- W ubiegłym roku zgłoszono 1623 wypadki, czyli o prawie 7% mniej niż w roku 2015. Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne to niestety łódzkie przoduje w całej Polsce. Wypadków było dość dużo, ale 6 miało charakter komunikacyjny, a więc przyczyny były bardzo losowe. Poprawia się świadomość rolników w kwestii stosowania zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym - komentuje Zbigniew Rapacki, Wicedyrektor Biura Prewencji w centrali KRUS.
Gospodarstwa rolne mogą być kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa i higieny oraz przestrzegania prawa pracy. Procedury w tej sprawie wyjaśnia Mirosław Belta, Państwowy Inspektor Pracy.
- Każdy rolnik indywidualny, jeżeli zawrze umowę z pracownikiem, nabywa status pracodawcy i podlega naszej kontroli. Możemy wówczas stosować wobec niego kary administracyjne. W stosunku do rolników indywidualnych udzielamy porad, wskazujemy co jest nieprawidłowe i w jaki sposób można to naprawić, ale tylko na zasadzie dobrowolności. Każda kontrola wykazuje jakieś nieprawidłowości. W rolnictwie warunki bardzo szybko się zmieniają, zużycie maszyn jest bardzo duże, więc kontrola ich stanu jest znacznie trudniejsza niż w zakładach, gdzie są maszyny stacjonarne.
Inspektorzy pracy apelują o rozwagę zwłaszcza w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy wypadki z udziałem rolników są nasilone.
Zdjęcie: archiwum epiotrkow.pl