metoda sortowania: od najstarszego do najnowszego / najnowszego do najstarszego
~Łodzianin26.08.2012 18:04

Witam,
Od jakiegoś czasu nosze się z zamiarem zostania aktorem z wykształceniem wyższym ale niestety łódzka filmówka i inne wyższe szkoły teatralne mi na to nie pozwalają. Jakiś czas temu dowiedziałem się, że w moim rodzinnym mieście Łodzi jest jeszcze jedna uczelnia wyższa, poza PWSFTViT, która ma w swojej ofercie kształcenia studia aktorskie, mianowicie mowa tutaj o Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i studiach medialno aktorskich. Niestety jestem troche zaniepokojony, ponieważ dowiedziałem się, że najprawdopodobniej wyżej wymieniona szkoła może nie utworzyć w tym roku kierunku medialno-aktorskiego z powodu niewielkiej liczby chętnych. Powiem szczerze mam 24 lata i może to być moja jedyna i ostatnia szansa na zdobycie takie wykształcenia, więc postanowiłem opowiedzieć troche o uczelni i być może przekonać kogoś z was do nauki na niej.
Nie wiedziałem za dużo na temat specjalizacji, więc postanowiłem poszukać informacji w internecie. Znalazłem ogólny opis specjalizacji:
Kierunek: Kulturoznawstwo
Specjalność medialno-aktorska
Studia: I stopnia (licencjackie)
Czas trwania: 3 lata
Forma: stacjonarne (dzienne)
Studia na kierunku Kulturoznawstwo o specjalności aktorskiej pozwalają na zdobycie unikatowej wiedzy łączącej teoretyczne wykształcenie ogólnohumanistyczne z opanowaniem techniki warsztatu aktorskiego.
Program specjalności aktorskiej nastawiony jest na kształcenie warsztatu ze szczególnym naciskiem na twórczą i kreatywną postawę studenta. Program zajęć umożliwia uczestnikom poszerzenie świadomości ciała i głosu, odkrycie własnej ekspresji oraz korzystanie w sposób twórczy z własnych doświadczeń, emocji, wyobraźni i wiedzy.
Istotnym elementem studiów jest przygotowanie do wszelkiego rodzaju wystąpień publicznych. W ten sposób specjalność, oprócz nauki aktorstwa, oferuje doskonałe przygotowanie do pracy we wszelkich zawodach wymagających dobrego opanowania ciała i głosu (pracy w teatrze, filmie, telewizji, radio czy na estradzie).
Po ukończeniu specjalności można pracować jako:
aktor teatralny i filmowy
instruktor teatralny w ośrodkach kultury
animator wydarzeń kultury i sztuki, teatru, estrady
konferansjer imprez artystycznych
spiker w radio i TV.
Natomiast, gdy zacząłem szperać trochę głębiej w odmentach internetu znalazłem także informację, że wydział artystyczny AHE wspołpracuje z Teatrem Nowym w Łodzi ,Teatrem Muzycznym w Łodzi, Ośrodkiem Filmowym Łódzkiego Domu Kultury, Patio Centrum Sztuki.
Postanowiłem sprawdzić kadrę i wychodzi na to, że większość wykładowców są to ludzie, którzy także wykładają na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale aktorskim oraz wykładowcy z Akademii Muzycznej w Łodzi z wydziałku wokalno-aktorskiego.
Wszystko do sprawdzenia na: http://www.aktor.ahe.lodz.pl
Szperając dalej dowiedziałem się czegoś więcej o studentach i absolwentach i tutaj kolejna niespodzianka, ponieważ Ewelina Niedźwiedź zagrała kilka epizodycznych ról w polskich serialach (np. londyńczycy) i pogrywała troche w teatrze ale najbardziej zaciekawiło mnie to, że absolwentka spacjalizacji medialno-aktorskiej obecnie uczy się w Actors Studio w Londynie – filii największej szkoły aktorskiej na świecie. Wywiad z nią: http://www.ahe.lodz.pl/wizytowka/73/ambasa...lina-niedzwiedz
Dowiedziałem się jeszcze, że Monika Chechelska (absolwentka) Zagrała jedną z wiodących ról w przedstawieniu „Ślepcy” w „Teatrze Nowym” w Łodzi w 2010 roku.
Ponadto inni absolwenci:
Aleksandra Agaciak
Jest wokalistką występującą pod pseudonim „Lilu”. W 2008 roku wydała własną płytę. Z powodzeniem koncertuje w całym kraju. „Muzyka „Lilu” powstawała od 1997 roku w standardach wyznaczanych przez kulturę hip-hop, a następnie dojrzewając wraz z autorką ewoluowała aż do momentu, w którym trudno przyporządkować ją do jakiegokolwiek nurtu”.
Joanna Dziwota
Wystąpiła w monodramie „Jordan”, przygotowanym pod kierunkiem prof. dr. hab. Bogusława Semotiuka, wykładowcy AHE, w trakcie Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich (ŁóPTA). Przedstawienie uzyskało pozytywne recenzje, między innymi w „Dzienniku Łódzkim”.
Anita Tomczak
Zagrała główną rolę w serialu sędzia Anna Maria Wesołowska.
Aleksander Bartnikowski
Zagrał główną rola w przedstawieniu „Fantom” wystawianym w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych oraz Łódzkim Domu Kultury.
Adrianna Kaźmierczak
Śpiewa, bierze udział w Festiwalach, występuje w zespole z „Lilu”.
Jakby nie patrzeć nie można powiedzieć, że studenci prywatnej uczelni nic nie robią po jej zakończeniu i szkoła nie daje możliwości w poźniejszej realizacji planów artystycznych.

Na tym forum nie ma jeszcze odpowiedzi
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat