25 lat temu skończył się w Polsce komunizm. Naprawdę?

Środa, 04 czerwca 201433
Pierwsze prawie wolne wybory odbyły się w Polsce 4 czerwca 1989 roku. Tego uczą się nawet dzieci w szkołach. A kiedy odbyły się wybory całkowicie wolne?
Michał RżanekMichał Rżanek
Waldemar Matusewicz
Krzysztof Chojniak

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że te pierwsze, w pełni demokratyczne, to wybory samorządowe. Odbyły się 27 maja 1990 roku. W Piotrkowie, tak jak w całym kraju, wygrała Solidarność. Wybraliśmy 40 radnych. Zwycięski obóz mógł liczyć na 26 mandatów. Pierwszym przewodniczącym Rady Miasta został Władysław Adaszek. - To był sukces na miarę naszych oczekiwań - mówił w programie „O tym się mówi” (Strefa FM). - Wygraliśmy zdecydowanie, mieliśmy większość w radzie, przejęliśmy władzę od komunistów, którzy wprowadzili wtedy tylko troje radnych. Początki były trudne, uczyliśmy się właściwie wszystkiego, ale cechował nas wielki entuzjazm.

- Tego entuzjazmu już później nie widziałem, przynajmniej nie w takim wymiarze - wspomina Michał Rżanek. W lipcu pan Michał zostaje prezydentem Piotrkowa. - Może się odkryję, ale wtedy wielu rzeczy nie wiedziałem, uczyłem się ich, często w domu, gdzie rozkładałem stosowne dokumenty na podłodze i poznawałem struktury pracy urzędu. To były zupełnie inne czasy. Także funkcjonowanie samej rady opierało się na innych zasadach. Wtedy prezydenta mogła odwołać właśnie rada, np. na wniosek radnej, której nie podobał się krawat prezydenta (to fakt - przyp. red.) dziś może się to odbywać w drodze referendum. Ale i prezydenta wybierała rada, a dziś robi się
to w wyborach powszechnych.

A robi się to dopiero od jesieni 2002 roku, choć może się wydawać, że od zawsze. Pierwszym prezydentem Piotrkowa wybranym w ten sposób był Waldemar Matusewicz. Później - Krzysztof Chojniak (dwukrotnie).

Te 24 lata wolnego samorządu, to nie tylko czterech prezydentów, niemal dwustu radnych, setki ustaw, ale także dziesiątki anegdot. Jak np. ta o pewnym przewodniczącym, który na sesję przybył nie tylko w stanie wskazującym, ale na dodatek w domowych kapciach. Może w urzędzie czuł się jak w domu? Albo ta o pewnym młodym radnym, który chciał starszemu koledze unieważnić paszport, chyba nie do końca zdając sobie sprawę z kompetencji, jakie rzeczywiście posiada. Ewentualnie o... no, nieważne. Może ktoś z Państwa jest w stanie coś ciekawego przypomnieć?


Zainteresował temat?

5

5


Zobacz również

Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Imię Imięranga04.06.2014 07:31

W głowę zachodzę co to znaczy:"Częściowo wolne wybory"? Może mi ktoś to w końcu wyjaśni? Może w tej chwili są też częściowo wolne wybory skoro serwery Państwowej Komisji Wyborczej są w Rosji?

63


PT ~PT (Gość)04.06.2014 07:06

Cytuję:
25 lat temu skończył się w Polsce komunizm. Naprawdę?


Czy komunizm się skończył, obawiam się , że nie.

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat