Grupa Restauracja Europa gościła w Belfaście

Wtorek, 28 października 20080
W dniach od 20 do 27 października Stranmillis University Collage w Belfaście i Towarzystwo Artystyczne "Bbeyond" zorganizowały prestiżowy i unikalny projekt pt. "I AM/JESTEM-polski performans". Polskę reprezentowali m.in. piotrkowianie Stanisław Piotr Gajda i Gordian Piec, czyli Grupa Artystyczno-Kuratorska Restauracja Europa.

Nie zabrakło także innych polskich performerów. W spotanku wzięli udział jeszcze tacy artyści jak Anna Syczewska, Artur Tajber, Artur Grabowski, Bartosz Łukasiewicz, Dariusz Fodczuk, Ewa Rybska, Małgorzata Butterwick, Przemyslaw Kwiek, Władyslaw Kazmierczak, Barbara Maroń i Marcin Kościelniak.

Piotrkowianie przedstawili bogaty dorobek 10 lat Festiwalu "Interakcje", który w opinii zagranicznych fachowców jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie. Przedstawiona dokumentacja foto i video, teksty krytyczne a także opinie i uwagi zarówno brytyjskich jak i polskich uczestników festiwalu pozwoliły wykreować obiektywny wizerunek tej imprezy. Piotrkowski festiwal oprócz przekrojowewgo, reprezentatywnego pokazu aktualnej twórczości uczestniczących artystów, jawi się jako platforma wymiany doświadczeń, źródło badań nad trendami i kierunkami, w które zmierza ta dyscyplina sztuki na świecie. Grupa zaprezentowała też performans odwołujący się bezpośrednio do najlepszych polskich praktyk performerskch, doskonale zinterpretowany przez licznie zgromadzoną publiczność. 

W ramach projektu "I AM / JESTEM - polski performans" przeprowadzono cykl wykładów i warsztatów, prowadzonych przez polskich artystów, organizatorów i kuratorów działających w obszarze sztuki performance i teatru oraz panele dyskusyjne moderowane przez Dr Mia Lerm Hayes – historyka sztuki z University of Ulster i Dr Brian’a McAvera – specjalistę ds. sztuk wizualnych w Stranmilis University College. Uzupełnieniem części teoretycznej projektu były performansy zaproszonych gości z Polski oraz artystów lokalnych.
Międzygeneracyjny aspekt tego projektu podkreślił zmienne natury i różnorodność podejść do tej formy sztuki na przestrzeni lat. Zademonstrował również, teraźniejsze zainteresowanie tą formą artystyczną przez rozpatrzenie kontekstu, z którego się wyłoniła.
Z punktu widzenia teorii i historii sztuki polskiej, wyjątkowo wartościowym efektem rzeczowym projektu ma być publikacja dokumentująca to wydarzenie. W intencji organizatorów publikacja będzie ogólną prezentacją zarówno społecznych jak i artystycznych zjawisk towarzyszących rozwojowi sztuki performance w Polsce, posłuży do wskazania jak ta dyscyplina jest obecnie interpretowana i w jaki sposób odnosi się do podnoszenia świadomości i rozwoju sztuk wizualnych w Polsce i w Europie.
Projekt wsparty został m.in. przez Konsulat Generalny RP w Edynburgu, Instytut Adama Mickiewicza, Urząd Miasta w Belfaście oraz Arts Council Irlandii Płn.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat