konieczne będą nie tylko większe możliwość w zakresie obciążenia rusztowań, ale także ich wymiarów (np. szerokość podestów sięgająca 110 cm).
3. Rusztowanie powinno posiadać optymalną wysokość
Wysokość wybranego systemu rusztowań powinna zostać skorelowana z wysokością budynku. Remont elewacji 3- lub 4-piętrowego budynku to konieczność zapewnianie systemu rusztowań sięgającego około 15 metrów. Natomiast 10-piętrowy blok wymagać będzie już zapewne rusztowania o wysokości około 35 metrów. W tej kwestii warto skorzystać z pomocy firmy dostarczającej systemy rusztowań, bowiem większe potrzeby w zakresie wysokości systemów często wymagają ponownych przeliczeń i takiego doboru rusztowań, który zapewni nam optymalną stabilność całej konstrukcji.
Zawsze warto zdać się na profesjonalistów, którzy optymalnie dobiorą system rusztowań do charakteru i wymagań realizowanych prac. Dlatego wejdź na http://www.slv-group.eu/ i skorzystaj z rozwiązań, jakie oferują prawdziwi fachowcy.
/Artykuł powstał we współpracy z firmą slv-group.eu