Advertisement

12 autobusów elektrycznych dołączy do miejskiego taboru

UM Piotrków Trybunalski Piątek, 27 stycznia 202330
Dwanaście bezemisyjnych autobusów elektrycznych firmy Solaris będzie obsługiwać ruch pasażerski w Piotrkowie Trybunalskim. Aktualnie trwa produkcja siedmiu „elektryków", które mogą wyjechać na piotrkowskie ulice już w wakacje. Kolejnych pięć pojazdów ma być gotowa na pierwszy kwartał 2024 roku.
Autobusy hybrydowe od połowy stycznia wożą pasażerów MZK w Piotrkowie Trybunalskim. W połowie roku mają do nich dołączyć elektryki Autobusy hybrydowe od połowy stycznia wożą pasażerów MZK w Piotrkowie Trybunalskim. W połowie roku mają do nich dołączyć elektryki

Trwa proces wymianu taboru miejskich autobusów na ekologiczny. Do „miękkich" hybryd, które już służą pasażerom w Piotrkowie, dołączą również zeroemisyjne autobusy elektryczne. Pierwszych siedem elektrobusów zejdzie z taśmy produkcyjnej około połowy br. Jest duża szansa, że pojedziemy nimi jeszcze w najbliższe wakacje. To nie ostatnie autobusy elektryczne, jakie będą świadczyły usługi przewozowe dla piotrkowian. Na początku tygodnia Karol Szokalski, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta podpisał umowę z firmą Solaris na dostarczenie kolejnych pięciu bezemisyjnych autobusów.

Autobusy Urbino 12 electric będą wyposażone w baterie charakteryzujące się wysoką gęstością energii. Przekłada się to na ich większą pojemność, a co za tym idzie – na większe zasięgi. W autobusach zostanie zastosowane ogrzewanie hybrydowe z pompą ciepła, które również wykorzystuje energię elektryczną. Niskopodłogowe, trzydrzwiowe pojazdy mają pojemność pasażerską 80 miejsc, z czego 32 to miejsca siedzące. Elektrobusy będą klimatyzowane, wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej, system monitoringu. Do dyspozycji pasażerów będą takie udogodnienia jak wejścia USB - czytamy w opisie zamieszczonym ma stronie Urzędu Miasta.

 

Druga partia elektryków ma być dostarczona do Piotrkowa w I kwartale 2024 roku. Wówczas tabor miejskiej komunikacji będzie liczył 18 nowoczesnych autobusów zero- i niskoemisyjnych (12 "elektryków" i 6 miękkich hybryd).

 

Dyrektor ZDiUM Karol Szokalski podpisał umowę z przedstawicielem firmy Solaris.

 

Zakup hybryd w całości pokryty jest ze środków budżetu miasta i wyniósł 8,4 mln zł. Z kolei na zakup autobusów elektrycznych wraz z budową stacji ładowania miasto pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt inwestycji to 55,3 mln zł. 32,6 mln zł są to środki własne, a 22,75 mln zł stanowi dofinansowanie z NFOŚiGW.

Dofinansowanie jest istotne, jednak warto podkreślić duży wysiłek finansowy z budżetu miasta, czyli pieniędzy mieszkańców. Wyłożymy na to zadanie prawie 32,6 mln zł - podsumowuje prezydent Krzysztof Chojniak.

 


Zainteresował temat?

9

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pani Prezydent!!! ~Pani Prezydent!!! (Gość)28.01.2023 12:25

No i Marlenka położyłaby całkowicie Piotrków. Przypominam, że cztery lata temu chciała wymienić cały tabor na elektryczny. Przy dzisiejszych cenach prądu byłaby to jeszcze większa katastrofa dla miasta niż dzisiejsza ciepłownia. PO w Piotrkowie tylko może zaszkodzić, taka jest prawda.

33


Zenobiusz ~Zenobiusz (Gość)29.01.2023 11:21

Auta elektryczne to zaułek bez wyjścia dla motoryzacji. Wcale nie są ekologiczne. Wprawdzie nie emitują spalin ale proces produkcji a później utylizacji zużytych ogniw jest toksyczny. Samochody elektryczne są mniej wygodne w eksploatacji z uwagi na konieczność ładowania. Taki autobus będzie musiał się co jakiś czas doładować (czytaj: będzie stał pod ładowarką pół godziny albo i dłużej). O wiele lepsze by były hybrydy.

30


CO2 ~CO2 (Gość)28.01.2023 21:36

To ile węgla na 100 km takie cudo pali?

40


lolek ~lolek (Gość)28.01.2023 16:09

super 6 autobusów to koszt 8,4 miliona a koszt 12 elektrycznych 32 mln
Piotrkowianie to jest kolejna sprawa do nagłosnienia za co bedziemy kredyt Pana Prezydenta spłacać za 30mln mozna by było kupić 30 nowych autobusów euro 6 .Ciemnocie jak mieszkańcom naszego miasta mozna wciskać kit .Dlaczego marka Solaris wygrał przetarg jak Man jest dużo dużo tańszy pani Marleno działaj jak to wyglada

41


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)27.01.2023 19:11

Przekierujciez miasta na Bujny i na Wolę będziecie jezdzic jak po szybie z wiochy do prawdziwego miasta.

24


Moszczenicanin ~Moszczenicanin (Gość)28.01.2023 08:16

Jak takie tanie te autobusy w utrzymaniu, to ciekawe po ile bilety bedą. Stawiam, że będzie podwyżka !

50


dsadsad ~dsadsad (Gość)27.01.2023 12:55

Zamiast wydawać 32,6 mln za autobusy można było spłacić ciepłownię. Autobusy jeżdżą puste.

175


No to jak ~No to jak (Gość)27.01.2023 16:40

No to jak ? Skoro to mieszkańcy kupili autobusy to dlaczego jeszcze mają płacić za jazdę nimi po mieście ? Zapewnie zaraz będą podwyżki kolejne biletów.

113


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)27.01.2023 16:27

w radomsku od 1 stycznia komunikacja miejska bezplatna dla mieszkancow. trzeba tylko wyrobic karte miejska ze jestes mieszkancem.

83


Grażyna ~Grażyna (Gość)27.01.2023 16:24

No to teraz zielonom emzetkom dojade wszendzie.

34


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat