Niestety, decyzje z przeszłości dają o sobie znać. Prasa pełna sensacyjnych doniesień i politycy rozgrywający swoje polityczne rozdania nie pozostawiają suchej nitki na systemie bankowym.
Kredyty hipoteczne we frankach czy sprawy SKOK-ów muszą w równej mierze zaprzątać głowę opinii publicznej u nas, tak jak w „starej" Unii sensacje dotyczące SwissLeaks, śledztw toczących się przeciwko Deutsche Bankowi, kary za złamania embarga wymierzonej Commerzbankowi i kolejnych problemów z „lewymi" kontami w HSBC.
Pomimo rekordowych wyników banków w zeszłym roku, spada ciągle zaufanie, nie tyle do systemu bankowo-finansowego, co do działalności samych banków. Potrzeba zatem powrotu do kultury instytucji bankowej, w tym porzucenia modelu biznesowego banku jako akwizytora produktów finansowych, które trzeba sprzedać za wszelką cenę. Chodzi o zmianę modelu biznesowego i przede wszystkim mentalności polegającej na przyjmowaniu krótkoterminowej perspektywy, w której dąży się do maksymalizowania zysków wszelkimi sposobami. Z drugiej strony potrzeba szefów z charyzmą potrafiących wyprowadzić bankowość na bezpieczne tory. Jednocześnie toczy się bardzo ważna dyskusja określająca przyszły kształt sfery sektora bankowego w Europie, bowiem sytuacja komplikuje się za sprawą polityki tanich kredytów EBC, ale i ciągłej rewolucji informatycznej. Z tych powodów prowadzenie oddziałów lokalnych dla indywidualnych klientów coraz mniej się opłaca, jeśli się w ogóle opłaca.
U naszych zachodnich sąsiadów toczy się dyskusja, jaką strategię działania ma przyjąć DB względem zakupionego wcześniej Postbanku. Ponoć rozważa się radykalne opcje jego sprzedania, a nawet wycofania się z bankowości detalicznej.
Oficjalnie mówi się również o załamaniu modelu biznesowego Sparkasse, który był oparty o zyski z udzielania kredytów pozyskanych z oszczędności gromadzonych przez klientów. Przy tak niskim oprocentowaniu kredytów po prostu on nie funkcjonuje. Co więcej, koszty związane z nowymi regulacjami i fakt, że w małych miejscowościach bankowość online jest bliższa niż bank za rogiem, prowadzi do zamykania oddziałów Sparkasse na prowincji.
U nas toczy się dyskusja nad strukturą systemu bankowego. Postulowane są nawet rozwiązania prowadzące do zmniejszenia udziału na rynku banków kontrolowanych z zagranicy. Owo „udomowienie" banków polegać ma na wykupieniu w nich udziałów przez rozproszony akcjonariat polski, jak głosi Stefan Kawalec, ongiś minister odpowiedzialny za transformacyjną prywatyzację. Uzasadnia to faktem, że „banki mające swoje spółki matki w krajach objętych kryzysem zacieśniały politykę kredytową w Polsce znacznie bardziej, niż wynikałoby to ze stanu i perspektyw polskiej gospodarki". Równocześnie toczy się u nas dyskusja o zarobkach, trwają perturbacje z bankowością spółdzielczą a UOKiK pali się do pracy nad przywróceniem sobie wiarygodności w wydawaniu ostrzeżeń konsumenckich. Nie jest wykluczone, że w rezultacie cały model biznesowy bankowości może ulec radykalnej przemianie.
Naprawdę wielką sztuką będzie zachowanie właściwych proporcji liczby i wielkości banków. Trzeba mocno podkreślić, że różnorodność jest sama w sobie wartością i to ona właśnie powoduje, że w sytuacjach kryzysowych, któryś z segmentów bankowości ratuje całą resztę.
O tym, że różnorodność jest wartością bezcenną pisał Charles Darwin: „wiele faktów w naturze przekonuje nas o słuszności zasady, że największą bujność życia można osiągnąć drogą wielkiego zróżnicowania budowy. Na bardzo małych terenach, zwłaszcza otwartych dla imigracji obcych form, gdzie walka pomiędzy jednym osobnikiem a drugim musi być bardzo ostra, znajdujemy zawsze wielką rozmaitość mieszkańców". Celem ewolucji jest bowiem nie zwycięstwo najsilniejszych, a różnorodność. Warto o tym pamiętać w momencie tworzenia nowej struktury bankowości.
źródła:
http://www.polskatimes.pl/artykul/3750499,afera-swiss-leaks-hsbc-private-bank-luksusowa-pralnia-w-banku-tylko-dla-vipow,id,t.html
https://prnews.pl/rekordowe-wyniki-bankow-dzieki-kredytom-74586
https://faraon24.pl/opinie/533-uokik-faraon24
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Kawalec
Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!
Życzymy miłego przeglądania naszej strony!