W Piotrkowie będzie rondo „Ofiar Wołynia”?

Wtorek, 28 marca 201723
W Piotrkowie pojawiły się dwa nowe ronda. Pora nadać im nazwy. Tym zajmą się radni Piotrkowa podczas najbliższej sesji.

Ładuję galerię...

Sesja Rady Miasta rozpocznie się w środę o godz. 10.00. Radni pochylą się nad projektami uchwał w sprawie nadania nazwy dla ronda na skrzyżowaniu ul. Twardosławickiej z aleją 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego oraz dla tego u zbiegu ul. Wojska Polskiego i aleją 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

 

To pierwsze ma otrzymać nazwę „Zygmunta Zaremby”. Już 7 lat temu piotrkowianin Mariusz Furman (badacz dziejów naszego miasta w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego) wystąpił do prezydenta Piotrkowa z prośbą o poparcie w sprawie nazwania wybudowanego ronda na skrzyżowaniu ulic Przedborskiej, Zalesickiej i Świerczowskiej w Piotrkowie imieniem Zygmunta Zaremby. W 2011 r. z taką samą propozycją zwrócił się do prezydenta Zarząd OKR Polskiej Partii Socjalistycznej w Piotrkowie.

 

W związku z tym, że dla wnioskowanego ronda została wcześniej wybrana nazwa „Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy – Górników” proponowana nazwa „Zygmunta Zaremby" została umieszczona na wniosek Komisji Oświaty i Nauki Rady Miasta w prowadzonym przez Referat Geodezji, Kartografii i Katastru rejestrze proponowanych nazw ulic i placów, celem wykorzystania w przyszłości.

 

W 2016 roku została wybudowana droga gminna nazwana aleją 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, a na jej skrzyżowaniu z ul. Twardosławicką powstało rondo. - Proponuje się dla ronda na skrzyżowaniu ul. Twardosławickiej z al. 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego nadać nazwę „Zygmunta Zaremby”. Zygmunt Zaremba był piotrkowianinem, który urodził się 28.04.1895 r. i mieszkał przy ul. Przedborskiej – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. - Był przedwojennym i okupacyjnym działaczem socjalistycznym, członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. Był jednym z najczynniejszych publicystów II Rzeczpospolitej, posłem na Sejm, a w 1938 r. został radnym Miasta Stołecznego Warszawy. U boku Stefana Starzyńskiego organizował obronę Warszawy we wrześniu 1939 r., za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, a po wkroczeniu Armii Czerwonej, zagrożony aresztowaniem wyjechał do Francji. Był przewodniczącym emigracyjnej Rady Centralnej niezależnej PPS i działaczem emigracji londyńskiej. Zmarł 5.10.1967 r. w Sceaux pod Paryżem.

 
Jeśli zaś chodzi o rondo u zbiegu ul. Wojska Polskiego i alei 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, to zgodnie z projektem uchwały ma ono nosić nazwę „Ofiar Wołynia”.

 
Z wnioskiem o nadanie nazwy "Ofiar Wołynia" dla ronda zwrócił się w listopadzie 2011 r. Przemysław Winiarski - radny. Na wniosek Komisji Oświaty i Nauki Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego nazwa ta została umieszczona w rejestrze proponowanych nazw ulic i placów.

Wniosek czekał w bazie nazw 6 lat.

 

- Nazwa ma na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Dla polskich historyków tzw. rzeź wołyńska z lat 1943-44, która swoim zasięgiem objęła także tereny południowo-wschodnich województw II RP, była ludobójczą czystką etniczną liczącą ponad 100 tys. ofiar (są też szacunki mówiące o ok. 120-130 tys. ofiar). Zbrodnia dokonana została na bezbronnych obywatelach polskich (Polakach, Ukraińcach, Czechach, Ormianach), zamieszkujących tereny ówczesnego państwa polskiego. Nadanie nazwy „Ofiar Wołynia” dla nowego ronda w godny sposób upamiętni wyjątkowo ważne wydarzenia z historii Polski, w tym ofiarę z życia poniesioną przez naszych Rodaków. Nazwa ronda na trwale pobudzać będzie do refleksji i zastanowienia mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego oraz podróżnych przejeżdżających przez nasze miasto – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

 


Czy projekty uchwał w sprawie nadania nazw rondom wywołają dyskusję na sesji? Przekonamy się o tym już jutro.


Zainteresował temat?

7

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

proponuję ~proponuję (Gość)28.03.2017 19:27

A nie wystarczy samo RONDO OFIAR....? A resztę każdy sobie sam dopowie: Ofiar w Sensie Ogólnym, np. Losu, Ofiar Byłej Władzy, Ofiar Obecnej Władzy... itp.

51


Pan_kolega ~Pan_kolega (Gość)28.03.2017 15:16

Jeśli nazwa ma nawiązywać do rzezi wołyńskiej to lepiej niech pozostanie bez nazwy. Ofiarom ludobójstwa nie stawia się pomników tylko kościół, żeby się w nim modlić za te ofiary, a jak nie ma pieniędzy na kościół to nawet skromną kaplice, ale nie jakieś durne pomniki jak ten co miał stanąć w Jeleniej Górze, czy też ronda.

64


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)28.03.2017 14:11

Polaków i innych grup narodowych nie zamordował Wołyń, tylko Ukraińska Powstańcza Armia, jeśli już taka nazwa to Rondo Ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii, czy ukraińskich nacjonalistów.

151


kresowiak ~kresowiak (Gość)28.03.2017 12:08

Mam nadzieję, że radni zmienią nazwę z "Ofiar Wołynia" na "Ofiar rzezi na Wołyniu", "Ofiar rzezi wołyńskiej", "Ofiar ludobójstwa na Wołyniu".

180


Pytanie ~Pytanie (Gość)28.03.2017 13:14

Ten, kto wymyślił nazwę "Ofiar Wołynia" to OFIARA ... LOSU!

142


xx ~xx (Gość)28.03.2017 12:17

A na google map nawet nie jest zaznaczone, że tam są jakieś ronda. :-)

62


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat