artykuł sponsorowany

Zaskocz swojego przyszłego pracodawcę! Pytania, które warto zadać podczas rozmowy o pracę

Piątek, 28 lipca 2023
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest nie tylko zaprezentowanie się przed rekruterem z jak najlepszej strony, ale też sprawdzenie, czy firma jest rzetelna. Zanim udasz się na spotkanie, zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć o potencjalnym pracodawcy. Wyjaśniamy, jakie pytania warto zadać podczas rozmowy o pracę.
Zaskocz swojego przyszłego pracodawcę! Pytania, które warto zadać podczas rozmowy o pracę

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


Do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się odpowiednio przygotować, a wydrukowanie CV oraz opracowanie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania to dopiero początek. Rekruterzy doceniają charyzmatycznych kandydatów, którzy nie boją się wyzwań i wyróżniają się pozytywnie na tle innych.

 

Rozmowa rekrutacyjna nie powinna opierać się jedynie na odpowiadaniu na pytania. Musisz udowodnić, że zależy Ci na rozwijaniu kariery zawodowej, a praca to coś więcej, niż tylko sposób na zarobienie na życie. Oczywiście należy dostosować swoje oczekiwania do charakteru pracy – sprawdź ogłoszenia na GoWork.pl lub innym portalu z ogłoszeniami w sprawie pracy i poszukaj ofert, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom oraz wykształceniu.

 

Dlaczego warto zadać rekruterowi własne pytania?


Zadawanie własnych pytań przez kandydata to właściwie obowiązkowy element każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Pod koniec spotkania rekruter zazwyczaj informuje kandydata o takiej możliwości. Warto wstrzymać się z pytaniami aż do tej chwili, aby nie zaburzać rytmu rozmowy.

 

Zadanie kilku lub kilkunastu pytań związanych ze stanowiskiem, zakresem obowiązków oraz warunkami pracy sprawi, że zaprezentujesz się z dobrej strony. Po pierwsze, zadawanie pytań jest uważane za profesjonalne, szczególnie jeśli dotyczy to zagadnień merytorycznych. Po drugie, pracodawcy chętniej proponują dobre warunki pracownikom, którzy nie boją się negocjować. Po trzecie, najlepiej jest rozwiązać sporne kwestie już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej – w ten sposób obie strony nie stracą czasu, jeśli coś nie będzie im odpowiadać.

 

O co zapytać rekrutera? Praktyczne przykłady


Pytania do rekrutera powinny być możliwie merytoryczne oraz profesjonalne. Możesz zapytać się właściwie o cokolwiek związanego z zakresem obowiązków oraz wynagrodzeniem na stanowisku, na które aplikujesz. Musisz jednak właściwie sformułować pytanie – nie możesz być nadmiernie bezpośredni („czyli praca polega tylko na robieniu tabelek w Excelu?”). Nie proś też rekrutera o wyjawienie własnej opinii na temat firmy („a czy pan lubi tutaj pracować?”), bo to nieprofesjonalne.

 

Zamiast tego zapytaj o możliwości rozwoju na wybranym stanowisku. To ważne zagadnienie, nawet jeśli aplikujesz do pracy, w której awanse zdarzają się rzadko. Pracodawcy zasadniczo doceniają ambitnych pracowników, a pytanie o możliwości dalszego rozwoju na pewno zwiększy twoje szanse na otrzymanie pracy. Dowiedz się też jak najwięcej o warunkach zatrudnienia i nie bój się negocjować spornych kwestii. Zapytaj się o rodzaj umowy, nadgodziny, czas pracy czy dodatkowe benefity. Jeśli coś Ci się nie podoba, to otwarcie zasygnalizuj to rekruterowi!

 

Jakich pytań należy unikać na rozmowie kwalifikacyjnej?


Nigdy nie pytaj o osobistą opinię rekrutera, szczególnie w kwestiach zawodowych. To po prostu jest nieprofesjonalne, a poza tym i tak prawdopodobnie nie dostaniesz szczerej opinii. Unikaj również pytań oceniających oraz pytań zawierających krytyczne tezy („Darmowe nadgodziny? Tak się chyba nie robi, prawda?”).

 

Złym pomysłem są też pytania o elastyczny czas pracy – nie zostawiają one najlepszego wrażenia o kandydacie. Wiele osób po zakończeniu rozmowy rekrutacyjnej pyta się o to, jak im poszło. Nie należy tego robić – jeśli rekruter chce się podzielić jakimiś uwagami, to i tak zrobi to z własnej woli. Zresztą, jeśli rozmowa zakończyła się sukcesem, to na pewno dostaniesz się do kolejnego etapu rekrutacji!

 

Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy z pracodawcą?


Pracodawca zaproponował Ci pracę i zaprasza Cię na podpisanie umowy? To świetna wiadomość, ale zanim to zrobisz, dokładnie przeczytaj jej treść. Pamiętaj też, że na tym etapie wciąż możesz zadawać pytania, szczególnie o kwestie formalne związane z zatrudnieniem. Zanim złożysz swój podpis, upewnij się, że umowa obejmuje wszystkie benefity i warunki, które udało Ci się wynegocjować!


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat