Zmiany w prawie wyborczym

Kraj Niedziela, 12 listopada 201717
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowej ordynacji do wyborów samorządowych. Wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów będą się odbywać w dwóch turach (jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie w I ponad 50% głosów). Znikną jednomandatowe okręgi wyborcze. A wybory samorządowe już za rok.
fot.pixabay.comfot.pixabay.com

W Piotrkowie odbywały się one do tej pory na zasadzie proporcjonalności, a w gminach powiatu piotrkowskiego obowiązywała ordynacja większościowa. Teraz ma się to zmienić. Wybory wszędzie będą się odbywać na zasadzie proporcjonalnej. PiS wprowadza też ograniczenie do dwóch kadencji rządów wójtów, burmistrzów i prezydentów, jednak nowe zasady będą obowiązywały dopiero od 2018 roku.

Kandydat np. na wójta czy burmistrza będzie mógł startować w wyborach na radnego w radzie miasta czy gminy, ale nie będzie mógł już kandydować do rady powiatu.

 

A jakie zmiany będą obowiązywać w trakcie samych wyborów? Wprowadzone zostaną kamery w lokalach wyborczych, powstaną dwie komisje wyborcze. Jedna będzie zajmowała się samym procesem wyborczym, druga – wyłącznie liczeniem głosów,  wybory będzie organizować Państwowa Komisja Wyborcza, a nie władze samorządowe.

 

A co się zmieni w samorządach po wyborach 2018? Zostanie wprowadzona obywatelska inicjatywa uchwałodawcza (prawo obywateli do zgłaszania projektów uchwał), będzie obowiązkowa internetowa transmisja obrad rad gmin, wprowadzony zostanie obowiązek rejestrowania głosowań radnych, każdy klub opozycyjny będzie miał prawo wprowadzenia jednego punktu do porządku obrad, radni otrzymają uprawnienia kontrolne wobec wszystkich instytucji samorządowych (na tej samej zasadzie, na której posłowie mogą kontrolować jednostki administracji), przewodniczącym komisji rewizyjnej w Sejmiku z zasady ma być przedstawiciel opozycji, w każdej gminie będzie istniał budżet obywatelski (ma na to trafiać  określony procent budżetu miasta czy gminy), raz do roku będzie musiała się odbywać debata o „stanie samorządu”.

 

Po wyborach koalicja rządząca chce też przeprowadzić reformę PKW.


Zainteresował temat?

5

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

JTTM ~JTTM (Gość)14.11.2017 14:19

Fajna metoda. Przetrzymać wpis trzy godziny i puścić tak, żeby broń boże nie znalazł się na pierwszej stronie... I po dyskusji!

10


JTTM ~JTTM (Gość)14.11.2017 10:45

Likwidacja polskiej samorządności - to oznaczają zmiany zaproponowane przez PiS. W tekście zamieszczonym przez redakcję brak informacji najważniejszej, tj. o zniesieniu wymogu zamieszkiwania kandydata na terenie okręgu, z którego będzie wybierany. Oznaczać to może, że samorządowcem w Sulejowie zostanie jakiś partyjny pajac np. z Wieruszowa, Bełchatowa lu Tomaszowa Maz. (znam takich!), a w Piotrkowie będzie rządzić pajac z miasta Łodzi, Rawy Mazowieckiej lub ze Skierniewic.
To jawne pogwałcenie samorządności, wręcz kpina z mieszkańców, którzy nie będą mogli sami decydować o swoich sprawach.

01


gość ~gość (Gość)12.11.2017 17:55

ZSL -PSL .Już wykupuje pampersy.

139


Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)12.11.2017 19:28

Dlaczego moderator jest TROLLEM???

72


anty-pis ~anty-pis (Gość)12.11.2017 16:55

Wybory będzie organizować Pisowska Komisja Wyborcza, a nie władze samorządowe.

1812


97-300 97-300ranga12.11.2017 17:14

Dwie kadencje jeszcze przed Chojniakiem.

725


filozof ~filozof (Gość)12.11.2017 19:30

przy takim kolosalnym poparciu jeszcze takie udogodnienia, czy to czasami nie przesada

55


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat