Oddziaływanie na środowisko można rozpatrywać w zakresie naszej własnej działalności, ale też szerzej – badając wpływ całych firm czy fabryk. Przedsiębiorstwa produkcyjne, huty czy elektrownie przyczyniają się do powstawania odpadów przemysłowych i emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W warunkach gospodarki rynkowej niezwykle ważna jest społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw, w tym także odpowiedzialność ekologiczna. Istnieje wiele regulacji prawnych, których celem jest przeciwdziałanie lub wyraźne ograniczanie szkodliwego wpływu firm na środowisko. Kontrolę w tym zakresie sprawują odpowiednie podmioty, wyspecjalizowane w branży konsultingu środowiskowego. Pomagają one zakładom w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i uzgodnień formalno-prawnych oraz monitorują ich wpływ na środowisko, sporządzając odpowiednie raporty. Jedną z oferowanych przez nie usług jest audyt środowiskowo-prawny, obejmujący takie obszary jak: gospodarka odpadami (w tym postępowanie z substancjami niebezpiecznymi) oraz gospodarka wodno-ściekowa, ochrona powietrza, sprawozdawczość środowiskowa. Firmy te działają również w obszarze akustyki środowiska, wykonując pomiary hałasu pochodzącego z zakładów przemysłowych, dróg i linii kolejowych, jak również tego emitowanego przez maszyny i urządzenia. Ponadto tworzą dokumentację niezbędną do uzyskania tzw. DUŚ, czyli decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Takie pozwolenie muszą posiadać wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o wydanie np. pozwolenia na budowę czy decyzji z zakresu gospodarki wodnej, leśnictwa bądź turystyki. Uzyskiwanie pozwoleń wiąże się z wieloetapowym postępowaniem administracyjnym, którego przebieg również monitorują owe firmy, a w razie problemów wszczynają postępowania odwoławcze.
Kolejnym obszarem działania takich firm jest przeprowadzanie audytu lokalizacji przedsiębiorstwa z uwzględnieniem ryzyka środowiskowego (określenie, czy tereny nie są skażone lub objęte ochroną). Aktywnie konsultują one wszelkie zapisy i ewentualne uzupełnienia z organami opiniującymi dokumentację (regionalne dyrekcje ochrony środowiska, inspekcje sanitarne), a w razie problemów przedsiębiorstwa z lokalnymi społecznościami podejmują się mediacji.
Dzięki takim wyspecjalizowanym usługom przedsiębiorstwa kształtują pozytywny wizerunek w zakresie odpowiedzialności ekologicznej, a poza tym unikają kar za działalność szkodliwą dla środowiska.
Artykuł poleca Eko-Projekt - firma specjalizująca się w uzyskiwaniu pozwoleń zintegrowanych.