metoda sortowania: od najstarszego do najnowszego / najnowszego do najstarszego
luzik luzikranga03.05.2014 10:14

"mieszkaniec" napisał(a):
Przykład - koszt zrobienia wjazdu na posesję przez rów odwadniający, koszty zakupu i zamontowania przepustu w firmie wygrywającej przet... arg jest 3 krotnie wyższa niż cena takiego samego przepustu o identycznych parametrach jednak zrobiona przez prywatnie wynajętą firmę i własne materiały (tj. kupione we własnym zakresie jednak z pełnym podatkiem VAT) -- powie mi ktoś jak to możliwe?


Masz sporo racji, ale ... Z góry można założyć, że w urzędzie coś przekręcili. Oczywiście, nie będę wymądrzał się na temat szczegółów, bo ich po prostu nie znam, ale w twojej kalkulacji też są luki. Powiedz, jak wyliczyłeś koszt swojego czasu poświęconego na szukanie materiałów i odpowiedniej firmy? Czy uwzględniłeś koszty transportu realizowanego we własnym zakresie? Czy rysowałeś jakieś plany, czy uzgadniałeś to np. w geodezji? Ile wydałeś na zabezpieczenie robót w obrębie pasa drogowego i czy w ogóle występowałeś o pozwolenie w tym zakresie? W przypadku prac prowadzonych przez urząd te wszystkie historie są raczej realizowane i to podnosi koszt inwestycji. A do tego trzeba doliczyć marżę dla wykonawcy i kolejny podatek VAT ...
Jeśli chodzi o samo podejrzenie, że w urzędach płacą kolesiom za nic, to przeanalizuj chociażby montaż na piotrkowskim kąpielisku zjeżdżalni o długości 7 metrów, za który urząd zapłacił 29 tysięcy złotych, albo przetarg na wywóz śmieci, w którym zwycięska (ciekawe, czy lubiana w urzędzie?) firma zaproponowała cenę znacznie niższą od ceny zakładanej przez urząd, a i tak okazało się, że faktyczny koszt wywozu śmieci jest znacznie niższy.

00


luzik luzikranga03.05.2014 10:36

"Al-Bundy" napisał(a):
w socjalizmie kieruje się "potrzebami społecznymi".


Czy np. w takim USA wszystkie drogi są prywatne? Nie przesadzajmy z tym "kapitalizmem", bo władza publiczna w kapitaliźmie też realizuje potrzeby społeczne, bo jednostka - albo nawet i stado - nie są w stanie zapewnić sobie wszystkich niezbędnych do życia dóbr i praw. No, chyba, że zrezygnujemy z obecnego poziomu organizacji społeczeństwa i wrócimy na drzewa.
Absurdalność modelu społecznego, w którym wszystko jest prywatne i nie działają żadne mechanizmy solidarności społecznej możesz sobie obejrzeć śledząc przygody twojego "przyrodniego brata" Ferdka Kiepskiego. Tam - w jednym z odcinków - każdy mieszkaniec kamienicy dostał na wyłączną własność jakąś część budynku, która do tej pory była we współnym władaniu. I wtedy taki Ferduś, chcąc odcedzić kartofelki we własnym kibelku, musiał płacić Paździochowi za przejście przez jego prywatny korytarz, itp., itd. Znajdź ten odcinek, a zobaczysz jak mogłoby być fajnie, gdyby nie było sfery publicznej.

10


mieszkaniec mieszkaniecranga03.05.2014 11:37

"luzik" napisał(a):
Powiedz, jak wyliczyłeś koszt swojego czasu poświęconego na szukanie materiałów i odpowiedniej firmy? Czy uwzględniłeś koszty transportu realizowanego we własnym zakresie? Czy rysowałeś jakieś plany, czy uzgadniałeś to np. w geodezji? Ile wydałeś na zabezpieczenie robót w obrębie pasa drogowego i czy w ogóle występowałeś o pozwolenie w tym zakresie? W przypadku prac prowadzonych przez urząd te wszystkie historie są raczej realizowane i to podnosi koszt inwestycji. A do tego trzeba doliczyć marżę dla wykonawcy i kolejny podatek VAT ...

A czy zgłoszenie prac jest płatne, a czy zgłoszenie robót jest płatne, plan się robi do takich inwestycji, ale to nie są jakieś gigantyczne koszty, zabezpieczenie robót to postawienie dwóch szlabanów, kilku pachołków lub przewiązanie taśmą i ewentualne oznaczenie robót - czy to jest jakiś koszt dla firmy która zajmuje się takimi robotami (przecież potrzebne elementy do tego już dawno posiada) ----to są raczej mikronowe koszty całej inwestycji. Ponadto firma wynajęta do takich robót chyba jest płatnikiem VAT, a więc ma jakąś możliwość odliczenia podatku od materiałów. Owszem robocizna może być trochę droższa niż prywatnie wynajęta firma, ale to też nie jest raczej jakiś ogromny koszt. Dlaczego wykonanie przetargowego przepustu w takim razie kosztuje ponad 2100zł (bez kwot wydanych na urzędnicze przetargi), a kwota wydana prywatnie (plan, wynajęta firma, materiały w własnym zakresie bez odliczeń) to niecałe 700zł za identyczny przepust. Do tego jeszcze do przetargu firmy same się zgłaszają (i tu jest szkopuł, że małe firmy mające niższe ceny nie mogą za bardzo startować bo muszą mieć jakieś fundusze do wykonania danych prac lub ich części, a na to stać tylko te duże, żaden inwestor państwowy przecież nie zapłaci przed wykonaniem pracy (a prywatny musi prawie zawsze zapłacić przynajmniej część - choćby za materiały)), tylko wystarczy dać informację, że jest realizowany i jakie ssą wymagania. Ja natomiast to muszę poświęcić czas na wyszukanie materiałów i wybranie odpowiednich firm ( często tych samych co startują w przetargach). Jeżeli firma startująca nie pobiera większych kwot za budowę niż od prywatnego, to gdzie rozpływa się kasa? Może i nie mam całkowitej racji, bo są to proste obliczenia nie uwzględniające wielu elementów, ale moim zdaniem koszty wszystkiego (przetarg, wykonanie) powinny być góra 1,5x wyższe niż jakby się robiło prywatnie.
Smicie to trochę inna sprawa, bo miasto nie mogło za bardzo wywindować cen bo mieszkańcy płaca prawie bezpośrednio, a i tak były jakieś niejasności. A kasa na inwestycje jest pobierana z kasy, a nie na bieżąco więc jest pole do popisu. Kwota po pół roku została obniżona, ale tylko dlatego, że domagali się tego mieszkańcy. Przy wydawaniu kasy z publicznych zasobów już mieszkańcy nie mogą się domagać obniżenia kosztów, bo i jak (referendum? - tylko popis urzędników do wydawania kolejnych środków).

10


97-300 97-300ranga03.05.2014 11:40

"luzik" napisał(a):
Czy np. w takim USA wszystkie drogi są prywatne?

O głupoto,bądź pozdrowiona !

23


mieszkaniec mieszkaniecranga03.05.2014 12:19

czasem myślę że w Polsce inwestycje są realizowane w następujący sposób:
Jedna firma do sprawdzana warunków terenowych do wykonania inwestycji
Druga firma do sporządzenia planu i wytyczenia
Trzecia firma do zgłoszenia w urzędach prac
Czwarta firma do wybierania materiałów i ich kupna u Piątej firmy
Szósta firma do ich transportu
Siódma firma do ich rozładunku i inwentaryzacji
Ósma przy współpracy z Dziewiątą, Dziesiątą i może Jedenastą do wykonania inwestycji
Dwunasta do sprzątania terenu budowy
Trzynasta do sprawdzenia zgodności wykonanych prac z planami
Czternasta i Piętnasta do drobnych poprawek
Szesnasta do zgłoszenia skończenia wykonania prac i odbioru
Siedemnasta do brania kasy i jej rozdzielania między te wcześniejsze i siebie oczywiście
Osiemnasta do sprawdzenia zgodności wydania kasy
aha jeszcze zapomniałem o Dziewiętnastej do zabezpieczenia, oznaczenia terenu przed i po inwestycji.
Do tego tabun urzędników w ilości nie mniejszej niż ilość firm wykonawców, do tego jak fundusze unijne w użyciu to kolejna klika firm i urzędników.
Nic dziwnego, że koszty inwestycji w kraju są tak wysokie i trzeba posiłkować się kredytami, kredytami unijnymi i "funduszami".

30


taki tam ~taki tam (Gość)03.05.2014 12:37

A czemu nikt nie mówi ile Polskich firm upadło, ile ludzi straciło pracę i ile musiało wyjechać za chlebem za granicę! Dlaczego nie mówi się o ściąganiu do kraju towarów z UE gorszej jakości niż tam się sprzedaje i jeszcze po zawyżonych cenach? Drogi? Oczyszczalnia? Gdyby zagraniczne markety uczciwy podatek płaciły i przemysł by nie upadł to pieniądze na to by były. Wszystko to to odwracanie uwagi i rozwalanie tego co jeszcze polskie zostało.

40


luzik luzikranga03.05.2014 13:37

"mieszkaniec" napisał(a):
firma wynajęta do takich robót chyba jest płatnikiem VAT, a więc ma jakąś możliwość odliczenia podatku od materiałów.


Firma faktycznie odlicza sobie VAT od zakupionych materiałów, ale nie oznacza to, że podatek nie jest do zapłacenia. Podatek przechodzi na inwestora.

"mieszkaniec" napisał(a):
moim zdaniem koszty wszystkiego (przetarg, wykonanie) powinny być góra 1,5x wyższe niż jakby się robiło prywatnie.


Nasza dyskusja jest w gruncie rzeczy bezcelowa. Bo jak porównywać do siebie inwestycję polegającą na wkopaniu kawałka grubej rury do budowy oczyszczalni ścieków? Co tu prównywać? Prawdą natomiast jest to, że polski system przetargowy jest głupi, korupcjogenny i sprzyja okradaniu państwa oraz jednostek samorządowych.

10


luzik luzikranga03.05.2014 13:44

"taki-tam" napisał(a):
ile Polskich firm upadło, ile ludzi straciło pracę


Ale zyskały za to firmy zagraniczne: amerykańskie, francuskie, watykańskie i niemieckie. Przecież naród musiał spłacić dotacje i pożyczki, które solidaruchy brały na walkę z komunizmem.

40


luzik luzikranga03.05.2014 13:48

"97300" napisał(a):
O głupoto,bądź pozdrowiona !


Tak cię pozdrawiają, kiedy wchodzisz do urzędu? Ja nie mam zamiaru, więc daruj sobie te akty strzeliste.
PS. Gościu przegrał parę dyskusji, bo najzwyczajniej nie miał żadnych argumentów, a teraz próbuje sobie chociaż poluć jadem.

11


OVK ~OVK (Gość)03.05.2014 13:54

"luzik" napisał(a):
Tak cię pozdrawiają, kiedy wchodzisz do urzędu? Ja nie mam zamiaru, więc daruj sobie te akty strzeliste.
PS. Gościu przegrał parę dyskusji, bo najzwyczajniej nie miał żadnych argumentów, a teraz próbuje sobie chociaż poluć jadem.


olej tego trola.

21


Nowy komentarz
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat