W Piotrkowie za mało zieleni?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 26 lipca 201531
Sopot, Zielona Góra i Katowice to najbardziej zielone miasta w Polsce. Jak bardzo zielony jest Piotrków Trybunalski?
W Piotrkowie za mało zieleni?
Portale MojaPolis i BIQdata (opowiadający świat liczbami) przygotowały w marcu tego roku ranking najbardziej zielonych miast Polski „Sprawdź, jak bardzo zielone jest Twoje miasto”. Pod uwagę wzięli wyłącznie największe miasta w Polsce, które są na prawach powiatu. Sprawdzili wielkość powierzchni zajmowanej przez miejską zieleń, czyli przez parki, zieleńce, zieleń osiedlową oraz obszary leśne. Im więcej miejsca zajmują razem w danym mieście, tym wyżej jest ono w rankingu. Piotrków Trybunalski nie wypadł najlepiej. 
 
W czołówce miast, w których udział terenów zielonych w powierzchni miasta jest największy znalazły się: Sopot – 58,5%, Zielona Góra – 46,76% i Katowice – 46,21%. Piotrków Trybunalski ze swoimi 21,43% był daleko w tyle, za takimi miastami jak: Dąbrowa Górnicza, Kielce, Ruda Śląska, Białystok, Świnoujście, Bielsko-Biała, Grudziądz, Olsztyn, Bytom, Mysłowice, Żory, Włocławek, Jelenia Góra, Rybnik, Tychy, Chorzów, Elbląg, Przemyśl, Toruń, Gdynia, Jaworzno, Koszalin, Bydgoszcz.
 
W miastach, które znalazły się w rankingu wysoko, największą część terenów zielonych zajmują lasy. Rosną na ogół na obrzeżach, ale pełnią funkcję zielonych płuc.
W Sopocie tereny zielone stanowią aż 59% powierzchni miasta. Same lasy rozciągają się na wzgórzach otaczających Operę Leśną, a ich łączna powierzchnia odpowiada ponad połowie powierzchni miasta! Sopot zajmuje najwyższe miejsce także w rankingu żywopłotów - w obrębie 1 km kwadratowego rośnie tam blisko 3 km żywopłotów. W przypadku Zielonej Góry jest podobnie: wysokie miejsce w rankingu jest zasługą rosnących na granicach Borów Zielonogórskich. Poza lasami tereny zielone zajmują tam niespełna 3% powierzchni miasta.
 
Portal BIQdata stworzył też oddzielne zestawienie miast mających najwięcej żywopłotów, które stanowią skuteczną ochronę przed spalinami i hałasem.
Żywopłoty w metrach na 1 km kwadratowy powierzchni miasta:
Sopot – 2919 m
Chorzów – 2427 m
Leszno – 2255 m
 
Piotrków Trybunalski znów daleko w tyle, bo jedynie z 139 metrami żywopłotów na km kwadratowy powierzchni miasta. 
 
Na podium najbardziej zielonych miast w Polsce zmieściły się również Katowice. Wbrew pozorom stolica ciężkiego przemysłu ma sporo terenów zielonych (40% powierzchni miasta). W południowej części miasta znajduje się pozostałość Puszczy Śląskiej, czyli Las Murckowski. To ponad 100-hektarowy rezerwat przyrody. Co ciekawe, śląskie miasta należą do najbardziej zielonych w Polsce. Gdybyśmy wzięli pod uwagę wyłącznie zieleń miejską (bez lasów), pierwsze miejsce zająłby Chorzów. Parki, zieleńce i inne tereny zielone zajmują aż 22% powierzchni Chorzowa. A na jeden kilometr kwadratowy przypada tam aż 2,5 km żywopłotów.
 
Sporo miejskiej zieleni zajmują także Siemianowice Śląskie (9% powierzchni) i Świętochłowice (7%).
 
Ranking zielonych miast w Polsce zamykają Konin, Łomża i Krosno, które nie mają leśnych obszarów w granicach miasta. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie zieleń miejską (bez lasów), najmniej zielonymi miastami w Polsce będą Piotrków Trybunalski, Biała Podlaska oraz Świnoujście. Są one też w końcówce rankingu żywopłotów (tylko ok. 100 m żywopłotów na 1 km kwadratowy miasta).
 
 
 
Struktura użytkowania gruntów z obszaru Piotrkowa Trybunalskiego
(informacja sporządzona na podstawie danych zawartych w rejestrze ewidencji gruntów i budynków prowadzonym przez Referat Geodezji, Kartografii i Katastru Urzędu Miasta w Piotrkowie)
 
Powierzchnia miasta wynosi 6724 ha, z czego:
grunty rolne stanowią 3187 ha, w tym:
- grunty orne – 2507
- sady – 48
- łąki trwałe – 356
- pastwiska trwałe – 96
- grunty rolne zabudowane – 152
- grunty pod stawami – 6
- grunty pod rowami – 22
 
grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione 1431 ha, w tym:
- lasy – 1423,
- grunty zadrzewione i zakrzewione – 8
 
grunty zabudowane i zurbanizowane 1999 ha, w tym:
- tereny mieszkaniowe – 700
- tereny przemysłowe – 312
- inne tereny zabudowane – 256
- zurbanizowane tereny niezabudowane – 74
- tereny rekreacyjno-wypoczynkowe – 49
- tereny komunikacyjne – 608
 
grunty pod wodami 81 ha (powierzchniowymi płynącymi)
użytki ekologiczne 7 ha
nieużytki 17 ha
tereny różne 2 ha
 
 
Na zdjęciu ulica POW w Piotrkowie. Kiedy oddano ją do użytku po remoncie mieszkańcy narzekali, że to betonowa pustynia. Rzeczywiście, choć teren między dworcami zmienił się nie do poznania (oczywiście na korzyść), zieleni tam niewiele.
 

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

0


Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

piotrk ~piotrk (Gość)26.07.2015 20:46

przy przychodni i nie daleko nowo wybudowanego bloku stacja benzynowa i hotel?paranoja.współczuję mieszkańcom bloku i ludziom z wojskowego bloku

20


mom ~mom (Gość)26.07.2015 14:30

Najładniejsze tereny pod zabudowę zieloną Zarządy Miasta oddały pod budowę kościołów .......... m.in. kościół blaszak, budowany kościół za balcerkiem itd. ..........

94


tomcio20 ~tomcio20 (Gość)26.07.2015 10:36

piotrków niedługo ni będzie miastem zielonym tylko miastem biedronek parkingów i przychodni lekarskich

202


Piotrków MOJE Ukochane Miasto ~Piotrków MOJE Ukochane Miasto (Gość)26.07.2015 14:23

Każdy supermarket w Piotrkowie którego budowa zajeła teren zielony powinien byc sponsorem innych "zielonych płuc" naszego miasta;)

110


97-??? ~97-??? (Gość)26.07.2015 10:06

Przed remontem była to asfaltowa pustynia,a swoją drogą to faktem jest że w EP nie za dużo jest betonu,czerwonego betonu.Szybko się wykrusza.

21


DżagaRaga DżagaRagaranga26.07.2015 10:00

Betonowe lasy mokną,wiatr wieje w okno.

43


obs. ~obs. (Gość)26.07.2015 08:15

W rankingu dot.ilości kościołów na km kw. na pewno Piotrków byłby w ścisłej czołówce. Kto wie czy nie tóż za Krakowem.

203


Miś ~Miś (Gość)26.07.2015 09:55

Sto lat temu Piotrków miał około 35 tys mieszkańców i nasi dziadowie urządzili piękny park księcia Józefa Poniatowskiego i ogród botaniczny. Za PRL budowano betonowe osiedla i nie powstał po zachodniej stronie torów żaden teren zielony.
Utrzymaniem zieleni w mieście "zajmują się" ignoranci. Wystarczy popatrzeć na przycinane drzewa - wiele z nich po tych zabiegach choruje i umiera. Jedyny skrawek utrzymanej na poziomie zieleni - przy budynku sądów - a np przy urzędzie żenada: suche choinki i badziewie. A szczytem podsychające drzewa w donicach ....

200


gość21 ~gość21 (Gość)26.07.2015 09:18

Zawsze można pozwolić pokrzywom rosnać są zielone i zdrowe jako zioło.Stary Piotrków jest zbyt ścisniety i to dlatego i dlaczego nikt nie pomyślał aby zmienic organizacje ruchu w mieście tak jak to jest w Hrubieszowie tam wiekszość ulic jest jednokierunkowych i świetnie sie jeździ bo jest miejsce do parkowania i zieleni duzo ale w przeciwieństwie do Piotrkowa brak parkomatów jest .W naszym miescie bierze sie oplatę za parkowanie na chodniku na który przez wysoki krawężnik wjechać nie mozna bo ciagle urzednikom jest mało .Od czasu Gierka co sie zmieniło w tym mieście na lepsze ano nic ,stadion sprzedano przemysł w miescie upadł i Piotrków to miasto rencistów emerytów i ludzi niepełnosrawnych bez przyszłości.Jakie mamy władze takie i miasto...

110


P51 ~P51 (Gość)26.07.2015 09:05

Moim zdaniem mogło by być nieco więcej. Ale zieleń to raz, a pielęgnacja-dwa. Nie wystarczy koszenie trawy. Trzeba dbać o drzewa. W niektórych miejscach "drzewostan" pełen suchych konarów,zbyt zagęszczony , zdziczały.

140


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat