Przedsięwzięcie to ma umożliwić osobom z oddalonych od stolicy województwa rejonów dostępu do oferty instytucji kultury mieszczących się w Łodzi, a poprzez to kształtowanie świadomych odbiorców kultury oraz przekazanie praktycznych narzędzi do realizacji edukacji kulturalnej.
Uczestnicy zapoznani zostaną z bogatą ofertą trzech łódzkich instytucji kulturalnych: Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Teatru Wielkiego w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi.
W trakcie projektu będzie realizowany program edukacyjny dla dzieci i młodzieży przygotowany przez pracowników każdej z wymienionych instytucji partnerskich. Podczas zajęć z muzykami z Filharmonii Łódzkiej uczniowie odkryją sekrety wiolonczeli oraz instrumentów perkusyjnych i dętych, a także tajemnice orkiestry. Będą wspólnie muzykować i pisać piosenki, a podczas warsztatów field recordingu zostaną wyczuleni na zróżnicowane krajobrazy dźwiękowe. Na zajęciach prowadzonych przez pracowników Teatru Wielkiego uczniowie poznają specyfikę teatru operowego oraz rozwiną swoją kreatywność za pomocą ćwiczeń w śpiewie i sztuce aktorskiej. Edukatorzy Muzeum Miasta Łodzi wprowadzą ich w tematykę czasu i liczb i zainspirują ich do stworzenia własnego miniaturowego miasta.
Nauczyciele (m.in. edukacji wczesnoszkolnej, artystycznej, poloniści) i animatorzy kultury wezmą z kolei udział w warsztatach, podczas których poznają praktyczne narzędzia pomocne w prowadzeniu zajęć z szeroko pojętej edukacji kulturowej. Dowiedzą się m.in. jak świadomie i prawidłowo korzystać z aparatu głosowego oraz zostaną zaznajomieni z tematem muzykoterapii.
W ramach projektu dzieci i młodzież oraz dorośli wezmą udział w wydarzeniach artystycznych w siedzibach współrealizatorów: koncercie w Filharmonii Łódzkiej, spektaklu w Teatrze Wielkim oraz wizycie w Muzeum Miasta Łodzi.
W tegorocznej odsłonie projektu biorą udział uczniowie, nauczyciele i animatorzy kultury z 10 instytucji partnerskich w regionie: Wieruszowskiego Domu Kultury, Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Miejskiego Centrum Kultury w Tuszynie, Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Miejskiego Dom Kultury w Zduńskiej Woli i Domu Kultury w Łęczycy.
Zwieńczeniem całego zadania będzie spotkanie ewaluacyjne, które określi rekomendacje do dalszej współpracy na rzecz prowadzenia edukacji kulturalnej w regionie.
Projekt „Łódzkie pełne kultury – III edycja” realizowany jest w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat honorowy nad projektem sprawuje Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego.
materiał ŁDK