Wspominamy tych, którzy odeszli

Wtorek, 01 listopada 20221
Znani i cenieni przez całe pokolenia mieszkańców Piotrkowa i powiatu. Odeszli m.in. Zenon Bartczak, Halina Kępińska–Bazylewicz, ps. Kora, Krystyna Wieczorek, John Benett oraz biskup senior Adam Lepa. Przypominamy ludzi kultury, nauki, polityki, kościoła oraz wojskowych zmarłych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Ładuję galerię...

Czesław Matera

W wieku 85 lat zmarł Czesław Matera, wieloletni muzyk i bębnista kapeli ludowej "Tkacze". Jeden z twórców muzyki ludowej odszedł 15 grudnia 2021 roku. Grał od 14 roku życia. Zaczynał od nauki gry na skrzypcach u boku Jana Justyny. Pokochał jednak bęben.

 

W moszczenickiej kapeli Tkacze grał na nim już ponad 50 lat. Miłością do ludowej nuty zarażał młode pokolenia. Jak podkreślali znawcy muzyki ludowej, Czesław Matera miał swój niepowtarzalny, trudny do podrobienia styl gry. Jak sam mówił, jak jest rytm, to jeszcze za rytmem jest takie lekkie puknięcie w skórę i to daje taki ładny efekt.

Robert Marzec

22 grudnia 2021 r., w wieku 59 lat, zmarł Robert Marzec, wieloletni samorządowiec, który pełnił między innymi obowiązki wiceprezydenta Piotrkowa Trybunalskiego w latach 1996-1998.

 

Robert Marzec w latach 1993-1996 był dyrektorem Wydziału Promocji Urzędu Wojewódzkiego w Piotrkowie. Pełnił również funkcję wiceprezydenta Piotrkowa w latach 1996-1998, gdy prezydentem był Andrzej Pol. Był członkiem Zarządu Powiatu Piotrkowskiego i głównym specjalistą ds. rozwoju i promocji. Zajmował też stanowisko dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Łódzkiego Waldemara Matusewicza (1999-2000), później piastował stanowisko pełnomocnika prezydenta Piotrkowa ds. polityki gospodarczej i ISO (2002-2006). Był również prezesem Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Halina Kępińska–Bazylewicz, ps. Kora

28 grudnia 2021 r., w wieku 98 lat zmarła ppłk dr n. med. Halina Kępińska–Bazylewicz, ps. Kora, łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej oraz Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego.


Halina Kępińska-Bazylewicz urodziła się 2 stycznia 1923 roku w Grudziądzu. Halina Kępińska we wrześniu 1939 r. była harcerką działającą w Lidze Obrony Przeciwlotniczej w Skierniewicach. W połowie miesiąca zgłosiła się jako ochotniczka do pracy przy polskich jeńcach w szpitalu jenieckim w Skierniewicach.

 

Na początku 1940 roku, w obawie przed aresztowaniem, rodzina przeniosła się do Piotrkowa Trybunalskiego. Tutaj Halina Kępińska uczęszczała na tajne komplety, gdzie nawiązała kontakty z patriotyczną młodzieżą. Już w lutym 1941 r. została zaprzysiężona w Związku Walki Zbrojnej i przybrała pseudonim „Kora”. Początkowo zajmowała się kolportażem podziemnej prasy i nasłuchem radiowym. Odbyła przeszkolenie sanitarne i łączności. W lutym 1943 r. dostała przydział do Komendy Dywersji jako łączniczka.

Od tego czasu przewoziła do oddziałów partyzanckich rozkazy, broń, prasę konspiracyjną oraz pilotowała ochotników na partyzantów. Udając folksdojczkę w lutym 1944 r. przeprowadziła brawurowe, samodzielne rozpoznanie strażnicy SS w Bujnach k. Piotrkowa Trybunalskiego. Dzięki temu kilka dni później połączone oddziały partyzanckie „Burza” i „Grom” przeprowadziły udana akcję zdobycia dużej ilości broni i wyposażenia wojskowego. Oprócz częstych wyjazdów do wszystkich oddziałów partyzanckich AK w regionie piotrkowskim, Halina Kępińska pełniła funkcje sanitariuszki.

 

W maju 1944 r. Halina Kępińska aresztowana została przez gestapo i przewieziona do więzienia w Radomiu. Mimo tortur nie poddała się, nikogo nie wydała. W końcu lipca została wykupiona z rąk gestapo. Na ochotnika przydzielona została do 25 pp AK. Została sanitariuszką i łączniczką w kompanii por. „Bończy” Kazimierza Załęskiego, gdzie już żołnierzem był jej brat pchor. „Kurzawa”. W lipcu 1944 r. odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a w listopadzie Krzyżem Walecznych. W Armii Krajowej była do stycznia 1945 roku.

 

Już w lutym 1945 r. została po raz pierwszy aresztowana przez UB. W rodzinnym domu przy ul. Słowackiego kilkakrotnie przeprowadzano rewizje. Jesienią 1945 r. rozpoczęła studia medyczne w Łodzi. Tutaj odnaleźli ją funkcjonariusze UB. Kilkakrotnie przeprowadzono rewizje w wynajmowanym przez nią pokoju. Dostała nakaz regularnego meldowania się  w siedzibie UB i nieopuszczania miasta bez specjalnej zgody.

W 1958 roku Halina Kępińska-Bazylewicz wraz z mężem lekarzem Tadeuszem Bazylewiczem przeniosła się do Piotrkowa Trybunalskiego. Tutaj wkrótce odnowiła kontakty z przyjaciółmi z Armii Krajowej. Przystąpiła do ZBoWiD-u, którego przewodniczący m był Jej były dowódca, cichociemny mjr Adam Trybus ps. „Gaj”. Aktywnie uczestniczyła w działalności środowiska byłych żołnierzy 25 pp AK.

 

Wybrana została przewodniczącą Komisji Historycznej i z całą energią zabrała się do zbierania informacji i wspomnień o Armii Krajowej oraz do popularyzowania wiedzy patriotycznej w szkołach. W latach 60-tych brała udział w sympozjach naukowych w Łodzi, Krakowie i Warszawie poświęconych walkom Armii Krajowej. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych współpracowała z „Przeglądem Lekarskim”, gdzie publikowała artykuły nt. konspiracyjnej służby zdrowia AK w regionie piotrkowskim oraz Polskiego Czerwonego Krzyża. W dwóch edycjach ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Lekarze na frontach II wojny światowej” ogłoszonego przez czasopismo „Służba Zdrowia”, zdobyła I i II nagrodę. W 1981 r. była współzałożycielem Komitetu Organizacyjnego NSZZ „Solidarność” na terenie Szpitala  Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

W czasie stanu wojennego kilkakrotnie była przesłuchiwana przez SB. W 1983 r. Halina Kępińska-Bazylewicz przeszła na emeryturę. W kolejnych latach spisała swoje wspomnienia z okresu okupacji. Od 1990 roku jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jednocześnie wybrana została przewodniczącą Komisji Historycznej przy Zarządzie Okręgu. Sprawując tę funkcję doprowadziła do wydawania „Zeszytów Historycznych Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim”. W latach 1993-2001 przygotowała do druku 25 numerów tego periodyku.

 

Tytuł Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego Rada Miasta przyznała jej 31 sierpnia 2011 roku. W 2016 roku w ramach serii wydawniczej „Biblioteka Piotrków 800” Halina Kępińska–Bazylewicz wydała książkę swojego autorstwa "Byłam łączniczką Armii Krajowej".

Życiorys opracowany na podstawie biogramu na stronie piotrkow.pl.

Zenon Bartczak

10 stycznia, zmarł Zenon Bartczak, długoletni Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz Honorowy Obywatel Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. O śmierci zasłużonego piotrkowianina poinformował Urząd Miasta.


Rada Miasta w czerwcu 2017 roku podjęła uchwałę w sprawie nadania Zenonowi Bartczakowi tytułu Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Zenon Bartczak zasłużył się nie tylko dla piotrkowskiej oświaty, pełniąc przez 22 lata funkcję dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego (w latach 1970 - 1992), ale także wspierał wiele organizacji i stowarzyszeń działających na terenie miasta, w tym działał w Zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.


W latach swojej aktywności jako nauczyciel – dyrektor, działacz społeczny podjął działania zmierzające do utworzenia muzeum historii, tradycji gimnazjum i liceum Bolesława Chrobrego. Dzięki zaangażowaniu dyrektora Bartczaka to swoiste muzeum prezentuje nie tylko historię szkoły, ale także historię piotrkowskiej nauki i oświaty, w tym tajnego nauczania.


Zenon Bartczak to także autor pozycji pt. „ Wychowankowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim” oraz dwóch monografii wydanych w ramach serii wydawniczej „Biblioteka – Piotrków 800”: „Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje. Wychowankowie. Absolwenci.” oraz „II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Piotrkowie Trybunalskim”.


Obecnie została zgłoszona do druku kolejna pozycja „II Gimnazjum Humanistyczne- Męskie w Piotrkowie Trybunalskim”.
Za pracę zawodową i działalność społeczną został odznaczony i wyróżniony wieloma nagrodami, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego a także Złotą Wieżą Trybunalską.

Zygmunt Pędziwiatr

W czwartek, 17 marca 2022 r., w wieku 91 lat Zygmunt Pędziwiatr, pedagog i długoletni dyrektor piotrkowskich szkół.

 

Całe swe życie związał z działalnością na rzecz młodzieży i piotrkowskiej oświaty. Pracę nauczycielską rozpoczął 1 września 1952 r. w ówczesnym województwie krakowskim. W latach 1953 – 1971 był nauczycielem geografii w Technikum Przemysłu Szklarskiego, a od 1956 – równolegle - kierownikiem internatu przy ul. H. Sienkiewicza w Piotrkowie Tryb., następnie, w latach 1971 – 1975 - kierownikiem Wydziału Oświaty, a przede wszystkim - zasłużonym dyrektorem ZSP nr 3 – „Budowlanki” (1980 – 1997) i Szkoły Podstawowej nr 18 (1975 – 1980).

 

Za oddaną pracę zawodową i działalność społeczną został odznaczony i wyróżniony wieloma nagrodami, w tym m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem „Za zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego”, a także Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Ksiądz biskup senior Adam Lepa

27 kwietnia 2022 r. w 83 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 34 roku biskupstwa odszedł – przygotowany na spotkanie z Panem - śp. ksiądz biskup senior Adam Lepa – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. Informację o uroczystościach pogrzebowych księdza biskupa zostaną podane w późniejszym terminie - czytamy na stronie internetowej archidiecezji.

 

Ks. bp. Adam Lepa święcenia otrzymał 18 marca 1962  roku. Jako wikariusz sprawował posługę w Dobroniu i Łodzi. Był m.in. duszpasterzem akademickim, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsulatorów oraz latach 1988-1993 rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

 

27 maja 2014 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej

Krystyna Wieczorek

25 sierpnia 2022r. zmarła Krystyna Wieczorek, poetka związana z naszym regionem. Była osobą niezwykle zasłużoną dla kultury, wielokrotnie odznaczaną i nagradzaną.

 
Krystyna Wieczorek jest autorką sagi „Młyn na Stawkach” oraz licznych wierszy i opowiadań. W swojej twórczości odnosiła się do tradycji regionu piotrkowskiego. Jej książki to prawdziwa skarbnica wiedzy o świecie, którego prawie już nie ma. Odchodzi w zapomnienie z codziennymi rytuałami, religijnymi obrzędami, pieśniami, przyśpiewkami, a Krystyna Wieczorek próbuje go zatrzymać. Na kartach powieści znaleźć można oryginalne przepisy kulinarne i zielarskie, można na przykład dowiedzieć się, jak zrobić kwaszony barszcz na kiełbasie czy miksturę z tłuczonych kasztanów z jagodami jałowca, która przykładano na bolące miejsca. Poprzez dorobek literacki Krystyna Wieczorek ukazuje bogactwo zwyczajów i tradycji regionu piotrkowskiego. Ma na swoim koncie takiej publikacje, jak: „Nasza tradycja – obrzędy i zwyczaje w powiecie piotrkowskim”, „Jadło piotrkowskie” oraz „Regionalne nalewki i ciasta”. Napisała również: powieść historyczną o losach mieszkańców okolic Wolborza w początkach XX w. – „Ślady tamtych dni” - czytamy na portalu e-kalejdoskop.pl.

dr hab. Jerzy Kukulski

20 września 2022 r., po długiej chorobie zmarł dr hab. Jerzy Kukulski – wieloletni Prorektor ds. Filii w Piotrkowie Trybunalskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Naukowiec od 2005 był Honorowym Obywatelem naszego miasta. Pogrzeb odbędzie się we wtorek (28 września).

 

Jerzy Kukulski urodził się 8 października 1935 roku w Krzemieniewicach. Z piotrkowską uczelnią związany był od 1982 r. Zmarły był doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii – historii Polski XIX i XX-wiecznej. W latach 1994 – 1999 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Zamiejscowego w Piotrkowie Trybunalskim Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.


Doprowadził do przekształcenia Wydziału Zamiejscowego WSP w Filię WSP w Piotrkowie Trybunalskim. Do 2005 r. był Prorektorem ds. Filii WSP a następnie Prorektorem ds. Filii Akademii Świętokrzyskiej. W okresie kierowania uczelnią piotrkowską przyczynił się do jej rozwoju poprzez rozbudowę bazy dydaktycznej i socjalnej, doprowadził do zwiększenia liczby wydziałów i poszerzenia kadry profesorskiej . W październiku 2005 roku za swoje zasługi dla miasta otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego.


Urna z prochami zasłużonego naukowca spoczęła na cmentarzu ewangelickim w Piotrkowie.

John Benett

19 października  w wieku 103 lat zmarł John Benett, czyli Jan Książczyk. O śmierci 103-letniego lotnika poinformował Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej, którego John Benett był honorowym członkiem.


John Benett był pilotem Królewskich Sił Powietrznych RAF. Przez wiele lat odznaczony został wieloma wyróżnieniami i odznaczeniami. W 2018 roku Rada Miasta przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego. 

John Raymond Benett (Jan Książczyk) urodził się 31.08.1919 r. w miejscowości Krzepczów koło Piotrkowa Trybunalskiego.
W 1920 r. wraz z rodziną przeniósł się do Łodzi, gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. W 1937 r. na mokotowskim lotnisku odbył swój pierwszy lot pod okiem wuja – kpt. pilota Franciszka Witakowskiego. Lot nad Warszawą trwał tylko pół godziny, ale wrażenia były oszałamiające na tyle, że postanowił zostać pilotem. Na początku 1938 r. John Benett ponownie pojechał do Warszawy, tam Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej skierowała go na kurs szybowcowy do Ustianowej w Bieszczadach, gdzie w sierpniu tegoż roku uzyskał kategorię B. pilota szybowcowego i otrzymał odznakę pilota szybowcowego nr 3372. Następnie został skierowany na szkolenie samolotowe (na samolocie RWD-8) do Szkoły Pilotów LOPP im. Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza w Świdniku. W 1939 r. wstąpił do Aeroklubu Łódzkiego i w sierpniu otrzymał legitymację nr 175/39.
Po rozpoczęciu II wojny światowej przedostał się na Zachód, aby walczyć z Niemcami. Najpierw trafił do Francji, gdzie w 1940 r. został skoszarowany w miejscowości Bressuire i jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych 1 maja 1940 r. złożył przysięgę Republice Francuskiej. Po upadku Francji trafił do obozu w Cheltenham, skąd został skierowany do bazy Królewskich Sił Powietrznych ( RAF ) w Blackpool. Walczył w obronie Wysp Brytyjskich na samolotach myśliwskich Hurricane i Spitfire. Jako jedyny Polak przydzielony został do brytyjskich dywizjonów lotniczych nr 609 i 587. W RAF służył do 1948 r. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii i zmienił nazwisko na John Benett.


Od lat mieszkał w Polsce, w Piotrkowie Trybunalskim. W październiku 2017 r. został odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Major John Benett był wspaniałym człowiekiem, dla którego ważne jest patriotyczne wychowanie polskiej młodzieży. Od 2011 r. jako gość honorowy aktywnie uczestniczył w projekcie edukacyjnym „Opowiem Ci o wolnej Polsce...”, realizowanym przez Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim do VIII 2017 r., a następnie, po przekształceniu placówki oświatowej, w obecnej Szkole Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim, przy współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Tomaszowie Mazowieckim (jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP).

Pasja, jaką rozbudził w młodzieży John Benett, owocuje zainteresowaniem lotnictwem i jego historią, aktywnym włączaniem się uczniów dawnego Gimnazjum nr 5 i obecnej Szkoły Podstawowej nr 2 w spotkania o tematyce lotniczej oraz obchody uroczystości o charakterze państwowym i międzynarodowym (m.in. obchody Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Węgier Jánosa Ádera - marzec 2017 r.; udział w uroczystości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z okazji 100-lecia powstania lotnictwa oraz odsłonięciu pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”- sierpień 2018 r.).

Spoczął na cmentarzu w Krzepczowie. 

 


Zainteresował temat?

4

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marcin P. ~Marcin P. (Gość)02.11.2022 11:23

Niestety w zestawieniu brakuje mi Jana Michała Małka, piotrkowianina, absolwenta liceum im. Bolesława Chrobrego, emigranta do Stanów Zjednoczonych. Działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej, Studium Spraw Polskich i wielu innych.
Po upadku systemu komunistycznego w Polsce zaangażował się w szerzenie edukacji ekonomicznej w kraju, w celu przybliżenia Polakom zasad gospodarki wolnorynkowej i mechanizmów powstawania narodowego dobrobytu. Na początku lat 90. ub. wieku przetłumaczył na język polski książkę „Mentalność Anty-kapitalistyczna” Ludwiga von Misesa oraz sfinansował jej wydanie w kraju, przyczynił się do wydania w Polsce wielu innych książek o tematyce wolnorynkowej m.in. „Ludzkie działanie” Ludwiga von Misesa, „Tajemnica kapitału. Dlaczego kapitalizm triumfuje na Zachodzie a zawodzi gdzie indziej” Hernando de Soto, „Fałsz politycznych Frazesów” pod redakcją Marka Spanglera. W 2000 roku założył w USA fundację Polish-American Foundation for Economic Research and Education (PAFERE). W 2007 roku powołał do życia jej polski odpowiednik – Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego
Więcej m.in. na https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Micha%C5%82_Ma%C5%82ek

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat