Art. 26. [Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych]
1. 28
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a. 29
Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.
2.
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
3.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1)
wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2)
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3) 30
jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 6, art. 33a ust. 2 oraz art. 33b ust. 2.
4.
Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
5.
Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.
6.
Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.
7.
W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.
Moja córka nie jest świętą krową i prawidłowo przechodziła przez pasy,to wiadomość dla osób które nie znają sytuacji a się wypowiadają.Pierwszy samochód na pasie się zatrzymał!!!!A pani pojechała obok dalej.Pech pani że to był nieoznakowany radiowóz.I co łyso co głupoty wypisują!!!!
Taki przepis masz pierwszeństwo pcha się pod koła a nie ważne że kierowca ma 3 metry do ciebie hamowania
A ja rowerkiem wwjeżdżam śmiało na przejście ( tam gdzie wolno), więc driverzy od siedmiu boleści nie więcej niż 50 kmh i główka w koło się obraca, bo w razie wypadku na przejściu lejce wam zabierają.
Nie raz osobiście widziałam jak młodzież przechodząca przez pasy miała nos w telefonie !!nawet nie patrza czy coś jedzie tylko idą jak święte krowy bo przecież są na pasach !!!
na oznakowanym przejściu dla pieszych - dlaczego tak głupio napisane -- ar 14 KRD mówi nie wolno wchodzić na jezdnie przed nadjeżdżający pojazd w tym i na pasy - komuś to na ręke że piesi giną bo nie ma mandatów nie ma edukacji ani żadnych ostrzeżeń przy przejściach --
Po tej niefortunnej zmianie przepisów dotyczących pierwszeństwa na przejściu dla pieszych cmentarze będą się zapełniać tymi pieszymi , którzy mieli pierwszeństwo.
Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!
Życzymy miłego przeglądania naszej strony!