Zapomniany zabytek grożący zawaleniem

Region Niedziela, 28 maja 20235
Niedaleko Piotrkowa, a dokładniej w Witowie Kolonii, pomiędzy klasztorem a cmentarzem, stoi znajdująca się obecnie w opłakanym stanie dawna kuźnia. Ruina przypomina o czasach, w których produkowano tu metalowe przedmioty niezbędne w pracy i życiu codziennym. Obecnie chyli się ku upadkowi, choć niegdyś żar buchał z jej rozgrzanego pieca.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Kuźnia w Witowie Kolonii powstała na początku XX wieku. Jest to obiekt murowany z kamienia i cegły, pokryty dachem z gontu, nad którym wznosi się wysoki ceglany komin. Kuźnię można określać mianem zabytku, ponieważ figuruje ona w Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Sulejów.

 

W czasach swojej świetności prezentowany dziś zakład kowalski był jednym z najładniejszych w tej części Polski. Obecnie można go obejrzeć zarówno od zewnątrz, jak i od środka, choć umieszczona na głównym wejściu tabliczka ostrzega, że obiekt grozi zawaleniem. Jednak zaglądając do wnętrza dawnej kuźni można jeszcze zobaczyć pozostałości dawnych murowanych palenisk i znajdującego się nad nimi okapu. Zwieszają się nad nimi połamane belki stropowe, co powoduje ryzyko i zagrożenie. Dlatego i my odradzamy wchodzenie do wnętrza budynku.

 

Za paleniskami znajduje się osobne pomieszczenie pełniące zapewne miejsce składziku na opał. Można nim przedostać się do znajdującej się na tyłach kuźni niewielkiej dobudówki.

POLECAMY


Zainteresował temat?

8

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gość ~goœć_gość (Gość)28.05.2023 17:26

Pobliska plebania też w nienajlepszym stanie- kominy ledwo się trzymają kupy...

23


wiesniak ~wiesniak (Gość)28.05.2023 10:38

Sa pieniadze na pltarze ,figurki a na prawdziwe zabytki brak.Szkoda.

100


stefan ~stefan (Gość)28.05.2023 09:51

jeszcze podczas ostatninejmodernizacji drogi budowlańcy tam "pomieszkiwali"

50


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat