Jesienią 2016 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło konkurs zatytułowany „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. Społeczność akademicka Wydziału Filologiczno-Historycznego piotrkowskiej Filii, doceniając wiedzę i doświadczenie osób prężnie działających w Uniwersytetach Trzeciego Wieku w naszym regionie, wystąpiła z projektem: „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu”. Celem Wydziału Filologiczno-Historycznego było – zgodnie zresztą z zamierzeniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wykorzystać cenną wiedzę oraz doświadczenie Seniorów. W ostatnich dekadach XX w. i w XXI wieku niestety „trzeci wiek” w życiu człowieka, zdominowanego uwarunkowaniami ekonomicznymi, utożsamiony został z wiekiem poprodukcyjnym. Jak gdyby znaczenie człowieka przekładało się jedynie na wypracowany przez niego dochód, przeliczany obecnie głównie na wirtualną walutę, i jak gdyby bogactwo doświadczeń oraz wspomnień zawartych w umyśle człowieka w ogóle się nie liczyło.
Projekt Wydziału zyskał akceptację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dofinansowanie w wysokości 230 tysięcy złotych. W ramach projektu pojawią się bloki tematyczne związane z dziejami małych ojczyzn, z umacnianiem postaw patriotycznych i z badaniem historii własnych rodzin. Nie mniej ważnym elementem współpracy Wydziału z poszczególnymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku będą konferencje popularnonaukowe „Polski Niepodległej regionu korzenie”. Konferencje te zorganizowane w Bełchatowie, Opocznie, Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim i w Tomaszowie Mazowieckim będą doskonałą okazją do wprowadzenia w zbliżające się obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a także pozwolą na krzewienie postaw patriotycznych. Format konferencji stworzy również możliwość współpracy seniorów z młodszym pokoleniem, chociażby ze studentami kierunków prowadzonych na Wydziale Filologiczno-Historycznym, w tym zwłaszcza na kierunku historia.
Przyjęta koncepcja zajęć w ramach bloków tematycznych „Nasza mała ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu” umożliwi słuchaczom Uniwersytetów Trzeciego Wieku całościowe spojrzenie na zagadnienia z zakresu nauk humanistycznych. Ten aspekt edukacji wydaje się bowiem niezwykle ważny dla harmonijnego rozwoju człowieka, zwłaszcza kiedy uwzględnia postawy patriotyczne oraz prospołeczne. Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, mający bogate doświadczenie oraz dorobek życiowy, będą mogli również wpływać pozytywnie na charaktery i postawy osób z młodszego pokolenia zaangażowanych w realizację projektu.
Istotnym elementem projektu jest też fakt, że seniorzy będą mogli udoskonalić swój warsztat, przedstawić własne doświadczenia z poszanowaniem akademickiej zasady sine ira et studio.
W projekcie biorą udział: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Opocznie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bełchatowie, Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku.
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a
- Przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa pozostaje na stanowisku
- Wypadek na trasie S8 nad ulicą Michałowską w Piotrkowie. Zderzyły się ciężarówka i bus. Jedna osoba została ranna. Prawy pas jest zablokowany