ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Księga wieczysta. Czym jest i jak ją czytać, by zweryfikować stan prawny nieruchomości?

Piątek, 16 czerwca 2017
Księga wieczysta to publiczny rejestr, w którym ujawniony jest stan prawny nieruchomości. To stąd właśnie dowiesz się, kto jest jej właścicielem, czy jest obciążona prawami osób trzecich i czy ustanowiona została na niej hipoteka.
Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Informacje, zawarte w księgach wieczystych są jawne, co w praktyce oznacza, że każdy może sprawdzić księgę interesującej go nieruchomości. Wystarczy, że na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości wyszukasz ją po numerze. Jeśli go nie posiadasz, skorzystaj z serwisu Ksiegiwieczyste.edu.pl – znajdziesz tam informacje, jak do niego dotrzeć na podstawie adresu administracyjnego nieruchomości lub numeru działki. Jednocześnie zapoznasz się z przykładowymi księgami i analizą zawartych w nich zapisów.

 

Księga wieczysta składa się z kilku działów, a każdy z nich zawiera innego rodzaju informacje. Na początku każdego działu znajdują się wzmianki. Zwróć na nie dużą uwagę – odnoszą się do złożonych, jeszcze nie rozpatrzonych wniosków. Pierwszym działem, który powinieneś zweryfikować, jest dział „Oznaczenie nieruchomości”. To z niego uzyskasz informacje na temat oznaczenia działki ewidencyjnej i dane dotyczące położenia nieruchomości. Zweryfikujesz również istnienie ewentualnego prawa przechodu przez nieruchomość sąsiednią lub udział w nieruchomości wspólnej.

 

Drugim działem księgi wieczystej, który należy sprawdzić, jest dział, zatytułowany „Własność”. Zweryfikujesz w nim, kto jest prawnym właścicielem nieruchomości. Jeśli nieruchomość objęta jest prawem współwłasności, taka informacja również zostanie podana, wraz z wyszczególnieniem poszczególnych udziałów współwłaścicieli. Z działu II dowiesz się również, komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

 

Jeśli obawiasz się zakupu nieruchomości wraz z lokatorami, Twoje obawy rozwieje dział zatytułowany „Prawa, roszczenia i ograniczenia”. Znajdziesz w nim informację o ustanowionym prawie dożywocia, służebności, prawie odkupu, pierwokupu, dzierżawy oraz wszczętej egzekucji i ewentualnych roszczeniach osób trzecich.

 

W dziale IV, zatytułowanym „Hipoteka” znajdują się zapisy, dotyczące ustanowionych na nieruchomości obciążeń hipotecznych. Dowiesz się nie tylko, czy nieruchomość jest objęta hipoteką, ale także w jakiej wysokości, jakiego rodzaju i w jakiej walucie została ona ustanowiona. Należy te informacje bezwzględnie zweryfikować – w sytuacji, gdy poprzedni właściciel zaprzestanie spłacania rat kredytu hipotecznego, wierzyciel będzie dochodzić swoich roszczeń z nieruchomości! Przed zakupem upewnij się, że wszelki wpisy dotyczące hipoteki, zostały wykreślone.

 

Jeśli po raz pierwszy kupujesz nieruchomość, czytanie księgi wieczystej może wydawać Ci się nieco trudne. W takiej sytuacji, by mieć pewność, że właściwie zinterpretujesz zawarte w niej zapisy, warto poprosić o pomoc profesjonalistę. Radca prawny wyjaśni Twoje wątpliwości i odpowie na nurtujące Cię pytania.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

1


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat