metoda sortowania: od najstarszego do najnowszego / najnowszego do najstarszego
juzia ~juzia (Gość)18.01.2012 15:43

Dreptak to się nie przyznawaj, że nie masz własnego zdania. Ta końcówka jest ponadto dla inteligentnych...

00


I sekretarz KC PZPR ~I sekretarz KC PZPR (Gość)18.01.2012 18:40

Jak zobaczyłem towarzysza Sekretarza Miasta w Piotrkowskich Informacjach TV ze swadą tłumaczącego, że nasi radzieccy sojusznicy wyzwolili nas i dali nam bolszewicką władzę nad Polską, to wiedziałem, że dobrze umieściliśmy go w sojuszu z Prezydentem K.Ch. z Prawicy dla Piotrkowa. Przy okrągłym stole w 1989 oddaliśmy władzę nie oddając jej. Tylko cholera jasna ten wyrok na tow.gen.MSW co to sąd stwierdził, że były to zbrodnie komunistyczne. To mi się nie podoba.

00


dreptak ~dreptak (Gość)18.01.2012 20:09

Co roku w dniach 17-18 stycznia powraca dyskusja na temat wydarzeń, które miały miejsce w 1945 roku, gdy do centralnej Polski wkroczyły wojska sowieckie. Zakończyła się okupacja niemiecka, a władzę w Piotrkowie i innych miastach regionu przejęli Rosjanie i polscy komuniści. - Zaczęło się kolejne zniewolenie - mówią jedni. - Wygoniliśmy Niemców i znowu byliśmy wolni - słychać z drugiej strony.

Cytuję:
...............

- pisze Richard Overy („Krew na śniegu”). A jak sytuacja wyglądała w naszym regionie?

Cytuję:
.......................

Tyle Włodzimierz Kozłowski – autor tekstu „Wyzwolenie spod okupacji niemieckiej” opublikowanego w „Dziejach Piotrkowa Trybunalskiego”. Książka ta ukazała się w okresie PRL-u, stąd to co wydarzyło się w styczniu 1945 roku musiało być wyzwoleniem.
Sytuacja zmieniła się po 1989 roku, gdy na rynku wydawniczym zaczęły się pojawiać publikacje wolne od ingerencji cenzury. Dlatego m.in. dopiero po wielu latach mogliśmy przeczytać relację mianowanego przez komunistów wojewody krakowskiego Adama Ostrowskiego z czerwca 1945 roku, który tak opisywał zachowanie żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce:

Cytuję:
................


Władze narzucone siłą nie cieszyły się sympatią społeczeństwa, do tego dochodziły zbrodnie żołnierzy radzieckich, demontaż i wywóz fabryk poniemieckich, a wcześniej także druga okupacja Kresów Wschodnich. Dlatego spora część społeczeństwa czekała na kolejną wojnę (tym razem ZSRR z Zachodem) i generała W. Andersa na białym koniu.
Ale wielu widziało to inaczej, o czym wspomina Jacek Kuroń współautor książki „PRL dla początkujących”. Znany opozycjonista i późniejszy minister w III RP pisze m.in. o wspomnianym wyżej wojewodzie Ostrowskim i rozterkach swojego ojca (działacza PPS)

Cytuję:
......................


Nie wszyscy jednak chcieli pogodzić się z „wyzwoleniem” i walczyli: zbrojnie lub piórem. Większość społeczeństwa włączyła się jednak w życie państwa z ograniczoną suwerennością, tak jak to było w latach 1815-1830 w okresie Królestwa Polskiego.
Czy styczeń 1945 był wyzwoleniem czy nową okupacją? Odpowiedź zna każdy z nas…
_______________________________________________________
I tylko o to mi chodzi. O to, żeby publicysta dodał choć troszeczkę od siebie do tego "przeglądu prasy", który tutaj zamieścił. Ale to mnie, bo przecież jestem idiotą i brakuje mi inteligencji. Chociaż? Wielokropek na końcu artykułu może być "przymróżeniem oka", a wielokropek na końcu postu Sz. ~Juzi aż kusi, żeby sobie domyślić słówko ... "inaczej". ;)
No, bo przecież nie wstawiali ich Szanowni bez zastanowienia.
Chyba.

00


panek ~panek (Gość)18.01.2012 20:29

Z tego co wiem cytowane były fragmenty z książek a nie prasy. Ponadto chyba nie jest łatwo takie rzeczy znaleźć; w internecie ich nie ma, więc musiał grzebać w książkach. bronię gościa, bo nie cierpie malkontentów wszystkowiedzących...

00


Żwirek bez Muchomorka ~Żwirek bez Muchomorka (Gość)18.01.2012 21:45

Czy po wyzwoleniu była kolejna okupacja, czy nie była? A po kiego grzyba to całe gdybanie i roztrząsanie faktów, które musieliśmy po prostu przyjąć, bo nie było innego wyjścia? Inna sytuacja była po 1989. Ale jak historia pokazuje, Polak gdy ma wolność to nie wie, co z nią zrobić, odnaleźć się nie potrafi. Zamiast pójść własną drogą i zacząć budować silne państwo z silną gospodarką, podpatrując i wdrażając korzystne rozwiązania zarówno z krajów zachodnich jak i azjatyckich, dokonano demontażu polskiej gospodarki, rozprzedano i rozkradziono majątek narodowy. Fabryki, które przetrwały okresy wojen, jak i te które zbudowano po 1945, nie przetrwały przemian w latach dziewięćdziesiątych. I po tych radosnych przemianach Polska oddała swoją suwerenność na rzecz UE. Może to wynik tęsknoty za Wielkim Bratem, ZSRR? Może nie lubimy sami decydować o swoim kraju? Może zachodni "fachowcy" lepiej wiedzą, co jest nam potrzebne i jak powinniśmy mieć zorganizowane życie w Polsce? Jak ma się do tego coroczne obchodzenie Święta Niepodległości, skoro już nie jesteśmy suwerennym krajem? Sami siebie oszukujemy.

00


@ndzi ~@ndzi (Gość)19.01.2012 08:29

Wolny kraj posiada - flagę,hymn,godło,walutę,wojsko,konstytucje,prawo,i granice Rzeczpospolitej- a co nam zostało?

00


maddox ~maddox (Gość)19.01.2012 10:42

"Tartu" napisał(a):
A teraz nie okupacja jak UE narzuca akcyzę na paliwo ???


A to UE weszła do Polski czy sami tam weszliśmy po demokratycznym referendum? Populizm w czystej postaci.
Co do pytania postawionego w artykule, dla mnie odpowiedź jest oczywista. Oba typy okupacji pozornie ciężko porównać. Niemcy okupowali Polskę przez (dla uproszczenia) 6 lat, a sowieci przez 44 lata. Dodatkowo, główne zniszczenia jakie spowodowały Niemcy to straty w ludności i straty materialne. Straty z czasów buta sowieckiego to straty głównie mentalne i rozwojowe. Straty materialne można w miarę szybko odbudować, ludnościowe, zmiany w mentalności czy opóźnienia w rozwoju to straty odbudowywane przez całe pokolenia. Jedno i drugie to jak najbardziej okupacja, tylko inaczej wyglądająca. W sensie politycznym (narzucony ustrój i władza) jak i militarnym (obecność obcych wojsk i groźba interwencji w razie próby przeciwstawienia się) w oby przypadkach były takie same. Moim skromnym zdaniem straty po okupacji sowieckiej są mimo wszystko większe choćby ze względu na okres w jakim wywierała wpływ. Kilka lat zmian a kilkadziesiąt to zasadnicza różnica.

Komentarz był edytowany przez autora: 19.01.2012 10:43

00


Nowy komentarz
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat