Rak piersi i rak szyjki macicy to jedne z najczęściej występujących wśród Polek nowotworów. Z tego względu niezwykle ważna jest profilaktyka.
Rak piersi początkowo nie boli, nie daje żadnych objawów. Jeśli jednak kobieta zna swoje piersi, bo regularnie co miesiąc pamięta o samobadaniu, powinna zauważyć niepokojące zmiany w piersi, guz, zaciągnięcie skóry czy wyciek z brodawki. Strach przed chorobą jest często tak silny, że panie unikają regularnych badań – mammografii. Tymczasem zmiana w piersi wcześnie wykryta daje szansę na skuteczne leczenie i długie życie - podkreśla Anna Leder, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
W ubiegłym roku w powiecie wykonano nieco ponad 2100 takich badań. Z kolei w Piotrkowie wykonano 2324 mammografie.
Namawiamy panie do skorzystania z mammografii, badania które nie boli, a wykrywa raka na wczesnym etapie rozwoju. Oprócz stacjonarnych gabinetów, w których można wykonać mammografię, do najmniejszych miejscowości na terenie całego województwa docierają mammobusy, w których kobiety między 50 a 69 rokiem życia mogą wykonać bezpłatne badanie mammograficzne - dodaje Anna Leder.
Z kolei ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta z wiekiem do końca szóstej dekady życia. Około 60% zachorowań występuje między 45 a 64 rokiem życia. Rocznie rak szyjki macicy wykrywany jest u ok. 3 000 kobiet, prawie połowa z nich przegrywa z nim walkę, ponieważ chorobę wykryto zbyt późno.
Rak szyjki macicy jest chorobą podstępną – objawy pojawiają się dopiero, gdy choroba jest już zaawansowana. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u ginekologa połączone z pobieraniem cytologii. Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie występują żadne symptomy rozwoju choroby. Daje nam szanse na bardzo wczesne wykrywanie nieprawidłowości i 100% wyleczenie - podkreśla Anna Leder.
Badań cytologicznych wykonywanych jest niestety jeszcze mniej niż mammografii. W 2021 roku w Piotrkowie wykonano tylko 582 takie badania, a w powiecie było ich 609.
Kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego mogą je wykonać bezpłatnie w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy bez skierowania. Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi Anna Leder.
Jak podkreślają specjaliści, w obniżeniu ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe, fundamentalne znaczenie ma profilaktyka. Wszystkie mamy powinny więc pamiętać, aby zadbać o siebie: być aktywnym fizycznie, utrzymywać prawidłową masę ciała, odżywiać się zdrowo i racjonalnie, pić dużo wody, nie palić papierosów oraz ograniczyć spożycie alkoholu, wykonywać regularnie badania profilaktyczne.
Sprawdźcie gdzie w najbliższym czasie pojawią się mammobusy.