Kontrola statusu działki
Pierwszym aspektem, jaki powinieneś sprawdzić podczas wyboru posesji, jest jej przeznaczenie i stan prawny. Na rynku nieruchomości dostępne są działki budowlane – na których możesz wznieść swój wymarzony dom, rolne – przeznaczone pod zabudowę siedliskową dla rolników, jak również leśne, dla których możliwości budowy określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego bądź Warunki Zabudowy. Dodatkowo warto sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami bądź kredytami. Informacje te znajdziesz między innymi w księdze wieczystej działki.
Zapisy MPZP lub WZ
Sprawdzając posesję i możliwość jej zabudowy, koniecznie zwróć uwagę na zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Może bowiem okazać się, że wybrany przez Ciebie projekt domu nie jest zgodny z uchwałą, a tym samym niemożliwe będzie wzniesienie interesującego Cię budynku. W takiej sytuacji pozostaje Ci poszukać innej działki lub zdecydować się na odmienny projekt domu, dopasowany do wytycznych MPZP. Może również zdarzyć się, że w wybranej gminie nie przygotowano Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W takiej sytuacji złóż wniosek o Warunki Zabudowy, określające najważniejsze parametry budynku, jaki można wznieść na wskazanym terenie.
Dostęp do mediów i drogi publicznej
Kolejnym ważnym kryterium jest dostęp działki do drogi publicznej. Jest on niezbędny, jeżeli planujesz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Ponadto odpowiedni dojazd pozwoli na łatwy transport materiałów budowlanych, bez których realizacja kolejnych etapów nie byłaby możliwa. Upewnij się również, czy wybrana posesja jest uzbrojona, czyli posiada dostęp do najważniejszych mediów – wody, kanalizacji i prądu. Im będą one dalej od granicy nieruchomości, tym większy będzie późniejszy koszt ich doprowadzenia do budynku.
Ukształtowanie terenu posesji
Kształt działki i powierzchni terenu ma niebagatelny wpływ na możliwość jej zabudowy. Oglądana przez Ciebie posesja powinna pomieścić wybrany projekt domu, umożliwiając także zachowanie wymaganych prawem odległości. Odpowiednia długość i szerokość będą szczególnie istotne w przypadku niewielkich działek, na których niemal każdy centymetr wpływa na maksymalne możliwe wymiary planowanego obiektu mieszkalnego. Zwróć również uwagę na ukształtowanie powierzchni. Posesja, która na zdjęciu wygląda na równą, w rzeczywistości może okazać się mocno pofałdowana, wymagając znacznego zniwelowania. Aby ułatwić sobie ocenę, poproś właściciela o wykoszenie zarośniętej nieruchomości bądź zatrudnij specjalistę, który dokona niezbędnych pomiarów.
Badanie jakości gruntu
Ostatnim istotnym zagadnieniem jest badanie jakości gruntu. Choć prawo nie wymaga wykonywania takich analiz, ich wyniki są cenną wskazówką dla każdego inwestora. Nieodpowiednie parametry mogą bowiem znacząco podnosić koszt budowy lub wręcz uniemożliwiać realizację inwestycji. Z tego względu jeszcze przed zakupem sprawdź, jaka ziemia znajduje się pod wierzchnią warstwą gruntu, czy nie ma w niej skał, szkodliwych pierwiastków lub chemikaliów, a także jaki jest poziom wód gruntowych.
Jeżeli rozglądasz się za działką pod budowę, zadbaj o skontrolowanie najważniejszych parametrów każdej branej pod uwagę posesji. Odpowiednie wymiary, dostęp do mediów i drogi czy zgodne z Twoimi planami zapisy MPZP są niezbędne, jeżeli zależy Ci na sprawnej i bezproblemowej realizacji inwestycji, możliwym ograniczeniu jej kosztu oraz późniejszym komforcie eksploatacji domu.
Zdjęcie: Projekt GL9991439 Aurora Maxi II SZ z kolekcji Atrium, arch. Piotr Godlewski oraz Krzysztof Lelek
Tekst reklamowy: Gotowe projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl