Bawi mnie, powtarzane z uporem, nazywanie naszego Zamku "Pałacem". Jak wykazał dr Józefacki, w najstarszych dokumentach mowa jest o "castrum" czyli o "zamku". Ciekawe jak odniósłby się do tematu Pan Gajda. Skądinąd gotowy temat na audycję dla Pani Warchulińskiej.
Poczytaj tu:
Piotr Gajda, Jak pałac króla zygmunta w Piotrkowie budowano..., Piotrków Trybunalski 2011
oraz:
Gajda Piotr, 1992, Piotrków Tryb., Pałac Zygmunta Starego – st. nr 7, Sprawozdanie z badań archeologicznych prowadzonych w latach 1991-92 przez pracowników Muzeum Okręgowego w Piotrkowie Tryb., maszynopis przechowywany w WUOZ w Łodzi Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim.
Gajda Piotr, 1993, Sprawozdanie z badań archeologiczno-architektonicznych prowadzonych w 1993 roku w Pałacu Zygmunta Starego w Piotrkowie Tryb. (st. nr 7 według AZP) przez Muzeum Okręgowe w Piotrkowie Tryb. Pracami kierował mgr Piotr Gajda, maszynopis przechowywany w WUOZ w Łodzi Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim.
Gajda Piotr, 1994, Pałac Zygmunta Starego w Piotrkowie Tryb. Sprawozdanie z prac badawczych prowadzonych w 1994 r. przez mgra Piotra Gajdę, maszynopis przechowywany w WUOZ w Łodzi Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim.
a także:
Jakimowicz T., 1972, Turris Pyothrkoviensis – Pałac Króla Zygmunta I, „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki”, Warszawa, T. 17, z. 1, s. 21-40.
Ratajczak Tomasz, "Rola projektanta i geneza architektury pałacu w Piotrkowie", [w:] Mistrz Benedykt – królewski architekt Zygmunta I, Universitas 2011, ​ISBN 978-83-242-1382-5​
Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!
Życzymy miłego przeglądania naszej strony!