ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W jaki sposób właściciel firmy może rozliczyć koszty wyjazdów służbowych?

Środa, 23 sierpnia 2017
Właściciele firm bardzo często zmuszeni są do odbywania dłuższych podróży służbowych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Mają one na celu rozwój przedsiębiorstwa poprzez pozyskiwanie nowych kontaktów czy zawieranie różnego rodzaju umów. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z możliwości rozliczenia większości kosztów. Jest to możliwe! Wystarczy tylko wszystko odpowiednio udokumentować. Każdy przedsiębiorca, nawet ten prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ma możliwość rozliczenia swojej podróży służbowej! Co zrobić, jeśli koszty podróży służbowej znacząco przerastają twoje oczekiwania? W celu pokrycia wszystkich kosztów warto jest pomyśleć o skorzystaniu z ofert firm pozabankowych, które na bardzo dogodnych warunkach udzielają krótkoterminowych pożyczek online.
W jaki sposób właściciel firmy może rozliczyć koszty wyjazdów służbowych?

ROZLICZENIE POSZCZEGÓLNYCH KOSZTÓW DELEGACJI

Jeśli nie wiesz od czego zacząć to zajrzyj do Kodeksu Pracy. Znajdziesz tam wszelkiego rodzaju przepisy regulujące zasady delegacji dotyczące osób zatrudnionych na umowę o pracę jak i samych przedsiębiorców. Jeden z przepisów mówi o zwrocie kosztów związanych z podróżą pracownikowi, który wykonuje swoje obowiązki służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy. Warto mieć na uwadze, to że możliwe jest także rozliczenie poszczególnych kosztów danej delegacji. Co więcej, nikt nie zwróci takiemu pracownikowi wydatków poniesionych w trakcie wyjazdu służbowego. Tego rodzaju wydatki można wliczyć do kosztów danej działalności gospodarczej, których celem będzie obniżenie podatku dochodowego.

Podstawową zasadą, odnosząca się do wszelkich rozliczeń związanych z podróżą służbową przedsiębiorcy, jest reguła zawarta w przepisie, który mówi o tym, iż do kosztów danej działalności gospodarczej można zaliczyć zarówno wydatki poniesione w celu osiągnięcia konkretnego przychodu jak i uzyskania czy utrzymania źródła przychodu. Do tego zbioru z pewnością można zaliczyć koszty wyjazdu służbowego, takie jak: transport, nocleg i wyżywienie. Pamiętaj, że koszty związane z wyżywieniem rozlicza się w taki sam sposób jak koszty związane z delegacją osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Podstawą są tu przepisy odnoszące się do diet, które zostały szczegółowo opisane w Kodeksie Pracy.

 

 

JAKIE KOSZTY MOŻNA WLICZYĆ DO PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ?

 

TRANSPORT

Jeśli podróżujesz samochodem, który jest własnością twojej firmy, do wszelkiego rodzaju kosztów możesz wliczyć wydatki poniesione na paliwo, parkingi czy autostrady. Jeśli zaś, podróżujesz swoim prywatnym autem, to rozliczenie oblicza się na podstawie, tzw. kilometrówki. Jest to dokument stanowiący o ewidencji przebiegu pojazdu. Należy zapisać w nim cel i opis swojej podróży, a także datę wyjazdu i powrotu oraz liczbę przejechanych kilometrów. Warto jest również wskazać markę pojazdu oraz pojemność silnika. Przy tego rodzaju danych znacznie łatwiej będzie podsumować wszystkie koszty. Zdarza się i tak, że możesz zostać zmuszony odbyć swoją podróż pociągiem, taksówką, autobusem czy nawet samolotem. W takich przypadkach koniecznie musisz uzyskać rachunek lub fakturę, które będą stanowiły potwierdzenie poniesionych wydatków. Bez takich dokumentów nie będziesz mógł wliczyć tego rodzaju kosztów do podróży służbowej. Jeśli pokonujesz trasę powyżej 50 km, i na bilecie podana jest konkretna odległość, dane firmy transportowej oraz kwota podatku, to bilet traktowany jest jako rachunek czy faktura.

 

NOCLEG

Tu musisz mieć na uwadze, że przedsiębiorca nie posiada uprawnień, które upoważniają go do skorzystania z ryczałtu za nocleg. Zgodnie z regulacjami zawartymi Kodeksu Pracy, może być on stosowany tylko w stosunku do delegacji pracowniczych. Do kosztów działalności, wydatki poniesione na nocleg w czasie trwania delegacji, można wliczyć po przedstawieniu dokumentu, który potwierdza te koszty. Pamiętaj, że w takim przypadku, kosztem jest tylko kwota brutto, a nie netto!

 

DIETY

Jest to kwota, która należy się danemu pracownikowi odbywającemu z polecenia swojego pracodawcy podróż służbową w ramach wykonywanej pracy. Jest to więc suma potrzebna na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie trwania podróży. Wszelkiego rodzaju wydatków w restauracjach, w trakcie trwania wyjazdów służbowych, nie można bezpośrednio wliczyć do kosztów danej firmy. Rozliczenie wydatków poniesionych na wyżywienie jest możliwe, ale w tym celu należy zastosować stawki diet, które określone są w Kodeksie Pracy.

Osoba pracująca w oparciu o samozatrudnienie nie dostanie tego rodzaju rekompensaty finansowej. Może ona tylko zaliczyć to do kosztów działalności kwotę takiej wysokości, jaką dostałaby pracując w oparciu o umowę o pracę. W związku tym, stawek poszczególnych dieta trzeba szukać w przepisach prawa pracy.

 

POTRZEBNE DOKUMENTY

W trakcie rozliczania wydatków poniesionych na podróż służbową, ważnym aspektem jest sprawdzenie czy konkretna podróż przedsiębiorcy jest naprawdę delegacją. Pamiętaj, że delegacja nie zalicza się do stałych podróży, które są niezbędne podczas prowadzenia własnej działalności. Dobrym przykładem są tu firmy transportowe. Aby uniknąć różnych sprzeczności należy odpowiednio uwiarygodnić aspekty takie jak: czas trwania podróży oraz jej cel, który musi być uzasadniony. W takich sytuacjach przydatne są bilety, maile czy podpisane podczas podróży umowy, które szczegółowo określają wszystkie aspekty odbytej podróży.

 

Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której zabraknie Ci pieniędzy podczas służbowej podróży, rozważ pokrycie dużej części kosztów poprzez wzięcie w BOSS pożyczka krótkoterminowego wsparcia finansowego na dogodnych i jasnych warunkach. Do zrealizowania tego rodzaju pożyczki pozabankowej wystarczy kilka kliknięć, ponieważ cały proces przebiega online. Nie ma tu zbędnych formalności. Wystarczy tylko wypełnić krótki wniosek. Przy tego rodzaju pożyczkach jest możliwość rozłożenia jej na dogodne dla siebie raty. Pieniądze zostaną przesłane na Twoje konto w bardzo krótkim czasie. Już po kilku dniach będziesz mógł wyruszyć w służbową podróż bez jakichkolwiek obaw związanych z jej sfinansowaniem.

 

Więcej informacji na temat pożyczek można znaleźć na stronie: bosspozyczka.pl

 

***

BOSS pożyczka to łatwy sposób finansowania potrzeb małych i średnich przedsiębiorców, startup’ów i osób pracujących w oparciu o samozatrudnienie, nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

 

WERONIKA LECHAŃSKA


Zainteresował temat?

0

3


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat