Podobnie jak w ubiegłych latach, w projekcie weźmie udział ponad tysiąc dzieci w wieku 7-12 lat z 14 ośrodków kultury regionu łódzkiego.
W ostatnim tygodniu czerwca zainaugurowana została siódma edycja projektu „Kolorowa Lokomotywa. Na zielonym szlaku 2019 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego". Podczas wydarzenia podpisano porozumienia pomiędzy Łódzkim Domem Kultury, 14 partnerami z regionu i Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, który w projekcie uczestniczy od pierwszej edycji. Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK zapowiedział nowości, jakie pojawią się w tegorocznej edycji. – Dzięki dofinansowaniu ze strony Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi mamy możliwość zapewnienia dzieciom wielu wspaniałych atrakcji w czasie wakacji. W tym roku absolutną nowością jest m.in. wizyta w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość poznania dzikich zwierząt takich jak dzik, lis czy łoś - mówił.
Gośćmi specjalnymi inauguracji była grupa dzieci z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Tuszyna, które wspólnie zaprojektowały tory kolejowe oraz wykonały ekologiczne lokomotywy z surowców wtórnych.
Na program siódmej edycji Kolorowej Lokomotywy złożyła się wizyta w siedmiu parkach krajobrazowych, gdzie uczestnicy wezmą udział w spacerze, grze terenowej oraz warsztatach: fotografii, malarstwa, lasu w słoiku oraz wykonania karmników dla ptaków. Wizyta w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole w której dzieci zwiedzą ośrodek, poznają jego dzikich mieszkańców oraz wezmą udział w warsztacie „Śladami zwierząt” realizowanego przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Ostatnią aktywnością są zajęcia stacjonarne zorganizowane w siedzibach partnerów. Tutaj na uczestników czeka warsztat „Kupuj odpowiedzialnie”.
Kolorowa Lokomotywa to nie tylko warsztaty oraz wyjazdy. To również liczne konkursy ekologiczne do których zostaną zgłoszone wszystkie prace stworzone przez uczestników w trakcie projektu.
Lista partnerów projektu znajduje się na stronie www.ldk.lodz.pl.
Patronat honorowy nad projektem sprawuje Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
(materiały: ŁDK)