metoda sortowania: od najstarszego do najnowszego / najnowszego do najstarszego
Pierre D. ~Pierre D. (Gość)13.09.2020 21:26

Profesor demografii? Serio? Ja pierdziu, coraz węższe te specjalizacje! No ale jak mam żyć sto lat, to pewnie dożyję czasów, gdy będą profesorowie od kolorowania drwala. Ta pani zresztą tyle głupot wygaduje, że szkoda gadać. Na poważnie traktuje spreparowane sztucznie problemy typu "pandemia COVID-19" i "globalne ocieplenie". To nie najlepiej świadczy o jej umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków.

Cytuję:
Zgodnie przewidywaniami dla Polski zawartymi w tej publikacji do 2100 roku liczba ludności zmniejszy się z obecnych blisko 38 mln do prawie 15 mln.


Czyli wszystko zgodnie z raportami Klubu Rzymskiego. Ale dla wielu to nadal "teorie spiskowe".

Cytuję:
Badania wskazują - mówi prof. Kotowska - iż rodzicielstwu sprzyja praca obojga rodziców oraz zwiększenie udziału mężczyzn w obowiązkach rodzinnych.


Gówno prawda, przeczą temu fakty historyczne. Największa dzietność była wtedy, kiedy to facet pracował zarobkowo, a żona zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci. Co śmieszniejsze, zarobki męża wystarczały wówczas na utrzymanie całej rodziny, a u tych lepiej zarabiających nawet na zatrudnienie pomocy domowej. Ale wtedy łączne obciążenia podatkowe dochodów nie sięgały 80% jak ma to miejsce dziś.

Cytuję:
Na pytanie, czy w związku z tym, że spadać będzie odsetek osób w wieku produkcyjnym, powszechne powinno być to, by już młodzi ludzie - we własnym zakresie - odkładali pieniądze na emeryturę, odpowiada: "Ogromnie ważne jest to, by pracować i pozyskiwać dochody, póki można. Musimy zakładać, że konieczne będzie uzupełnianie istniejących rozwiązań zabezpieczenia emerytalnego, bowiem one nie zagwarantują wystarczających dochodów w coraz dłuższym okresie życia po osiągnięciu wieku emerytalnego. Trzeba się do tego przygotować".


A z czego odkładać dodatkowo? Z pensji 2600 brutto? Większość pracujących tyle zarabia. A poza tym co to odkładanie da, jaką mamy pewność, że państwo nas z tych oszczędności nie okradnie? Czy ta pani pamięta historię tzw. książeczek mieszkaniowych, i co z odkładanymi tam środkami zrobiła hiperinflacja? Jaka pewność, że nie nastąpi kolejna hiperinflacja? Obecnie oprocentowanie oszczędności jest zerowe lub bliskie zeru, zaś za prowadzenie konta pobierane są stałe opłaty, do tego dochodzi niska, ale jednak stała inflacja (per saldo jesteśmy na minus!). W każdej chwili rząd może dokonać wymiany pieniędzy w sposób niekorzystny dla odkładającego - np. tylko do pewnej sumy. Historia zna takie przypadki. A co było z OFE? Wiele szumu, obietnice emerytur pod palmami, a co z tego wyszło, jak to się skończyło?! Jest jeszcze taka opcja, że rząd w celu "ratowania banków" może przejąć (czyli zwyczajnie zrabować) zgromadzone oszczędności - stosowne zapisy w prawie już są i ten wariant wypróbowano na Cyprze. Zbierać do skarpety? Teoretycznie też można, tylko problem będzie, gdy zechcemy nagle wydać na coś większą sumę z tych oszczędności. Fiskus z pewnością zauważy taki wydatek i zażąda udokumentowania dochodów - myślicie, że uwierzą, że ktoś po trochu przez 30 lat odkładał, aż się dużo uzbierało?
"Ekspertka" wyciągnięta z kapelusza snuje bajdy o długim życiu w sytuacji, gdy rządy mają wszelkie narzędzia, aby tą średnią życia systemowo skracać. Ogłupianie jak widać trwa w najlepsze.

60


gość ~gość (Gość)13.09.2020 14:47

A czy już wiadomo w jakim wieku będą przechodzić na emeryturę?

81


Nowy komentarz
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat