Witam,
Od jakiegoś czasu nosze się z zamiarem zostania aktorem z wykształceniem wyższym ale niestety łódzka filmówka i inne wyższe szkoły teatralne mi na to nie pozwalają. Jakiś czas temu dowiedziałem się, że w moim rodzinnym mieście Łodzi jest jeszcze jedna uczelnia wyższa, poza PWSFTViT, która ma w swojej ofercie kształcenia studia aktorskie, mianowicie mowa tutaj o Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i studiach medialno aktorskich. Niestety jestem troche zaniepokojony, ponieważ dowiedziałem się, że najprawdopodobniej wyżej wymieniona szkoła może nie utworzyć w tym roku kierunku medialno-aktorskiego z powodu niewielkiej liczby chętnych. Powiem szczerze mam 24 lata i może to być moja jedyna i ostatnia szansa na zdobycie takie wykształcenia, więc postanowiłem opowiedzieć troche o uczelni i być może przekonać kogoś z was do nauki na niej.
Nie wiedziałem za dużo na temat specjalizacji, więc postanowiłem poszukać informacji w internecie. Znalazłem ogólny opis specjalizacji:
Kierunek: Kulturoznawstwo
Specjalność medialno-aktorska
Studia: I stopnia (licencjackie)
Czas trwania: 3 lata
Forma: stacjonarne (dzienne)
Studia na kierunku Kulturoznawstwo o specjalności aktorskiej pozwalają na zdobycie unikatowej wiedzy łączącej teoretyczne wykształcenie ogólnohumanistyczne z opanowaniem techniki warsztatu aktorskiego.
Program specjalności aktorskiej nastawiony jest na kształcenie warsztatu ze szczególnym naciskiem na twórczą i kreatywną postawę studenta. Program zajęć umożliwia uczestnikom poszerzenie świadomości ciała i głosu, odkrycie własnej ekspresji oraz korzystanie w sposób twórczy z własnych doświadczeń, emocji, wyobraźni i wiedzy.
Istotnym elementem studiów jest przygotowanie do wszelkiego rodzaju wystąpień publicznych. W ten sposób specjalność, oprócz nauki aktorstwa, oferuje doskonałe przygotowanie do pracy we wszelkich zawodach wymagających dobrego opanowania ciała i głosu (pracy w teatrze, filmie, telewizji, radio czy na estradzie).
Po ukończeniu specjalności można pracować jako:
aktor teatralny i filmowy
instruktor teatralny w ośrodkach kultury
animator wydarzeń kultury i sztuki, teatru, estrady
konferansjer imprez artystycznych
spiker w radio i TV.
Natomiast, gdy zacząłem szperać trochę głębiej w odmentach internetu znalazłem także informację, że wydział artystyczny AHE wspołpracuje z Teatrem Nowym w Łodzi ,Teatrem Muzycznym w Łodzi, Ośrodkiem Filmowym Łódzkiego Domu Kultury, Patio Centrum Sztuki.
Postanowiłem sprawdzić kadrę i wychodzi na to, że większość wykładowców są to ludzie, którzy także wykładają na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale aktorskim oraz wykładowcy z Akademii Muzycznej w Łodzi z wydziałku wokalno-aktorskiego.
Wszystko do sprawdzenia na: http://www.aktor.ahe.lodz.pl
Szperając dalej dowiedziałem się czegoś więcej o studentach i absolwentach i tutaj kolejna niespodzianka, ponieważ Ewelina Niedźwiedź zagrała kilka epizodycznych ról w polskich serialach (np. londyńczycy) i pogrywała troche w teatrze ale najbardziej zaciekawiło mnie to, że absolwentka spacjalizacji medialno-aktorskiej obecnie uczy się w Actors Studio w Londynie – filii największej szkoły aktorskiej na świecie. Wywiad z nią: http://www.ahe.lodz.pl/wizytowka/73/ambasa...lina-niedzwiedz
Dowiedziałem się jeszcze, że Monika Chechelska (absolwentka) Zagrała jedną z wiodących ról w przedstawieniu „Ślepcy” w „Teatrze Nowym” w Łodzi w 2010 roku.
Ponadto inni absolwenci:
Aleksandra Agaciak
Jest wokalistką występującą pod pseudonim „Lilu”. W 2008 roku wydała własną płytę. Z powodzeniem koncertuje w całym kraju. „Muzyka „Lilu” powstawała od 1997 roku w standardach wyznaczanych przez kulturę hip-hop, a następnie dojrzewając wraz z autorką ewoluowała aż do momentu, w którym trudno przyporządkować ją do jakiegokolwiek nurtu”.
Joanna Dziwota
Wystąpiła w monodramie „Jordan”, przygotowanym pod kierunkiem prof. dr. hab. Bogusława Semotiuka, wykładowcy AHE, w trakcie Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich (ŁóPTA). Przedstawienie uzyskało pozytywne recenzje, między innymi w „Dzienniku Łódzkim”.
Anita Tomczak
Zagrała główną rolę w serialu sędzia Anna Maria Wesołowska.
Aleksander Bartnikowski
Zagrał główną rola w przedstawieniu „Fantom” wystawianym w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych oraz Łódzkim Domu Kultury.
Adrianna Kaźmierczak
Śpiewa, bierze udział w Festiwalach, występuje w zespole z „Lilu”.
Jakby nie patrzeć nie można powiedzieć, że studenci prywatnej uczelni nic nie robią po jej zakończeniu i szkoła nie daje możliwości w poźniejszej realizacji planów artystycznych.
Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!
Życzymy miłego przeglądania naszej strony!