Wojska Polskiego, na co dzień jedna z najbardziej zatłoczonych miejskich arterii, to jedna z najdłuższych i najstarszych piotrkowskich ulic. Liczy sobie 5 km i 59 m i wciąż „rośnie”. Jej początki sięgają jeszcze czasów Władysława Łokietka. Tak jak i miasto, przechodziła różne koleje losu. Kilkakrotnie zmieniała też swoją nazwę.
Obecne miano ulica Wojska Polskiego nosi od 52 lat. Wcześniej, przez 9 lat na planie miasta widniała jako ulica Józefa Stalina. Z kolei w okresie hitlerowskiej okupacji nosiła nazwę Ostlandstrasse. W latach międzywojennych patronował jej marszałek Piłsudski. Natomiast w czasach zaborów i wcześniejszych była ulicą Bykowską bądź po prostu Bykowskim Przedmieściem. To miano przypadło jej z uwagi na fakt, iż była (i jest) drogą prowadzącą do (dawnego ziemskiego) majątku w Bykach. Oczywiście w okresie gubernialnym wśród carskich urzędników obowiązywała rosyjska nazwa Moskowskaja, jednakże w powszechnym obiegu funkcjonowała nazwa polska.
Dokładna data powstania tej arterii nie jest jednak znana. Swój początek wzięła od fragmentu ulicy położonego pomiędzy dzisiejszą ulicą Stronczyńskiego a placem Czarnieckiego, który z racji usytuowania tu przez fundację króla Władysława Łokietka klasztoru Dominikanów, nosił wówczas miano ulicy Dominikańskiej. Z czasem ulica ta zaczęła się wydłużać i wyszła znacznie poza obręb murów miejskich. Połączyła centrum miasta od wschodu z usytuowanym na podzamczu Miastem Żydowskim, a od zachodu z Traktem Toruńskim. Od zaledwie kilkunastometrowej uliczki stała się w przeciągu kilku wieków arterią liczącą ponad 5 km. Co ciekawe, jeszcze w roku 1971 liczyła 4 km i 485 m. Dziś jest dłuższa o 574 m.
2008-08-22
Ta galeria ma status
otwartej oznacza to, że możesz dodawać do niej swoje zdjęcia -
dorzuć nowe zdjęcia