- Część z tych 7 osób przejdzie na emeryturę, część zostanie zatrudnionych w innych szkołach. W kilku szkołach nauczyciele przewidziani są również do ograniczenia etatu lub są zaplanowani do przeniesienia w stan nieczynny. Dane mogą ulec zmianie w związku z tworzeniem dodatkowych oddziałów w szkołach podstawowych i przedszkolach samorządowych oraz ze zmianami w arkuszach organizacyjnych szkół spowodowanych rzeczywistym naborem do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych – informował nas kilkanaście dni temu Krzysztof Rudzki z piotrkowskiego magistratu.
Wygląda na to, że rzeczywiście sporo się zmieniło. - W zasadzie nikt nie traci pracy z osób, które dotychczas pracowały w naszych placówkach - mówił w studiu naszego radia Radosław Kaczmarek, kierownik Referatu Edukacji w Urzędzie Miasta . - Co do przechodzenia na emeryturę, to ze względu na zmiany w przepisach emerytalnych, trudno mi to określić, bo dane będą do nas spływać na koniec sierpnia.
Na pytanie dziennikarza, czy część nauczycieli będzie miała ograniczone etaty, kierownik odpowiedział, że „może się tak zdarzyć”. - Ale robimy wszystko, aby w takich przypadkach łączyć pracę w innej szkole. Wszystko wskazuje na to, że większość nauczycieli będzie miała pełnoetatowe zatrudnienie - dodał.
Czy Piotrków jest przygotowany do zmian w oświacie? - W 99 procentach – odpowiedział Kaczmarek. - Ten 1% to nieprzewidywalne sytuacje.
Przypominamy, jak wyglądać będzie od 1 września nowa sieć szkół w mieście. W wyniku wygaszania gimnazjów:
- Gimnazjum nr 5 zostało włączone do SP 2 (wraz ze zmianą siedziby tej ostatniej z ul. Daniłowskiego do budynku przy Kostromskiej),
- Gimnazjum nr 4 zostało wchłonięte przez SP 10 (ze względu na warunki lokalowe w tym roku szkolnym nauka będzie się odbywała w dwóch siedzibach, czyli przy ul. Wojska Polskiego – SP 10 i przy Próchnika – G 4),
- Gimnazjum nr 2 zostało połączone z IV LO (ul. Broniewskiego),
- Gimnazjum nr 1 zostało połączone z ZSP 1.
Co prawda rekrutacja do klas pierwszych już się zakończyła, ale uczniowie mają jeszcze czas do 31 sierpnia na ewentualną zmianę szkoły. W publicznych podstawówkach powstanie 30 oddziałów klas pierwszych.