metoda sortowania: od najstarszego do najnowszego / najnowszego do najstarszego
spider ~spider (Gość)26.03.2009 09:06

"gulu" napisał(a):
To oświeć nas spider jeśli jest inaczej!Ja wiem że ta pani jest żona Dyrektora zawodowego Pola i amen.


Pani Barbara Pol mieszka z mężem na ul. Stromej a Pan Andrzej Pol z małżonką na ul. PCK.

00


Kali ~Kali (Gość)26.03.2009 11:18

"Bartosiak" napisał(a):
Młody człowieku, czy Ty wiesz, o czym piszesz??? Przełożenie na formę cyfrową takiej biblioteki to zadanie gigantyczne, a zapewne równie kosztowne, co budowa nowej siedziby. Co do książek w sieci - podaj link chociaż do 10 tytułów, które można W CAŁOŚCI przeczytać w sieci


Ja lubię czytać ale fakty są nieubłagane: W 2008 roku tylko 38 procent Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę drukowaną. To wyniki badań Biblioteki Narodowej i OBOP. To najgorsze w historii wyniki czytelnictwa, które sytuują nasz kraj dużo poniżej średniej europejskiej - na poziomie krajów od lat mających najniższe wskaźniki jak Grecja czy Portugalia. Tendencja spadkowa obserwowana jest od kilku lat. Jeszcze 5 lat temu czytanie książek deklarowało 58 procent badanych, dwa lata później wskaźnik ten spadł do 50 procent.
Rezultat najnowszych badań może oznaczać, że książka w tradycyjnej postaci odchodzi do przeszłości - ubolewa Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Książka przegrywa z Internetem i telewizją. Pocieszający jest jednak wzrost zainteresowania e-książkami i audiobookami, których coraz więcej ukazuje się na naszym rynku.
Według badań Biblioteki Narodowej i OBOP-u coraz mniej Polaków czyta, ale też kupuje książki. W 2008 roku tylko 23 procent badanych zadeklarowało kupno książek. To także najniższy odnotowany do tej pory wskaźnik.
Zapewniam, że dygitalizacja zasobów bibliotecznych nie jest tak kosztowna jak Ci się Bartosiak wydaje. Chętnie finansuje takie przedsięwzięcia UE.
Wpisz w wyszukiwarkę cyfrowa biblioteka, zdziwisz się....

00


Bartosiak ~Bartosiak (Gość)26.03.2009 11:59

Fakt, że ilość czytających maleje - raczej skłania do zapobiegania, a nie do uznania takiej tendencji.
Z wydawnictwem, przygotowaniem książek miałem i mam kontakt zawodowo. I wiem dokładnie, jak wyglądają problemy z digitalizacją zbiorów. Owszem - proste jest wyprodukowanie e-booka równocześnie z nowym wydaniem - wykorzystując istniejące pliki cyfrowo przygotowywanej książki lub gazety.
Mamy wtedy za to inny problem - prawa autorskie i obawa przed piractwem. Nie opłaca się skanować książek, aby produkować pirackie wydania. Ale kopiowanie nosnika z wydaniem elektronicznym jest tak łatwa, jak kopia płyty CD z muzyką. Dlatego takie wydania, choćby nowych bestselerów to nadal margines. Innym problemem są istniejące zbiory. Myślisz ekonomicznie, więc rozważ taki przypadek: czy opłaca się zdigitalizować wolumin stary, o np. nietypowym formacie, pisany archaicznym językiem (=specjalne parametry programu OCR,praktycznie unikalny używany słownik), zachowany w kiepskim stanie ("ręczna" korekta), czytany średnio raz na dwa lata?? Chyba przyznasz, że sens ma tylko bezpośredni dostęp czytelnika do książki. I po to są, i muszą być biblioteki. Pomijasz także fakt, że dla każdego nośnika elektronicznego i dla każdej publikacji w sieci potrzebny jest sprzęt i (lub) dostęp do sieci. Albo więc - książka w postaci "papierowej" dostępna dla każdego, albo ograniczenie dostępu dla posiadających sprzęt, albo dostęp w bibliotece wyposażonej do korzystania z zasobów cyfrowych. I tu kółko się zamyka.
Nowoczesna biblioteka MUSI umożliwiać wszystkie potrzebne metody dostępu do zbiorów. Oraz, co najważniejsze - nadal gromadzić, przechowywać i konserwować zbiory. Dlatego jest niestety kosztowna. I jako taka powinna być projektowana racjonalnie i praktycznie, z nastawieniem na wypełnianie funkcji, a nie na architektoniczne efekciarstwo i pozorny "luksus".
Pozdrawiam

00


Nowy komentarz
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat