Toniemy w śmieciach

Tydzień TrybunalskiRegion Sobota, 21 sierpnia 202135
Każdego dnia produkujemy odpady. I pierwszym problemem jest ich ilość. A drugim to, w jakich miejscach się ich pozbywamy. Często są to miejsca zupełnie do tego nie przeznaczone. W efekcie trawniki, leśne polany i miejsca mające służyć rekreacji zaczynają tonąć w śmieciach.
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

 

Butelki i puszki po napojach, opakowania po przekąskach i słodyczach, a także jednorazowe maseczki i rękawiczki – można się na nie natknąć w wielu miejscach. Wyrzucone byle gdzie i zapomniane. Choć czasem udaje się namierzyć właściciela nielegalnie porzuconych odpadów. Tak było choćby w czerwcu tego roku w miejscowości Żarnowica. Strażnicy leśni Nadleśnictwa Piotrków ustalili kto śmieci się pozbył, a potem ukarali go dwoma mandatami po 500 zł. Mężczyzna musiał też po sobie posprzątać i porzucone śmieci zabrać ze sobą.


Wielokrotnie do naszej redakcji napływały zgłoszenia o podobnych dzikich wysypiskach śmieci, albo o opieszałości firm odbierających je od mieszkańców. Przez zwłokę w harmonogramie odpadów stosy worków ze śmieciami piętrzyły się przy altankach osiedlowych. Reagowaliśmy na te sygnały starając się znaleźć winnych lub zmobilizować odpowiedzialne za wywóz śmieci firmy do wywiązania się z obowiązków.


Jednak nie wszędzie błyskawiczne uprzątnięcie odpadów jest takie proste. Bo i nie wszędzie ich właściciel jest taki oczywisty. Wiele śmieci pozostawiają anonimowi śmieciarze. Bo nie da się inaczej nazwać osoby, która wybierając się na spacer po lesie zostawia w nim butelki po wypitych napojach czy opakowania po słodyczach. Podobne „pamiątki” zostawiają też po sobie odwiedzający okolice „Słoneczka” czy Jeziora Bugaj w Piotrkowie. - Sprzątaliśmy nie tak dawno okolice Bugaja i dzięki społecznej mobilizacji udało się zebrać mnóstwo worków śmieci – mówiła na antenie radia Strefa FM Krystyna Czechowska z Rady Osiedla „Wierzeje” i zarazem radna Rady Miasta w Piotrkowie. - Niestety nie każdy wypoczywa odpowiedzialnie, a przecież są to miejsca, z których korzysta wiele osób. Jeśli zastaliśmy je czyste, to też takie zostawmy kolejnym spacerującym w tych okolicach – dodała radna Czechowska.


Pomysł na przeprowadzenie akcji, zrodził się spontanicznie. - To był apel mieszkańców. Przeszkadzało im to, że w niektórych miejscach jest bardzo dużo zalegających śmieci. Ich miejsce jest nie wokół Bugaju, tylko na wysypiskach. Inicjatorzy sprzątania chcieli sprawić, by ten teren stał się nieco bardziej przyjazny, do odpoczynku na łonie natury. Wspierają nas między innymi okoliczni mieszkańcy, organizacje działające na terenie Piotrkowa czy wędkarze. Jednorazowa akcja na pewno nie wystarczy, by posprzątać cały pobliski teren. Dobrym pomysłem, byłoby wprowadzenie takiego rozwiązania, które ograniczy możliwość wywozu i wyrzucania tu śmieci - mówi Dariusz Cecotka, radny piotrkowskiej Rady Miejskiej, który zajął się zorganizowaniem przedsięwzięcia.

Znakiem czasów w jakich żyjemy, jest też to jakie odpady wyrzucamy. W ostatnich kilkunastu miesiącach lawinowo wzrosła liczba wyrzucanych plastików i materiałów jednorazowych. Ze względu na troskę o zdrowie, ekologia zaczęła schodzić na dalszy plan. A jednorazowe maseczki, lateksowe rękawiczki czy opakowania do środków dezynfekujących stanowią coraz większy odsetek generowanych przez nas śmieci. Jak powiedział w jednym z wywiadów Michał Dąbrowski z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami – w związku z pandemią mamy znaczne zwiększenie produkcji rękawiczek, ochraniaczy, czepków, kombinezonów czy foliówek. Zdecydowana większość z nich jest produkowana z tworzyw sztucznych. I dopóki będziemy mieć do czynienia z zagrożeniem życia i zdrowia, tak długo wspomniane produkty będą znajdować się w naszym otoczeniu – powiedział. I od razu przypomniał, że tego typu odpady wyrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.


Pandemia przyczyniła się nie tylko do wzrostu produkowanych (i wyrzucanych po jednorazowym użyciu) środków ochrony osobistej. Zamknięcie restauracji przełożyło się na rosnące ilości wyrzucanych plastikowych opakowań, w których posiłki są dostarczane na wynos. Patrząc na ilość śmieci, które pojawiają się na wysypiskach tylko na skutek epidemii, można śmiało powiedzieć, że w ochronie środowiska i ekologii ludzkość zrobiła duży krok wstecz. I niewielkim tylko pocieszeniem jest fakt, że przez wiele miesięcy przyroda odpoczęła od działalności człowieka, bowiem zamykanie wielu gałęzi gospodarki spowodowało zmniejszenie produkcji odpadów, ale i szkodliwych substancji. Zawieszone loty, zmniejszony ruch na ulicach dał planecie odetchnąć. Jednak pod tym względem sytuacja zaczyna powoli wracać do stanu sprzed ogłoszenia pandemii.


Kilka tygodni temu worki ze śmieciami tarasowały też drogę Przygłów – Koło. Leżały dosłownie na jezdni, w sporej odległości od zabudowań. Czy wypadły komuś podczas transportu? Czy może z premedytacją zostały tam podrzucone? Pewne jest to, że powodowały duże zagrożenie i gdyby nie czujność naszego czytelnika mogło by dojść do tragedii. W porę przesunął je na pobocze, by nie zagrażały innym kierowcom.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gonia ~gonia (Gość)23.08.2021 13:41

nie opłaca się być eko. czy oddasz 1kg śmieci czy 1tonę płacisz tak samo

00


eko ~eko (Gość)23.08.2021 13:07

W Polsce nie opłaca się być ekologicznym. Nie ważne czy oddasz 1kg śmieci czy 1tonę na miesiąc to i tak tyle samo do zapłacenia

00


Manuela ~Manuela (Gość)21.08.2021 14:26

My płacimy za śmieci 2 razy. Jak kupujemy i jak wyrzucamy. Trzeba zmusić producentów konkretnego produktu do odbioru tego co wyprodukują. Sortownie niech je odsyłają producentom. Jeśli kupuję jogurt to dlaczego mam płacić 2x za opakowanie ? Każdy z nas za to płaci 2 x. Stop wyzyskowi

80


byczek ~byczek (Gość)21.08.2021 11:23

Ja tam swoje spalam w piecu.

55


łoświecony łosioł ~łoświecony łosioł (Gość)21.08.2021 19:50

Cytuję:
jednorazowe maseczki, lateksowe rękawiczki czy opakowania do środków dezynfekujących stanowią coraz większy odsetek generowanych przez nas śmieci. (...) w związku z pandemią mamy znaczne zwiększenie produkcji rękawiczek, ochraniaczy, czepków, kombinezonów czy foliówek. Zdecydowana większość z nich jest produkowana z tworzyw sztucznych. I dopóki będziemy mieć do czynienia z zagrożeniem życia i zdrowia, tak długo wspomniane produkty będą znajdować się w naszym otoczeniu (...) Pandemia przyczyniła się nie tylko do wzrostu produkowanych (i wyrzucanych po jednorazowym użyciu) środków ochrony osobistej. Zamknięcie restauracji przełożyło się na rosnące ilości wyrzucanych plastikowych opakowań, w których posiłki są dostarczane na wynos.


No i w ten oto sposób "pandemia" zaczyna się gryźć z "ekologią"... Aj, waj... co to będzie?

41


zyga ~zyga (Gość)21.08.2021 13:56

A morze by tak zalorzyc monitoring przy sloneczku ?
.

11


byczek ~byczek (Gość)21.08.2021 15:19

Palić w piecu zakazali to co się dziwić

51


togość ~togość (Gość)21.08.2021 10:03

Zamiast zminimalizować produkcję śmieciowych, szkodliwych opakowań, powrócić do skupu puszek, butelek, makulatury itd., to lepiej obwiniać ludzi i ciągnąc od nich pieniądze, udawać zdziwionych, że ludzie się buntują i wyrzucają gdzie popadnie.

131


Moniś ~Moniś (Gość)21.08.2021 09:13

Trzeba dać epikom większy podatek

45


Szok ~Szok (Gość)21.08.2021 10:10

Na trasie PT-Koło-Przygłów ciągle komuś "wypadają" śmieci. Od Koła w kierunku Golesz także. To raczej tzw. działkowicze, bo mieszkańcy mają podpisane umowy. Nie chce mi się wierzyć, że ktoś przez przypadek zgubił w przydrożnym rowie uszkodzony odkurzacz lub kosiarkę z angielską wtyczką. Inną plagą są maseczki i opakowania po fast foodach, one są wszędzie.

61


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat